Kępki żółte – co to takiego?

kępki żółte

To nic innego jak grudkowe zmiany skórne spowodowane nagromadzeniem się cholesterolu lub tłuszczu, o kolorze żółtym lub brązowym.

Potocznie nazwane żółtakami, występują najczęściej  w okolicy wewnętrznego kącika oka. Pojawiają się bardzo często symetrycznie, na wszystkich czterech powiekach, choć zdecydowanie częściej występują na powiekach górnych. Choroba ta dotyczy głównie kobiet, co nie oznacza że nie może występować również u mężczyzn. Pojawiają się najczęściej w wieku 40- 50 lat.

Skąd się biorą kępki żółte?

Przyczyn powstawania może być wiele. Żółtaki bardzo często towarzyszą zaburzeniom metabolicznym zwanym również hiperlipoproteinemią. Są powiązane ze znacznie powiększonym stężeniem lipidów w organizmie oraz odkładaniem się „złego” cholesterolu w skórze. Towarzyszą takim chorobom jak cukrzyca, schorzenia wątroby, miażdżyca czy choroby nerek.

Kępki żółte nie wykazują skłonności do złośliwienia, przeważnie są zmianami łagodnymi, które głównie sprawiają problemy estetyczne. Ich obecność nie przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu powiek.

Jak się pozbyć kępek żółtych?

Najskuteczniejszą metodą i jednocześnie najczęściej stosowaną jest usunięcie zmian chirurgicznie lub za pomocą lasera CO₂.

Wycięcie chirurgiczne jest wybierane, kiedy kępki są niewielkie i liniowe, zwłaszcza na górnych powiekach. Wtedy wszelkie blizny chirurg jest w stanie ukryć w fałdach skórnych powiek. Kiedy zmiany występują na powiekach dolnych, ryzyko pozostania blizn jest nieco wyższe. Jeżeli zaś chodzi o metodę usunięcia przy pomocy lasera to jej głównymi zaletami są: krótki czas trwania zabiegu, brak krwawienia oraz brak potrzeby zakładania szwów.

Przy każdej z tych metod stosowane jest znieczulenie miejscowe, oraz po usunięciu żółtaków są one poddawane badaniom histopatologicznym. Czas trwania zabiegu to od 30 do 60 minut.

 

Bibliografia:

  1. Nguyen A.H., Vaudreuil A.M., Huerter C.J. Systematic review of laser therapy in xanthelasma palpebrarum. Int J Dermatol. 2017 Mar; 56(3): e47-e55. doi: 10.1111/ijd.13534. PMID: 28181222.
  2. Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013.

 

                                                            Autor wpisu: mgr inż. Iga Koprowska