Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Powrót wady po laserowej korekcji wzroku

czy wada wzroku może wrócić po laserowej korekcji wady wzroku

Oddając oczy we właściwe ręce minimalizujemy ryzyko nawrotu wady. Po zabiegach laserowych niekiedy, lecz rzadko, ze względu na proces gojenia pozostaje wada resztkowa, którą z powodzeniem można dokorygować, nawet w krótkim czasie po zabiegu. Podobnie sprawa ma się pacjentów, u których całkowite usunięcie wady w jednym zabiegu było niemożliwe. Wówczas dokonuje się re-korekty po wyznaczonym przez specjalistę czasie. Ponowny zabieg jest możliwy nawet po upływie kilku lat od tego pierwotnego. Ponadto o kilku procesach fizjologicznych musimy pamiętać: laserową korekcją wzroku nie pozbędziemy się niedowidzenia, jak i nie zatrzymamy presbiopii (czyli starczowzroczności).

Bądźmy ze sobą szczerzy

Poinformowanie zespołu kwalifikującego cię do zabiegu laserowej korekcji wzroku o przeszłości zdrowotnej i okulistycznej oraz przedstawienie się:

  • mówienie o potrzebach,
  • zainteresowaniach
  • pracy i trybie życia

pozwala nam poznać cię lepiej. Wszystko, czego się dowiemy będzie przyczynkiem do zdecydowania i podpowiedzenia ci czy jesteś dobrym kandydatem do laserowej korekty wady wzroku. Niekiedy nieistotne dla ciebie zdarzenie z przeszłości bądź rodzinne historie okulistyczne mogą być dla nas istotne w kontekście twojego przyszłego widzenia.

Czy wada wzroku wróci i kiedy wróci?

Regresji wady unikniemy stosując się do zaleceń

Przestrzeganie zasad higieny pracy oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych minimalizuje ryzyko regresji wady. To udowodnione. Odpowiednia ilość odpoczynku od wysiłku wzrokowego, czas spędzany na świeżym powietrzu i zerkanie w niebieskość nieba czy zieleń drzew to nie są puste słowa i wytarte slogany. Minimalizujemy tym samym napięcie akomodacyjne przyczyniające się do progresji krótkowzroczności, podobnie ma się sprawa dostępu światła dziennego do siatkówki oka. Jej metabolizm jest prawidłowy właśnie przy odpowiednich proporcjach światła dziennego do sztucznego. Oko przewietrzone to oko dotlenione. Tlen I substancje odżywcze rogówka czerpie z powietrza i naszych łez. Zatem mrugajmy – odpowiednio często. Ekran komputerowy oraz skupienie na pracy z bliska (a nawet czytanie ulubionej książki zbyt długo) to uniemożliwiają. Czasami oko potrzebuje pomocy w postaci ćwiczeń wzrokowych. W oku mamy mięśnie – rzęskowe odpowiadające za akomodację soczewki ocznej, podobnie dookoła oka znajdują się mięśnie okoruchowe. Wszystkie z nich potrzebują zarówno ruchu, jak i odpoczynku. Tu ponownie – wracamy do zachowania umiaru i proporcji między wytężonym wysiłkiem wzrokowym a oddechem.

Zalecone pozabiegowe krople – antybiotyki, sterydy, środki nawilżające przepisane są nie bez przyczyny i wpływu na twój przyszły wzrok. Tylko prawidłowe stosowanie się do czasu oraz metodologii kropienia pozwoli uzyskać pożądany pozabiegowy efekt najlepszej możliwej ostrości wzroku.

Okulary z filtrem

Niedowidzenie czy niedopatrzenie?

