Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Jak widzi osoba z astygmatyzmem – zrozumienie tej wady wzroku. Czym jest astygmatyzm?

Osoba z astygmatyzmem

Astygmatyzm (astigmatismus) to zaburzenie widzenia, które może dotyczyć Pacjentów z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. Nie wiesz, jak widzi osoba z astygmatyzmem? Niezborność objawia się zamazanym widzeniem przedmiotów, które znajdują się blisko i daleko. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie astygmatyzmu. Sprawdź, jakie badania wzroku i metody korekcji są stosowane u osób z tą powszechnie zdiagnozowaną wadą refrakcji. 

Czym jest astygmatyzm? Kilka słów o tej wadzie wzroku

Zastanawiasz się, jak widzi osoba z astygmatyzmem i na czym polega astygmatyzm? Otóż, jak podkreślają lekarze okuliści, niezborność jest wadą układu optycznego, która cechuje się brakiem sferyczności przynajmniej jednego elementu optycznego. Najczęściej wynika ze zniekształcenia rogówki, która ma podłużny oraz rozciągnięty kształt, upraszczając – zmieniona rogówka przypomina piłkę do rugby. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie jest to choroba oczu! Astygmatyzm to wada refrakcji, która zniekształca widziany obraz.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Chcesz poznać najczęstsze przyczyny astygmatyzmu? Zgodnie z obecnym stanem wiedzy bezpośrednie źródło problemu wciąż nie zostało poznane. W opinii ekspertów nieprawidłowa akomodacja oka może być powiązana z:

  • czynnikami genetycznymi (często astygmatyzm jest dziedziczny),
  • czynnikami środowiskowymi.

W niektórych przypadkach astygmatyzm może rozwinąć się po operacji oka, przebytej chorobie lub mechanicznym urazie oka. Może być też objawem stożka rogówki (postępującej choroby oczu, która powoduje ścieńczenie i zniekształcenie rogówki).

Poznaj różne rodzaje astygmatyzmu

Niezborność możemy podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę zaburzenia w funkcjonowaniu układu optycznego oka:

  • astygmatyzm wewnętrzny – rzadsza odmiana wady refrakcji, wynika z nieprawidłowości w strukturze warstw soczewki albo przesunięcia soczewki względem osi układu,
  • astygmatyzm rogówkowy – rozwija się na skutek nieprawidłowości w kształcie rogówki,
  • astygmatyzm całkowity – to najczęstsza odmiana niezborności diagnozowana u Pacjentów, u których występują obie powyższe przyczyny.

Jeśli chodzi o klasyfikację uwzględniającą sposób załamywania światła, wyróżniamy:

  • astygmatyzm prosty (zgodny z regułą) – światło załamywane jest na silnej w płaszczyźnie pionowej,
  • astygmatyzm odwrotny (przeciw regule) – w tym przypadku światło załamywane jest na silnej w płaszczyźnie poziomej,
  • astygmatyzm nieregularny – cechuje się nieregularnym kształtem rogówki, nie da się go dobrze skorygować szkłami okularowymi.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem? Nieostre widzenie, mrużenie oczu

Jak widzi astygmatyk? Oglądany obraz nie jest ostry i wyraźny (kontury są rozmyte). Osoba z astygmatyzmem ma wrażenie patrzenia jak przez mgłę i musi często mrużyć oczy. Odczuwa trudności z obserwowaniem obiektów z bliska, jak i daleka. Objawem astygmatyzmu jest widzenie pionowych i poziomych linii prostych. Dość problematyczne okazuje się także rozpoznawanie kształtów i liter. Wiele osób zgłasza lekarzowi okuliście spadek ostrości widzenia o zmierzchu i w nocy przy słabym oświetleniu. Jeśli chodzi o inne objawy, które mogą towarzyszyć zaburzeniom widzenia, u wielu Pacjentów pojawia się m.in.:

  • wzmożona męczliwość oczu,
  • łzawienie,
  • częste bóle głowy,
  • podrażnienie oczu,
  • dolegliwości bólowe w okolicy gałki ocznej.

Zauważasz u siebie powyższe objawy? Możliwe, że masz astygmatyzm. Jeśli chcesz odzyskać prawidłowe widzenie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty!

Jak wyleczyć astygmatyzm? Okulary lub soczewki, zabieg laserowej korekcji wzroku

Wiesz już dobrze, jak widzi osoba z astygmatyzmem, teraz wyjaśnimy sposoby korygowania tej wady refrakcji. Jak zniwelować nieostre widzenie i inne uciążliwe dolegliwości? W zależności od danego przypadku lekarz może dobrać korekcję okularową (szkła cylindryczne) albo specjalne soczewki kontaktowe, które dostosowują się do krzywizny rogówki. U Pacjentów z astygmatyzmem do 6.00 dioptrii często przeprowadza się też laserową korekcję wady wzroku. Procedura ta polega na skorygowaniu kształtu rogówki w taki sposób, aby światło, które wpada do oka, było skupione na siatkówce. Zabieg laserem trwa zaledwie kilkanaście minut i nie powoduje dolegliwości bólowych, ponieważ jego przed rozpoczęciem specjalista aplikuje Pacjentowi krople o działaniu znieczulającym.

FAQ

Jak osoba z astygmatyzmem widzi światło?

Nieprawidłowe załamywanie promieni świetlnych powoduje, że osoba z astygmatyzmem widzi zamglony i niewyraźny obraz. Jeśli podejrzewasz u siebie tę wadę refrakcji i chcesz poddać się diagnostyce okulistycznej, umów się na konsultację wstępną i zarezerwuj wizytę.

Czy astygmatyzm może się cofnąć?

Niestety astygmatyzm nie może samoistnie się cofnąć, to wada, która wymaga korekcji. Podejrzewasz u siebie rozwój wad wzroku lub chorób oczu? Nie czekaj z wizytą u specjalisty.

Jak zatrzymać astygmatyzm?

Możesz skorzystać z korekcji okularowej lub soczewkowej. Jeżeli chcesz skorzystać z diagnostyki i usunąć astygmatyzm laserem, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/okulistyka/35794,astygmatyzm-najnowsze-metody-korekcji [12.12.2023 r.]
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc [12.12.2023 r.]