Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Drganie powieki – co może oznaczać i jak sobie radzić z tym objawem?

Drgająca powieka

Drganie powieki może mieć łagodne i prozaiczne przyczyny, takie jak np. niedobór snu, stres czy deficyt mikroelementów w diecie, lub poważne i powiązane z jednostkami chorobowymi, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Symptom ten bywa bardzo uciążliwy i obniża komfort życia. Sprawdź, dlaczego powieka górna zaczyna nagle drżeć. Dowiedz się, jak walczyć z tym objawem i kiedy warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Drganie powieki – przyczyny skaczącej powieki. Stres, zmęczenie, niedobór magnezu, choroby oczu

Zastanawiasz się, co oznacza drganie powieki? Jedną z przyczyn dolegliwości może być zwykłe przemęczenie organizmu, brak dbania o higienę snu i doświadczanie długotrwałego, silnego stresu. Bywa, że mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka są spowodowane dietą ubogą w składniki odżywcze. Duży wpływ ma szczególnie niedobór witamin i minerałów takich jak:

  • magnez, 
  • potas,
  • wapń,
  • witaminy z grupy B.

Warto nadmienić, iż do wypłukiwania makroelementów przyczynia picie zbyt dużych ilości kawy, herbaty, napojów energetycznych oraz alkoholu. Częstą przyczyną jest też intensywny wysiłek fizyczny. U wielu Pacjentów tzw. skacząca powieka to objaw zespołu suchego oka (ZSO), dotyczy to szczególnie tych, którzy spędzają długie godziny przed ekranem komputera i nie dbają odpowiednio o narząd wzroku. Uporczywe drganie powieki może też mieć związek z dolegliwościami o podłożu neurologicznym, takimi jak np. stwardnienie rozsiane (w skrócie SM), zespół Tourette’a, połowiczy kurcz twarzy lub choroba Parkinsona. Powodem drgania może być także czytanie przy słabym oświetleniu.

Inną przyczyną drgania mogą być rozmaite choroby oczu, np.:

  • jaskra wrodzona,
  • zaćma,
  • zapalenie powiek,
  • zapalenie spojówek,
  • infekcje rogówki.

Samoistne drganie powieki w niektórych (rzadkich) przypadkach sygnalizuje rozwój guza mózgu, który prowadzi do wystąpienia różnych zaburzeń nerwowo-mięśniowych. Warto wspomnieć również o problemach na tle nerwowym oraz nerwicy. W niektórych przypadkach źródłem przypadłości jest choroba Hashimoto, która rozwija się bezobjawowo przez lata. Zdarza się, że przyczyną skaczącej powieki są zaburzenia napięć mięśniowo-powięziowych w obrębie szyi i głowy. 

Skacząca powieka i objawy towarzyszące

Znając już najczęstsze przyczyny drgania powieki oka (najczęściej górnej, choć problem może dotyczyć również powieki dolnej), warto wspomnieć o możliwych współwystępujących objawach. W zależności od podłoża mimowolnym drganiom może towarzyszyć zmęczenie, apatia, bóle głowy, zaczerwienienie lub świąd powiek. Szybkie skurcze mięśnia okrężnego oka mogą występować wraz ze skurczami innych mięśni twarzy, łzawieniem oczu, zaburzeniami widzenia czy pojawieniem się wydzieliny w oku.

Jak zdiagnozować drżenie powiek?

Chcąc zniwelować drganie powieki górnej lub rzadziej dolnej, najpierw należy poddać się odpowiedniej diagnostyce. W tym celu warto udać się do lekarza okulisty lub ewentualnie neurologa (w przypadku opadania powieki). Do standardowych badań zaliczamy morfologię krwi, badanie pod kątem deficytu witamin i minerałów. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak m.in.:

  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa,
  • EEG (elektroencefalografia).

Jak leczyć drganie powieki? 

Jak pozbyć się niekontrolowanych ruchów powieki? W zależności od źródła dolegliwości kuracja może opierać się na zmianie stylu życia na zdrowszy, tj. unikania sytuacji stresogennych, zadbania o higienę snu i odstawienia używek. Bardzo ważne jest też wprowadzenie zbilansowanej diety, obfitującej w witaminy oraz minerały. Niekiedy lekarz może wdrożyć dodatkową suplementację. Niektórym Pacjentom zmagającym się z mimowolnym drganiem powieki ulgę mogą przynieść iniekcje toksyny botulinowej w problematyczne okolice oka.

Drganie powieki – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Niepokojącymi objawami, które powinny skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u lekarza, jest przede wszystkim opadanie powieki, drganie, które utrzymuje się przez dłuższy czas, skutecznie obniżając jakość Twojego życia. Sygnałem alarmowym jest także skurcz mięśnia okrężnego oka z istniejącym drganiem lub też skurczem innych mięśni w obrębie twarzy, kołatanie serca, zawroty głowy, zaciskanie powiek.

FAQ

Jak długo może drgać powieka?

Wszystko zależy od podłoża dolegliwości. Mimowolny skurcz mięśnia okrężnego oka zwykle trwa kilka sekund, ale może utrzymywać się też kilka minut albo przyjąć postać przewlekłą i uprzykrzać choremu życie przez dni, a nawet tygodnie. Jeśli chcesz poddać się kompleksowej diagnostyce narządu wzroku, umów się na konsultację wstępną i zarezerwuj wizytę.

Co zrobić, żeby oko nie drgało?

Warto zacząć prowadzić higieniczny tryb życia, wysypiać się, zadbać o pełnowartościową dietę i robić częste przerwy od pracy przy komputerze. Dobrym krokiem jest też wykonywanie gimnastyki oczu. W trosce o zdrowie warto również odstawić używki, np. alkohol, kawę i herbatę czy energetyki, które „wypłukują” z organizmu cenne składniki. Zalecamy też zaprzestanie palenia papierosów. Jeśli to nie pomoże, najlepiej udać się na wizytę u lekarza POZ lub okulisty (zwłaszcza jeśli podejrzewasz rozwój chorób oczu). 

Czego brakuje w organizmie, jak drga powieka?

Zwykle powieka drga, gdy w organizmie brakuje magnezu, potasu, wapnia lub witaminy B6. Jeśli chcesz poznać przyczyny tego problemu i skorzystać z diagnostyki, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/okulistyka/36519,maloinwazyjne-procedury-okuloplastyczne [dostęp: 12.12.2023 r.]
  • https://podyplomie.pl/neurologia/13512,nerw-twarzowy-fizjologia-i-najczestsze-choroby [dostęp: 12.12.2023 r.]
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Baza wiedzy