Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku – czy to naprawdę jest takie drogie, jak wszyscy mówią?

laserowa korekcja wzroku

O tym wie każdy okularnik

Osobę noszącą okulary korekcyjne zrozumie tylko drugi okularnik. Nawet jeśli przyzwyczailiśmy się do nich w pracy lub przy czytaniu książki, to jakikolwiek sport jest już wyzwaniem. Okulary na basen, do nurkowania, soczewki do biegania, itd. Okulary trzeba czyścić, wymieniać a przede wszystkim zawsze nosić przy sobie. Soczewki kontaktowe są wygodne, ale trzeba pamiętać o kupnie zapasowych, o pojemniku, o płynie, o zdjęciu przed spaniem itd. Prawie niewyczuwalne i lekkie , ale nie każdy jest w stanie je nosić i prawidłowo używać. Zarówno okulary jak i soczewki wiążą się z regularnymi kosztami: wymiana szkieł, oprawek, etui, zakup soczewek, płynu, itd. Studnia bez dna…

Dodatkowy a także ważny koszt to – CZAS. Nasz czas poświęcony na to, by się tym zajmować.

Alternatywa?!

Coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszy się inna metoda korekcji wzroku a mianowicie laserowa korekcja wzroku. Kilkuminutowy zabieg, poprzedzony dokładnym badaniem kwalifikacyjnym, pozwala rozstać się z okularami i soczewkami. W większości przypadków – rozstać NA ZAWSZE!

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku? Czy się opłaca? Jakie są na ten temat opinie naszych pacjentów? Czy laserowa korekcja jest taka droga jak ją opisują? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej jak tylko przeanalizujemy koszt tradycyjnych metod korekcji.

Okulary korekcyjne

Jeśli regularnie wymieniasz okulary korekcyjne na nowe to wiesz, że ten wydatek potrafi bardzo uszczuplić nasz portfel – czasami nawet o kilka tysięcy złotych. A to tylko kropla w morzy potrzeb… Dodatkowa para okularów do uprawiania sportu, prowadzenia samochodu, do czytania czy w końcu okulary przeciwsłoneczne z korekcją.
To wszystko sprawia, że co parę lat wydajemy ogromne kwoty by widzieć dobrze.

korekcja wzroku

Plusy

 • korygowanie wady, korekcja okularową przynosi efekty! – są w stanie poradzić sobie nawet ze znaczącymi wadami wzroku,
 • w zakresie modeli okularów wybór jest aktualnie ogromny, można więc je dopasować bez większych problemów do własnego stylu i upodobań,
 • dodają seksapilu i inteligencji.

Minusy

 • okulary parują, brudzą się, zsuwają się z nosa, mogą się stłuc,
 • z okularami jest ciężko uprawiać sport,
 • trzeba je regularnie wymieniać (co 2 lata).

Ile tak naprawdę kosztują nas okulary korekcyjne?

 • Oprawki od 200 zł do …. sky is the limit!
 • Szkła od 200 do 1000 zł /oko,
 • Badanie – przy doborze okularów w salonie optycznym, zazwyczaj za darmo, badanie w centrum okulistycznym – zalecane raz na dwa lata 200 zł,
 • Okulary przeciwsłoneczne szkła – 400 do 1000 zł /oko + oprawki,
 • Dodatkowa korekcja do sportu – do 500 zł (np. wkładki do googli narciarskich, do okularków do pływania),
 • Etui, chusteczki do czyszczenia – od 20 zł.

PODSUMOWUJĄC: W przeciągu 20 lat wydasz min. 5.000 zł za okulary (podstawowe oprawki, podstawowe szkła), 500 zł na akcesoria, 2.000 zł na wizyty u okulisty, min. 2.000 zł na okulary przeciwsłoneczne. Do tego koszt korekcji do sportu. I Twój czas – BEZCENNY.

Soczewki kontaktowe 

Soczewki kontaktowe stanowią bardzo wygodną alternatywę dla standardowych okularów. Nie parują, nie ograniczają pola widzenia, zapewniają naturalny wygląd. Jednak – podobnie jak w przypadku nieco bardziej tradycyjnych metod korekcji wzroku – ich użytkowanie kosztuje. Czy mowa w tym przypadku o dużych kwotach?

soczewki kontaktowe

Plusy

 • Nieograniczone możliwości uprawiania sportów

Stosując je, nie trzeba się martwić o to, czy przez przypadek nie ześlizgną się podczas gwałtownych ruchów. Soczewki, w przeciwieństwie do okularów, nie zaparują podczas zmiany temperatur, nie ograniczą pola widzenia i nie zniekształcą obrazu w części peryferyjnej, nie „zmokną”  podczas deszczu, nie będą odbijać się w nich refleksy światła itd.

