Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Prowadzenie samochodu po zabiegu usunięcia zaćmy

Zaćma to schorzenie, które można bardzo skuteczne leczyć – wystarczy usunąć starą, zmętniałą soczewkę i zastąpić ją sztuczną. Choć sam zabieg jest krótki, później przez pewien czas trzeba stosować się do kilku zasad.

O czym trzeba pamiętać?

Pierwsze dni po zabiegu to kluczowy okres, w trakcie którego okulista ocenia gojenie się oka i adaptację sztucznej soczewki. W tym czasie bardzo istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Przykładowo, przez kilka dni będziemy stosować krople do oczu; otrzymamy nawet specjalną rozpiskę, według której powinno się to robić. Zwykle do około miesiąca należy również unikać dużego wysiłku fizycznego. Dzięki sumiennemu przestrzeganiu zaleceń okulisty, rekonwalescencja po zabiegu będzie znacznie szybsza.

Czy mogę prowadzić samochód po zabiegu usunięcia zaćmy?

Zasadniczo, celem zabiegu usunięcia katarakty jest umożliwienie pacjentowi powrotu do normalnego funkcjonowania, jakim cieszył się przed wystąpieniem schorzenia. Jeśli wcześniej nie miał problemów z prowadzeniem pojazdów, będzie mógł robić to również po zabiegu. Dlatego odpowiedzią na postawione w pytanie będzie: tak – ale nie od razu. Również w tej kwestii trzeba bowiem odczekać, aż oczy się zagoją i zaczną znów w pełni wykorzystywać swoje możliwości. Może to zająć kilka-kilkanaście dni, ale zdarza się, że okres ten trwa nawet 4-6 tygodni.

Wiele zależy również od tego, na jakie soczewki zdecyduje się pacjent. Nie wszystkie zapewniają dobre widzenie stereoskopowe, w związku z czym ocena odległości podczas prowadzenia pojazdów może być utrudniona.

Widzenie stereoskopowe

W trakcie prowadzenia pojazdów – i w codziennym funkcjonowaniu w ogóle – bardzo ważną rolę gra tzw. widzenie stereoskopowe, czyli to, jak nasze oczy współpracują ze sobą w postrzeganiu głębi i odległości. Dużo lepiej bowiem oceniamy te parametry patrząc obuocznie. Można to łatwo sprawdzić – zasłoń jedno oko i spróbuj przejść kilkanaście kroków. Widzieć będziesz wciąż, ale stracisz nieco pewności odnośnie tego, jak daleko od Ciebie znajdują się różne przedmioty. Pamiętaj, że jeśli wykonujesz to ćwiczenie w dobrze znanym Ci miejscu (np. w domu), zawsze będziesz czuł się pewniej, bo pomagać będzie Ci również pamięć. Dlatego lepiej wykonać je np. podczas spaceru.

Zamiana na lepszy model

Wysoka skuteczność zabiegu usunięcia katarakty bierze się z faktu, że można dosłownie „wyjąć schorzenie z ciała”. Przyczyną postępującej utraty widzenia w zaćmie jest zmętnienie naturalnej soczewki oka. W trakcie zabiegu jest ona usuwana, a na jej miejsce wprowadza się nową, wykonaną z przyjaznych dla organizmu polimerów i – co najważniejsze – całkowicie przejrzystą soczewkę. Dlatego po zakończeniu leczenia pacjenci znów mogą widzieć wszystko to, co przedtem z pola widzenia „zabrała” im zaćma.

Wiele soczewek – wiele możliwości

Istnieje kilka rodzajów soczewek wszczepianych podczas zabiegu usuwania zaćmy. Ważne, by wybrać takie, które będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Wśród dostępnych implantów można znaleźć soczewki:
standardowe jednoogniskowe – dodatkowo umożliwiające korekcję krótkowzroczności lub nadwzroczności. Niestety, pozwalają one na ostre widzenie tylko do jednej odległości (bliży lub dali – mamy tu wybór). Oko traci zdolność akomodacji, obniża się również zdolność widzenia stereoskopowego. Dlatego po ich wszczepieniu konieczne jest korzystanie z okularów korygujących wzrok do drugiej odległości.
z tzw. grupy premium:

– wieloogniskowe – patrz poniżej;
– toryczne – umożliwiające dodatkowo korekcję astygmatyzmu.

W przypadku soczewek wieloogniskowych możliwe jest lepsze widzenie stereoskopowe niż w przypadku soczewek jednoogniskowych i nie potrzeba dodatkowych okularów korygujących wzrok do bliży lub dali. Dlatego też znaczna większość pacjentów decyduje się dziś na soczewki wieloogniskowe.

We wszystkich soczewkach używanych obecnie do leczenia zaćmy można zastosować również filtr UV i światła niebieskiego, chroniący przed wystąpieniem w przyszłości zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Możliwe jest również skorzystanie z tzw. struktury asferycznej, która umożliwia pozbycie się wrażenia widzenia aureoli wokół źródeł światła.

Łatwe usuwanie zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy to jedyna skuteczna forma leczenia tego schorzenia. Nie dziwi więc fakt, że należy do najczęściej wykonywanych procedur okulistycznych na świecie. Metoda ta posiada wiele zalet, jest m.in.:
całkowicie bezbolesna – za sprawą podawanego w formie kropli miejscowego znieczulenia;
krótka – trwa ok. 20-30 minut, potem niemal od razu można wrócić do domu;
bardzo bezpieczna – powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, a nad bezpieczeństwem pacjenta zawsze czuwają doświadczeni lekarze, dzięki czemu ryzyko ich wystąpienia jest ograniczone do minimum.

Szacuje się, że na zaćmę choruje nawet milion osób w naszym kraju. Co więcej, jest ona główną przyczyną ślepoty na całym świecie. Niestety, nie wszyscy podejmują leczenie – wiele osób bagatelizuje problem, inni ciągle odwlekają pójście do lekarza. Tymczasem zabieg usunięcia zaćmy to jedna z prostszych i najpowszechniej wykonywanych procedur okulistycznych. Zupełnie nie należy się jej obawiać. Dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny, a w razie wystąpienia schorzenia niezwłocznie podjąć leczenie.

Zapraszamy na zabiegi leczenia zaćmy do Krakowa i Warszawy

 

Bibliografia:

  1. Mönestam E., Lundquist B., Wachtmeister L. Visual function and car driving: longitudinal results 5 years after cataract surgery in a population. Br J Ophthalmol. 2005 Apr; 89(4): 459-63. doi: 10.1136/bjo.2004.051151. PMID: 15774924; PMCID: PMC1772592.
  2. https://www.allaboutvision.com/conditions/cataract-complications.htm
  3. https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C597889%2Ceksperci-prawie-1-mln-polakow-ma-jaskre-ponad-polowa-o-tym-nie-wie.html
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zaćma