Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Jaka wada wzroku w laserowej korekcji

jaka wadę wzroku można usunąć?

Nie zależnie od tego w jakim jesteś wieku i z jaką wadą wzroku się zmagasz, masz szanse uwolnić się od ograniczeń i skorzystać z dobrodziejstw chirurgii refrakcyjnej. Masz już dość swoich okularów korekcyjnych a soczewki powodują dyskomfort ale…

  • sądzisz, że Twoja wada nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku
  • myślisz, że nawet jeśli Twoja wada wzroku nie będzie przeszkodą to dyskwalifikuje Cię astygmatyzm
  • nie wierzysz, że to może się udać

To najpierw przeczytaj ten artykuł bo wady wzroku i ich korekcja to temat, którym zajmujemy się codziennie.

Chirurg refrakcyjny i optometrysta to osoby, które lubią wyzwania. Lubimy oczy trudne, nieskorygowane, po przejściach. Lubimy zaczynać tam, gdzie inni kończą i poddają się.

Operacje laserowe są dedykowane dla osób krótkowzrocznych

Takie stwierdzenie nieco wymusza na nas historia chirurgii refrakcyjnej, gdyż pierwsze zabiegi laserowej korekcji wykonywano właśnie na oczach krótkowzrocznych. Zdecydowanie każdy planujący zabieg krótkowidz może być spokojny, że doświadczenie okulistów w tej sferze są szerokie i wielowymiarowe. Najbardziej popularna metoda korekcji laserowejFemtoLASIK pozwala usunąć wadę wzroku od -0,50 do -12,00 dioptrii. Jednak, jak okazuje się w praktyce, ramy te nie są bardzo sztywne. Przy odpowiednich parametrach rogówki, źrenicy, przedniego odcinka oka, doświadczony chirurg refrakcyjny z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu laserowego potrafi poradzić sobie ze znacznie wyższymi ujemnymi wadami wzroku.

Taka procedura wymaga wysoce spersonalizowanego podejścia do oka pacjenta. Każdy pojedynczy parametr jest wówczas analizowany, aby korektę wzroku zaplanować z jak największą precyzją. Tylko osoba bogata w wieloletnie doświadczenia zabiegowe, programująca lasery na co dzień będzie potrafiła zmierzyć się z wyzwaniem z wysoką krótkowzrocznością. Wiemy, że dla każdego oka możemy znaleźć rozwiązanie szyte na miarę. Zapewnia to nie tylko zestaw laserów zabiegowych, ale też ekspert planujący procedurę.

Spersonalizowana ablacja daje rozwiązanie dla oczu dalekowzrocznych

Każdy dalekowidz, który ma dość wysoką wadę boryka się z problemem braku ostrości zarówno do dalekich, jak i bliskich odległości. Początkowo korekta oczu nadwzrocznych z wykorzystaniem technologii laserowej była utrudniona. Podczas gdy w oku krótkowzrocznym usunięcie wady wzroku wiąże się z usunięciem tkanki – spłaszczeniem rogówki, tak u dalekowidza należałoby tę tkankę nadbudować. Jednak szybko znaleziono wysoce precyzyjne rozwiązania. Istnieją teraz zabiegi customizowane, które są spersonalizowane oraz zabiegi Topoguided, które umożliwiają działanie lasera zgodne z mapą rogówki.

Najnowsze metody pozwalają na usunięcie wady oczu w nadwzroczności do +6,00 dioptrii. Czy wyższe wady są usuwane? Niezwykle rzadko. Wynika to z faktu, że w trakcie laserowej korekcji wzroku w oku dalekowzrocznym rogówka uwypukla się. Niestety zbyt mocne wypiętrzenie rogówki mogłoby powodować pozabiegowe komplikacje lub niepożądane efekty w postaci zaburzenia widzenia. Pocieszeniem dla dalekowidza jest to, że zwykle podany zakres korygowanych wad wzroku jest wystarczający.

Przy bardzo małym oku i wysokiej nadwzroczności, usunięci 6 dioptrii mocy optycznej poprawi widzenie zarówno bliży, jak i dali. Resztkową wadę wzroku zwykle z powodzeniem koryguje nasza własna akomodacja (dla której ponad 6 dioptrii to było za dużo, by soczewka poradziła sobie samą zmianą kształtu w trakcie akomodowania). Największą radość po zabiegu laserowej korekty wzroku daje dalekowidzowi odzyskanie ostrości do bliskich odległości, które do tej pory były mocno problematyczne i wymagały silnego skupienia.

zaćma

Usuwamy astygmatyzm uzyskując lepszą ostrość wzroku niż w najlepiej dobranej korekcji

Tak, astygmatyzm (inaczej niezborność), szczególnie ten skośny, jest wadą wzroku, która w największym stopniu obniża ostrość widzenia. Obraz jest nie tylko rozmazany, ale i przekoszony – wykrzywiony w jednym kierunku. Czasem mówimy nie zrozumiesz jak to widzę, jeśli nigdy nie miałeś astygmatyzmu. To prawda. Na szczęście najnowocześniejsze zaawansowane technologicznie lasery w połączeniu ze odpowiednią stacją diagnostyczną pozwalają na zaplanowanie i przeprowadzenie operacji korekcji wzroku na oczach z niezbornością. Można z powodzeniem stwierdzić, że pacjent, któremu skoryguje się wysoki astygmatyzm, należy do tych najbardziej zadowolonych z efektu pozabiegowego widzenia.

