Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów. Wiele osób z wadą wzroku stosuje je z powodów estetycznych, a w niektórych sytuacjach są również wygodniejsze. Mało kto wie, że istnieje dziedzina nauki zajmująca się soczewkami kontaktowymi – mowa o kontaktologii, która łączy ze sobą wiedzę z zakresu optyki i okulistyki. Chociaż soczewki kontaktowe wydają się być zaawansowane w swojej budowie, to warto zauważyć, że pierwsze z nich został stworzone pod koniec XIX wieku.
Soczewki – kiedy je stosujemy?
Soczewki kontaktowe wykorzystuje się w wadach wzroku. Wskazania obejmują między innymi wysoką krótkowzroczność czy różnowzroczność i astygmatyzm. Soczewki pełnią także rolę leczniczą u chorych z stanami infekcyjnymi rogówki. Zazwyczaj pacjenci szybko przyzwyczajają się wygody związanej z noszeniem soczewek – widzą tak samo w każdych warunkach atmosferycznych (czego nie można powiedzieć o okularach). Brak jest także zawężenia pola widzenia. To także idealne rozwiązanie dla osób aktywnych.
Soczewki miniskleralne
Jak wcześniej wspomniano soczewki miniskleralne są produktem specjalistycznym. Można powiedzieć, że stanowią alternatywę dla pacjentów, u których zwykłe soczewki nie zdały egzaminu. Soczewki miniskleralne dobierane są indywidualnie – konieczne jest wcześniejsze badanie wzroku przez okulistę lub optometrystę. Ten rodzaj soczewek ma inny wymiar niż klasyczne soczewki – średnica wynosi do 18 milimetrów (dostępne są różne rozmiary). Dla porównania zwykłe soczewki kontaktowe mają do 10 milimetrów średnicy i pokrywają rogówkę w niepełnym zakresie. W wyniku aplikacji soczewek miniskleralnych na gałkę oczną powstaje swoistego rodzaju przestrzeń między samą soczewką, a okiem (rogówką). Brak bezpośredniego styku soczewki i rogówki pozwala na gromadzenie filmu łzowego. Oko jest stale nawilżone – to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z chorobą nazywaną zespołem suchego oka. Tego typu soczewki stosowane są również u niektórych pacjentów, po wykonaniu laserowej korekcji wzroku.
Soczewki miniskleralne znacznie podwyższają komfort codziennego funkcjonowania. Pacjenci ze stożkiem rogówki mogą zapytać swojego lekarza, czy stosowanie soczewek miniskleralnych w ich przypadku jest uzasadnione. Schorzenia, które przebiegają z nieprawidłowościami ze strony rogówki, również są wskazaniem do stosowania soczewek miniskleralnych. Przed pierwszą aplikacją soczewek, konieczne jest szkolenie z doświadczonym optometrystą, dzięki któremu Pacjent bez problemu będzie w stanie samodzielnie wykonywać tę czynność w domu. Soczewki miniskleralne wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dlatego możliwe jest ich stosowanie nawet przez rok – w zależności od producenta. Na podstawie przeprowadzonych badań, możemy postawić twierdzenie, że soczewki miniskleralne osiągają świetne efekty i znacząco poprawiają wzrok naszych Pacjentów.
Zespół suchego oka – wskazanie dla soczewek miniskleralnych
Jak wcześniej wspomniano, jednym ze wskazań do stosowania soczewek miniskleralnych jest zespół suchego oka. Warto o nim wspomnieć, bowiem jest bardzo często występującym zaburzeniem ze strony narządu wzroku. Patofizjologia tego zespołu opiera się na zaburzeniach w wytwarzaniu lub składzie filmu łzowego (łez) lub sytuacją, kiedy ulega on nadmiernemu odparowaniu. Ważne są czynniki predysponujące do występowania zespołu suchego oka – są wśród nich również te, które określamy mianem środowiskowych – wiatr, słońce, smog czy palenie papierosów zdecydowanie predysponują do występowania objawów charakterystycznych dla zespołu suchego oka.
W prawidłowych warunkach, człowiek codziennie wytwarza około 2 mililitrów łez. Według danych epidemiologicznych, zespół suchego oka znacznie częściej występuje u kobiet. Objawy, które zgłaszają pacjenci to między innymi ból, swędzenie, światłowstręt, uczucie ciała obcego w oku (piasek w oczach), łzawienie czy zaczerwienienie oka.
Zespół suchego oka leczymy w naszych klinikach w Krakowie i Warszawie