Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Operacja zeza u dorosłych: gdzie najlepiej poddać się zabiegowi operacyjnemu? 

Zez (nierówne ustawienie gałek ocznych) nie występuje jedynie w wieku dziecięcym. Jak podkreślają lekarze okuliści, zdarza się, że przypadłość dotyczy również i dorosłych Pacjentów. To problem okulistyczny, który obejmuje jedno lub oboje oczu i polega na osłabieniu mięśni ocznych. Zez może powodować podwójne widzenie, spadek ostrości wzroku, bóle głowy i przyczyniać się do obniżenia samooceny. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega operacja zeza u dorosłych? Gdzie najlepiej wykonać tego typu zabieg?

Co zwiększa ryzyko rozwoju zeza u dorosłych? Przyczyny choroby oczu

Skutkiem zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego – co prowadzi do tego typu niekorzystnych zmian? Jak rozwija się zez u osób dorosłych? Przyczyny tej uciążliwej choroby oczu mogą być bardzo różne, a w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie ustalić źródła zeza (mówimy wówczas o podłożu idiopatycznym). Jak pokazuje praktyka lekarska, czynnikiem sprawczym choroby zezowej mogą być m.in.:

  • wady wzroku,
  • zaburzenia mięśni gałkoruchowych,
  • choroby układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane),
  • przebyty udar mózgu,
  • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
  • choroby oczu (np. zaćma),
  • stany zapalne oczu,
  • urazy głowy,
  • guzy mózgu.

Warto wspomnieć, że zez u dorosłych może być też spowodowany przez czynniki genetyczne. Jeśli nasi przodkowie mieli zeza, ryzyko odziedziczenia choroby rośnie.

Jak leczyć zeza u dorosłych? Zabieg chirurgiczny, iniekcje toksyny botulinowej

Istnieje kilka sposobów leczenia zeza u dorosłych osób. Powszechną ścieżką jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Procedurę wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz chirurg, który wzmacnia lub osłabia mięśnie zewnątrzgałkowe. Wielu Pacjentów jest ciekawych, czy chirurgiczne leczenie zeza jest bolesne? Zabieg na zeza wykonywany  jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Warto dodać, że niekiedy konieczne jest założenie specjalnych szwów regulowanych, które zapewniają oku prawidłowe ustawienie. Ile trwa operacja zeza? Około 1-2 godziny i jest wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia, czyli nie wymaga pobytu w szpitalu. Możesz wrócić do domu w ciągu kilku godzin od wykonania korekcji. Ile wynosi okres rekonwalescencji? Około 6 tygodni, w tym czasie powinieneś prowadzić spokojny tryb życia i stosować się do zaleceń lekarskich.

Kolejną metodą leczenia zeza są iniekcje z użyciem toksyny botulinowej. Procedura polega na wstrzyknięciach botoksu bezpośrednio do mięśnia gałkoruchowego, co powoduje jego porażenie. Zastrzyki z toksyną botulinową znajdują zastosowanie tylko przy niektórych rodzajach zeza np. porażennym i towarzyszącym. Pamiętaj jednak, że efekty terapeutyczne utrzymują się zaledwie przez 3 miesiące.

Operacja zeza u dorosłych: gdzie najlepiej wykonać procedurę medyczną?

Rozważasz operację zeza u dorosłych? Gdzie najlepiej wykonać tego typu procedurę chirurgiczną? Jeśli chcesz, możesz poddać się leczeniu operacyjnemu zeza w naszych klinikach. Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której lekarz informuje Cię o względnych i bezwzględnych przeciwwskazaniach. Do czynników wykluczających należy m.in.:

  • zły stan ogólny,
  • duże ryzyko niedokrwienia przedniego odcinka oka, 
  • choroby hematologiczne,
  • uczulenie na środek znieczulający stosowany podczas zabiegu,
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego,
  • duże ryzyko martwiczego zapalenia twardówki.

Jaka jest cena operacja zeza u dorosłych?

Koszt operacji zeza zależy od wielu czynników, ale powinieneś być przygotowany na wydatek rzędu 5000-8000 złotych. Nie dysponujesz taką kwotą? Wygodnym rozwiązaniem może być rozłożenie płatności na raty.

FAQ

Kiedy operować zeza?

Decyzję o operacyjnym leczeniu zeza podejmuje lekarz (oczywiście za zgodą Pacjenta). Każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie i dopiero wówczas zostaje podjęta decyzja o metodzie leczenia choroby zezowej. Chcesz dowiedzieć się, że kwalifikujesz się do operacji? Zarezerwuj wizytę!

Jak wygląda oko po operacji zeza?

W okresie rekonwalescencji oko może być zaczerwienione i lekko opuchnięte, są to naturalne objawy, które mijają samoistnie w ciągu kilku tygodni od operacji. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące tej procedury okulistycznej, zapraszamy do kontaktu.

Czy operacja zeza jest bolesna?

Operacyjne leczenie zeza jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, tak więc jako Pacjent nie odczuwasz bólu ani znacznego dyskomfortu w trakcie pracy lekarza.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/okulistyka/34683,leczenie-zeza-u-doroslych [dostęp: 23.01.2024 r.],
  • https://www.przegladokulistyczny.pl/wspolczesne-metody-leczenia-zeza [dostęp: 23.01.2024 r.].
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zez