Tu obserwujemy efekt wow. Obraz staje się nie tylko ostry, ale i wyprostowany. Soczewki kontaktowe do tej pory rotowały się na oku, albo wymagane były niekomfortowe w noszeniu i aplikacji soczewki twarde. Natomiast okulary nie pozwalały uzyskać stałej, stabilnej ostrości widzenia. Rozwiązanie jest zatem w zasięgu ręki. Z wykorzystaniem najnowszych metod planowania i spersonalizowanego profile ablacji jesteśmy w stanie skorygować astygmatyzm do około 6 dioptrii. Wyższe astygmatyzmy występują bardzo rzadko i są zwykle połączone z innymi dysfunkcjami wzroku lub patologiami rogówki.

Starczowzroczność

Wady wzroku to nie wszystko, co usuwa laser

Ale również:

  • aberracje wyższych rzędów
  • nieregularne astygmatyzmy
  • nieregularności rogówki

W trakcie kwalifikacji pacjenta do laserowej korekcji wzroku, wykonując topografię rogówki, badamy również jej aberracje – czyli zaburzenia w kształcie. Takie aberracje wpływają na jakość widzenia, a jeśli są spore, obniżają tę jakość naprawdę znacząco. Tu ponownie wychodzi nam na przeciw technologia laserowa. Istnieją metody zabiegowe, które umożliwiają pracę lasera zgodnie z topografią rogówki, czyli wyrównując, to co jest uwypukleniem, czy nieregularnością. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie skorygować coś więcej niż tylko wadę wzroku! Niekiedy pacjent, pomimo najlepiej dobranych okularów, czy soczewek kontaktowych skarży się na cienie za/pod literami, powidoki, jednooczne dwojenie obrazu.

Często przyczyną takich zaburzeń jest rogówka, której brakuje symetrii obrotowej. Jak doświadczamy, tę symetrię zakłóca nie tylko typowy astygmatyzm, ale i inne zniekształcenia. Wykonując zabieg Topoguided przywracamy rogówce właściwy kształt i wyrównujemy obserwowany obraz. Zatem jeśli masz obawy, że to nie tyle wada wzroku, ale coś więcej, co nie pozwala ci komfortowo widzieć – sprawdź rogówkę, zbadaj aberracje, a być może okaże się, że mamy rozwiązanie dla ciebie.

Okulista

Laserowa korekcja to szeroki wachlarz możliwości zabiegowych pozwalających uzyskać widzenie często lepsze niż to w najlepiej dopasowanej korekcie okularowej bądź soczewkowej. Pozbywamy się nie tylko najczęstszej wady wzroku, ale również nieregularności rogówki, które obniżały do tej pory kontrast obrazu i jakość widzenia. Krótkowidz, dalekowidz, osoba z astygmatyzmem i aberracjami wyższych rzędów mogą zostać skorygowane z wysoką precyzją, a efekty niekiedy przewyższą oczekiwania.

Zakres wad wzroku poddawanych zabiegom chirurgii refrakcyjnej jest wprawdzie ustalony, ale bywa i elastyczny. Wprawiony chirurg i ekspert planujący procedurę stawiają najczęściej na spersonalizowane rozwiązania, które dają najbardziej satysfakcjonujące rezultaty. Dzięki podejściu indywidualnie do każdego oka jesteśmy w stanie rozwiązać więcej problemów i zoptymalizować metody korekcji. Sprawdź nas!

Sprawdź ceny zabiegów laserowej korekcji wzroku w Krakowie i Warszawie

 

Bibliografia:

  1. Bower K.S., Weichel E.D., Kim T.J. Overview of refractive surgery. Am Fam Physician. 2001 Oct 1; 64(7): 1183-90. PMID: 11601800.
  2. Price M.O., Price D.A., Bucci F.A. Jr, Durrie D.S., Bond W.I., Price F.W. Jr. Three-Year Longitudinal Survey Comparing Visual Satisfaction with LASIK and Contact Lenses. Ophthalmology. 2016 Aug; 123(8): 1659-1666. doi: 10.1016/j.ophtha.2016.04.003. Epub 2016 May 18. PMID: 27208981.
  3. Pasquali T., Krueger R. Topography-guided laser refractive surgery. Curr Opin Ophthalmol. 2012 Jul; 23(4): 264-8. doi: 10.1097/ICU.0b013e328354adf0. PMID: 22569472.
  4. Chow S.S.W., Chow L.L.W., Lee C.Z., Chan T.C.Y. Astigmatism Correction Using SMILE. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2019 Sep-Oct; 8(5): 391-396. doi: 10.1097/01.APO.0000580140.74826.f5. PMID: 31490198; PMCID: PMC6784860.