Niedowidzenie to nie wada wzroku ani choroba, to dysfunkcja. Tak naprawdę problem nie leży tu w oku tylko w głowie. Oko patrzy, ale nie widzi. Dlaczego? W dzieciństwie, kiedy kształtuje się kora wzrokowa odpowiadająca za widzenie, nie zawsze wszystko pójdzie jak z płatka. Jeśli na przeszkodzie stanie wada wzroku, zez, uszkodzenie oka, mózg może nie nauczyć się dobrze widzieć. Co to oznacza? Przed oko możemy wstawić najlepiej dopasowaną korekcję – okulary, soczewkę kontaktową, skorygować je laserem i korekcja zadziała. W oku, na siatkówce powstanie wówczas prawidłowy ostry obraz. Jednak tylko na dnie oka. Mózg nie rozumie, że z oka niedowidzącego może otrzymać ostry obraz i zwyczajnie go nie rozumie. Najlepiej skorygowany obraz mózg widzi jako zniekształcony, zamglony lub nieostry. Mówimy wtedy, że oko ma niedowidzenie, nie jest w stanie uzyskać pełnego widzenia. Czy to znaczy, że laserowa korekcja nie jest dla ciebie jeśli cierpisz na niedowidzenie? Niekoniecznie. Po prostu uzyskana po zabiegu laserem ostrość wzroku będzie taka, jak przed zabiegiem w najlepiej dopasowanej korekcji. Poprawa widzenia jest tu możliwa, jednak 100% widzenia może okazać się nieosiągalne. Nie dla oka, lecz dla mózgu. Zbadaj wzrok, by poznać swoje możliwości.

Na presbiopię nie ma rady

W wieku 40-45 lat spotykamy się z sytuacją zbyt krótkiej ręki aby widzieć ostro czytany tekst. Odsuwamy go dalej i dalej oraz doświetlamy mały druk. Mamy do czynienia ze słabnącą akomodacją soczewki ocznej, czyli presbiopią. Wprawdzie laserowa korekcja wzroku nie zlikwiduje nam tego problemu, ale mamy na to niejedną radę. Jeśli zabieg wykonamy w wieku 25 lat, to po czterdziestce dotknie nas presbiopia. Wtedy trzeba sobie radzić innymi metodami korekcji – okularami do czytania, soczewkami multifokalnymi lub operacją refrakcyjnej wymiany soczewki (CLE/RLE). W tej ostatniej opcji do torebki soczewkowej w miejsce własnej starzejącej się soczewki, zostaje wszczepiony sztuczny implant soczewkowy wieloogniskowy, który umożliwia odzyskanie widzenia na bliską odległość. Natomiast, jeśli borykasz się z krótkowzrocznością, ale presbiopia to też problem już ci dobrze znany, rozwiązaniem może okazać się zabieg laserowej korekcji wzroku metodą monowizji. Skorygowanie laserem jednego oka do dalekich, a drugiego do bliskich odległości również przywraca ostrość widzenia do dali i bliży na długie lata.

Wada wzroku poddana zabiegowi laserowej korekcji nie powraca samoistnie. Niekorzystne czynniki środowiskowe, tryb życia i pracy, które niekorzystnie wpływają na narząd wzroku mogą działać na naszą niekorzyść indukując regresję wady. Zdarza się to bardzo rzadko. W przypadku regresji wady wzrokowej możliwe jest drugie podejście. Zazwyczaj mamy drugą szansę na dokorygowanie oczu i poprawę, co do przestrzegania zasad – i higieny pracy i stosowania się do zaleceń. Jednak po co czekać! Od razu bądźmy dla naszych oczu sprzymierzeńcem. Pomóżmy im widzieć dobrze oraz trzymać się zdrowo 🙂

 

Bibliografia:

  1. Kim T.I., Alió Del Barrio J.L., Wilkins M., Cochener B., Ang M. Refractive surgery. Lancet. 2019 May 18; 393(10185): 2085-2098. doi: 10.1016/S0140-6736(18)33209-4. PMID: 31106754.
  2. Sieburth R., Chen M. Intraocular lens correction of presbyopia. Taiwan J Ophthalmol. 2019 Jan-Mar; 9(1): 4-17. doi: 10.4103/tjo.tjo_136_18. PMID: 30993062; PMCID: PMC6432854.
  3. Maconachie G.D., Gottlob I. The challenges of amblyopia treatment. Biomed J. 2015 Dec; 38(6): 510-6. doi: 10.1016/j.bj.2015.06.001. Epub 2016 Feb 28. PMID: 27013450; PMCID: PMC6138377.
  4. Coles-Brennan C., Sulley A., Young G. Management of digital eye strain. Clin Exp Optom. 2019 Jan; 102(1): 18-29. doi: 10.1111/cxo.12798. Epub 2018 May 23. PMID: 29797453.