 • Względy estetyczne

Dzięki nim możesz zmieniać swój image. Soczewki kosmetyczne pozwalają na pogłębienie istniejącego koloru oczu czy jego całkowitą zmianę. Nie stanowią też żadnej przeszkody do noszenia okularów przeciwsłonecznych, co jest dużym problemem dla osób korzystających ze okularów korekcyjnych.

Minusy

 • Soczewki – nie dla wszystkich! Najistotniejszym minusem stosowania soczewek kontaktowych jest sam fakt, że należy „włożyć je sobie do oka”. Dla wielu osób jest to rzecz tak nieprzyjemna i stresująca, że staje się barierą nie do przekroczenia. Może się zdarzyć, że osoby z suchym okiem i skrajnie zespołem suchego oka, mają spore problemy z zaakceptowaniem korekcji kontaktowej i zwyczajnie nie zaleca się im stosowania soczewek.
 • Przestrzeganie prawidłowej higieny rąk, pojemnika oraz samych soczewek kontaktowych. Do tego nie możemy zapominać o zaleceniach specjalisty oraz o regularnych kontrolach. To wszystko to często nie łatwe wyzwanie. Nieodpowiednia higiena może również powodować alergie na płyny pielęgnujące lub sam materiał, z którego wykonane są soczewki kontaktowe.

Nieprzestrzeganie odpowiedniej higieny może skończyć się dla nas naprawdę źle. Bakterie i pierwotniaki (w tym niezwykle groźna Acanthamoeba) są wyjątkowo niebezpieczne dla naszej rogówki. Kiedy dostaną się pod soczewkę i przebywają bezpośrednio na oku, mogą powodować bardzo poważne powikłania, które w najgorszym wypadku prowadzą do przeszczepu rogówki. 

 • Soczewka może wypaść!

  “Pierwsza sprawa dla której zdecydowałam się na zabieg laserowej korekcji wzroku to dlatego, że chodziłam w szkłach kontaktowych i uprawiałam dyscyplinę zimowa i tu zaczynały się problemy gdyż gdy przychodziły niskie temperatury, soczewka po prostu wypadała. Dopadał mnie przez to stres bo miałam po prostu słabą widoczność do strzelania. W związku z tym na wszystkich zjazdach musiałam mrużyć oczy i to bardzo mi przeszkadzało podczas zawodów.” Magdalena Gwizdoń – biathlonistka, reprezentantka Polski w Pyeongchang

 • Długie stosowanie soczewek – wysusza oczy

  “Kiedy grałem w tenisa miałam ogólnie duże problemy z soczewkami, przede wszystkim często bolały mnie oczy ponieważ były mocno przesuszone. Problemy te nasilały się kiedy była potrzeba grania wieczorami przy sztucznym oświetleniu. W życiu codziennym większość czasu używałem okulary, ponieważ w soczewkach źle się czułem. Chcąc podnieść jakość swojego życia i komfort podczas gry w tenisa i trenowania zdecydowałem się na zabieg w Optegra (dawniej Vidium Medica).”  – Jerzy Janowicz najlepszy polski tenisista

Koszty noszenia soczewek kontaktowych 

Pełny koszt, badania wzroku, a w tym doboru soczewek kontaktowych i nauki ich zakładania/zdejmowania/pielęgnacji wynosi około 100 zł (różnice cen mogą wynikać np. z popularności praktyki, doświadczenia/wiedzy specjalisty…) Jeśli chcemy być pewni, że na oku nie wystąpiła żadna infekcja i chcemy kontrolować stan swojej rogówki, powinniśmy wykonać badanie przynajmniej raz na pół roku. Koszt takiego badania to 100 zł.

Koszt najbardziej popularnych modeli soczewek w przypadku kupna 30 sztuk, a więc miesięcznego ich zapasu, wynosi ok. 70-100 zł /oko co daje nam kwotę miesięczną w granicach 140-200 zł.

Płyn, pojemnik na soczewki – jeśli nie używasz jednorazowych to ten koszt też należy wziąć pod uwagę.

PODSUMOWUJĄC: W przeciągu 20 lat wydasz 33.600-48.000 zł na soczewki, 4.000 zł na wizyty u lekarza. Często zdarza się, że osoby noszące soczewki, mają też zapasowe okulary…

Laserowa korekcja wzroku – czy to naprawdę jest takie drogie, jak wszyscy mówią?

