Jak podkreślają lekarze okuliści, z astygmatyzmem (niezbornością) zmaga się nawet kilkanaście procent polskich Pacjentów. To popularna wada wzroku, która – niekorygowana podobnie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność (nadwzroczność) – ogranicza wykonywanie wielu codziennych czynności jak np. czytanie, szycie czy jazda samochodem. Rozwiązaniem problemu jest laserowa korekcja wzroku (astygmatyzmu), która umożliwia bezbolesne oraz bezpieczne usunięcie wady refrakcji, przywracając nam wyraźne i ostre widzenie na każdą odległość. Na czym polega ta procedura? Jak wygląda kwalifikacja do laserowej korekcji wad wzroku (astygmatyzmu)?
Laserowa korekcja wzroku – astygmatyzm. Zabieg zamiast okularów lub soczewek
Skąd wiedzieć, że mamy do czynienia z astygmatyzmem? Kształt rogówki przypomina piłkę do rugby (krzywizna rogówki nie jest symetryczna). A jak w ogóle widzi osoba dotknięta astygmatyzmem? Otóż ta wada wzroku zniekształca obraz, powoduje zamglone widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Astygmatycy widzą rozmyte kontury przedmiotów, proste linie jako krzywe, obraz jest rozmazany. Pacjenci często skarżą się też na:
- chroniczny ból głowy,
- wrażenie zawrotów głowy,
- szybkie męczenie się oczu,
- wrażenie rozmycia i cieni.
Jak pozbyć się tych uciążliwych objawów? Dobrą metodą jest laserowa korekcja wzroku. Astygmatyzm może zostać zniwelowany np. przy użyciu lasera femtosekundowego lub excimerowego (oba charakteryzują się bardzo wysoką precyzją działania). Warto podkreślić, że laserowe wyprofilowanie rogówki Pacjenta jest bezbolesne, dzięki użyciu kropli do oczu o właściwościach znieczulających. Należy dodać, iż laserowe leczenie astygmatyzmu pozwala na korekcję do 6 dioptrii astygmatyzmu.
Laserowa korekcja astygmatyzmu – kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji
By móc poddać się laserowej korekcji wzroku (astygmatyzm) należy przyjść na tzw. wizytę kwalifikującą, podczas której specjalista przeprowadza wymagane badania okulistyczne np. takie jak: topografia rogówki, ocena ostrości wzroku, badanie dna oka, pomiar ilości komórek śródbłonka rogówki, aberrometria, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Należy pamiętać, że minimum 2 tygodnie przed przystąpieniem do badań i 2 tygodnie przed wykonaniem zabiegu – nie powinno się nosić soczewek kontaktowych (miękkich), w przypadku soczewek twardych należy zrobić miesiąc przerwy od ich użytkowania.
Warto wspomnieć, że wizyta kwalifikująca trwa od 1,5 do 2,5 godziny. W trakcie spotkania lekarz wyklucza też ewentualne przeciwwskazania, które uniemożliwiają Pacjentowi z astygmatyzmem poddanie się laserowej korekcji wzroku.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania, wykonanie laserowej korekty wzroku wykluczają m.in.:
- ciąża (i okres karmienia piersią),
- stożek rogówki,
- niektóre schorzenia autoimmunologiczne,
- niektóre alergie, wady rogówki,
- jaskra,
- zaćma,
- młody wiek Pacjenta i nieustabilizowana wada wzroku (poniżej 21. roku życia).
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm – zmiana kształtu rogówki oka za pomocą lasera
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. To bardzo precyzyjna procedura. Modelowanie głębszych warstw rogówki za pomocą nowoczesnych laserów wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz chirurg, wspiera go przeszkolony personel medyczny, który dba maksymalny o komfort Pacjenta. Laserowa korekta wzroku (astygmatyzm) może być przeprowadzona różnymi metodami, takimi jak np.:
- Femtolasik,
- Lentivu® (ReLEx™ SMILE),
- Trans PRK,
- EBK,
- PRK.
Zdaniem specjalistów w ramach laserowej korekcji wzroku (w czasie jednego zabiegu) można skorygować wysoką krótkowzroczność wraz ze współwystępującym astygmatyzmem. Jak wygląda rekonwalescencja pozabiegowa u osób z astygmatyzmem? Przez kilka tygodni po zabiegu należy stronić od intensywnego wysiłku fizycznego, unikać makijażu oczu, nie trzeć powiek i nie opalać się (wskazana jest ochrona wzroku przed słońcem za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV). Pacjenci powinni też unikać przebywania z zadymionych pomieszczeniach.
FAQ
Ile kosztuje laserowa korekcja astygmatyzmu?
Nie wiesz, z jakim wydatkiem należy się liczyć, chcąc skorygować astygmatyzm? Cena laserowej korekcji wzroku zależy od wybranej metody. Uogólniając, koszt zabiegu laserowego, jaki musi ponieść Pacjent, to od 9000 do 12 000 złotych (oboje oczu). Jeśli jesteś zainteresowany laserową korekcją wzroku, umów się na wstępną konsultację i zarezerwuj wizytę.
Czy można laserowo usunąć astygmatyzm i krótkowzroczność?
Tak, laserowa korekcja pozwala na usunięcie niezborności jak i krótkowzroczności, wykonywana jest różnymi metodami w zależności od indywidualnego przypadku. Poznaj cenę konsultacji i zabiegu laserowego.
Czy laserowa korekcja wzroku boli?
Jak już wspomnieliśmy w treści artykułu, w trakcie zabiegu Pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie, co sprawia, że laserowa korekcja wzroku nie jest bolesna. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące korekcji wad wzroku laserem, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy rozwieją Twoje wątpliwości i udzielą wielu pomocnych wskazówek.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31361,laserowa-korekcja-astygmatyzmu [30.08.2023 r.]