Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Najpierw odsuwamy książkę – wzrok po czterdziestce

Starczowzroczność

Wraz z nami starzeje się też nasz wzrok, który z wiekiem pogarsza się niemal u każdego. Kłopoty z widzeniem, osłabienie ostrości to tylko jedne z objawów presbiopii. Dowiedz się czy możesz uniknąć starczowzroczności oraz w jaki sposób z nią sobie radzić!

Objawy, czyli jak rozpoznać starczowzroczność?

Starczowzroczność najczęściej pojawia się około 40-45 roku życia i prędzej czy później dotknie wszystkie osoby, bez względu na to, czy do tej pory korzystały z okularów korekcyjnych czy też nie. Pierwsze objawy zauważymy w momencie, kiedy czytany do tej pory bez problemu tekst, zacznie być niewyraźny a my będziemy zmuszeni odsuwać go coraz dalej od oczu aby widzieć wyraźnie. Pogarszająca się ostrość widzenia powoduje również znacznie szybsze męczenie się wzroku. 

Osoby cierpiące na krótkowzroczność będą zauważać problemy ze starczowzrocznością znacznie później.

Objawy starczowzroczności

Kiedy udać się do okulisty?

Złe widzenie i rozmazany wzrok to sygnały, świadczące o postępującej presbiopii. Jeśli zauważysz, że musisz oddalać tekst, aby móc go przeczytać, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty, który wybierze dla Ciebie najlepsze leczenie.

Leczenie starczowzroczności

Czy można temu zapobiec?

Niestety nie da się zapobiec starczowzroczności, ale możemy opóźnić jej rozwój poprzez zmianę nawyków. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby nasze oczy pracowały w komfortowych warunkach. Pozwólmy im odpoczywać, zwłaszcza jeśli pracujemy przed komputerem. Pamiętajmy o robieniu przerw i spoglądaniu co godzinę w dal.

Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w luteinę i antyoksydanty, która może bardzo korzystnie wpłynąć na nasz wzrok i przeciwdziałać złemu widzeniu.

Kiedy udać się do okulisty

Leczenie

Jeśli dotknęła nas prezbiopia to wcale nie znaczy, że do końca życia będziemy skazani na okulary. Starczowzroczność można leczyć, wybierając jedną z dwóch dostępnych metod chirurgii refrakcyjnej: 

  • Refrakcyjną wymianę soczewki
  • Laserową korekcję starczowzroczności – Presbyond

Obydwa zabiegi charakteryzują się wysoką skutecznością, są całkowicie bezbolesne i bezpieczne oraz pozwalają w szybki sposób pozbyć się okularów i zapomnieć o wszelkich ograniczeniach wzrokowych.