Plusy:

 • Za laserową korekcję płacisz tylko raz – długoterminowy efekt!

To niezaprzeczalny plus! Co jednak w sytuacji kiedy wada wróci? Przed każdym zabiegiem wykonujemy szczegółowe badania kwalifikacyjne aby mieć pewność, że jego efekty będą stałe. Jeśli jednak po kilku latach nastąpi progresja wady, to możliwe jest jej dokorygowanie.  W przypadku przestrzegania harmonogramu wizyt kontrolnych często rekorekcja wykonywana jest BEZPŁATNIE.

 • Nic Cię nie ogranicza!

Dzięki laserowej korekcji oczu możesz w końcu pozbyć się wszystkich ograniczeń. Bez przeszkód możesz uprawiać wszystkie sporty i cieszyć się pełnią życia! Nie musisz pamiętać by na wyjazdy zabrać soczewki, płyn, by zawsze mieć zapas soczewek. Nie musisz pamiętać o zakładaniu i ściąganiu soczewek.korekta krótkowzroczności

 • Dostępne są różne metody

Femtolasik, lasik, lasek, Smile, EBK, PRK – podczas badania kwalifikacyjnego lekarz okulista ocenia stan Twojego wzroku i rekomenduje odpowiednią metodę. Fora internetowe, Google, Facebook, grupy dyskusyjne to miejsca, w których warto sięgać po opinie, ale należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i nie ma jedynej uniwersalnej metody dla każdego.

 • Poprawa jakości Twojego Życia!

Laserowa korekcja wzroku poprawia jakość życia!  Mamy na to dowody:

Nikt tak nie doceni co znaczy dobrze widzieć póki nie dotknie go wada wzroku. Jestem bardzo szczęśliwy mogąc normalnie korzystać z telefonu komórkowego, czytać książki czy grać w golfa. Moje marzenie o dobrym widzeniu właśnie się spełniło.”

Jakub B. Bączek – trener mentalny, wykładowca biznesowy i akademicki (MBA), podróżnik

 

Mój komfort życia poprawił się. Wstając rano, nie muszę już zakładać soczewek czy szukać okularów, dlatego jestem szczęśliwym człowiekiem!”

Michał Kubiak – kapitan Polskiej reprezentacji w siatkówce, Mś 2014 i 2018

Potencjalne minusy laserowej korekcji wzroku:

 • suche oko – po operacji oczu możesz odczuwać lekkie wysuszenie swoich oczu – dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu i pielęgnacja oka po – krople nawilżające to podstawa
 • wada może powrócić – jeśli przed zabiegiem nasza wada wzroku była stabilna – nie zmieniała się od minimum 6 miesięcy, to jej samoistny powrót po laserowej korekcji wzroku nie jest możliwy.  Istnieją jednak czynniki, które mogą działać niekorzystnie na nasz wzrok a tym samym powodować pogłębienie się wady. Możemy zaliczyć do nich np. niekorzystne czynniki środowiskowe, styl życia, rodzaj wykonywanej pracy. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko, a w razie pogorszenia wzroku istnieje możliwość dokorygowania powstałej wady.
 • efekt halo – przez pierwsze miesiące od zabiegu możesz wieczorami odczuwać lekki światłowstręt, który mija gdy wzrok się ustabilizuje
 • zabiegu laserowej korekcji wzroku nie można wykonać na NFZ, wykonywana jest tylko w prywatnych ośrodkach

Koszty laserowej korekcji wzroku

 • badanie kwalifikacyjne – 250-350 zł – w zależności od ośrodka, ale warto jest wybrać ten, w którym jest szeroki pakiet badań przeprowadzanych przez optometrystę oraz lekarza okulistę. Dobry sprzęt diagnostyczny i doświadczenie zespołu kwalifikującego ma znaczenie, bo jest gwarancją udanego zabiegu
 • zabieg laserowej korekcji – od 3.000 zł / oko (EBK) do 4.800 zł/ oko (femtolasik)
 • wizyty kontrolne po zabiegu – od 100 zł, choć często są bezpłatne
 • krople nawilżające i zestaw leków po zabiegu – ok. 300-500 zł przez pół roku

PODSUMOWUJĄC: W przeciągu 20 lat wydasz ok. 7.000 do 10.600 zł jeśli zdecydujesz się na zabieg laserowej korekcji wzroku. Warto? Zdecydowanie TAK!!!!

Każdy moment jest dobry na to, żeby pozbyć się OGRANICZEŃ!