Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Zabieg laserem 2RT w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) to przewlekła, postępująca wraz z wiekiem choroba siatkówki mogąca prowadzić do utraty widzenia centralnego. W krajach uprzemysłowionych schorzenie to jest główną przyczyną utraty wzroku. Wczesne obawy AMD obejmują nagromadzenie złogów (nazywanych druzami) pod plamką oraz nieprawidłowości pigmentowe, takie jak jasne lub ciemne punkty w jej obrębie. Chorobę można zdiagnozować za pomocą prostego badania okulistycznego, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych. Dzięki nim możliwe jest wykrycie AMD jeszcze przed wystąpieniem groźnych powikłań.

Jaki wpływ ma AMD na zdolność widzenia?

Plamka żółta to niewielki, lecz istotny element siatkówki oka. Ma około5 mm średnicy i w dużej mierze odpowiada za naszą zdolność szczegółowego widzenia centralnego. Wczesne stadium AMD może nie wpływać (lub wpływać w niewielkim stopniu) na tę właśnie zdolność. Wraz z rozwojem choroby ulega ona jednak znacznemu pogorszeniu. W późnym, ostatnim stadium AMD następuje całkowita utrata możliwości szczegółowego widzenia centralnego, tak zwana ślepota prawna lub praktyczna

Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na AMD?

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju AMD jest wiek. Wraz z nim wzrasta częstotliwość występowania tej choroby, a ryzyko zachorowania jest największe po 65. roku życia. Pozostałe istotne czynniki ryzyka to:

  • rodzinna historia choroby – osoby, których bliscy chorują na AMD są znacznie bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Po 50. roku życia tacy Pacjenci powinni skonsultować się z okulistą w celu uzyskania informacji na temat ryzyka wystąpienia choroby;
  • palenie tytoniu – badania wykazują, że palenie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju AMD.

Jak można spowolnić rozwój AMD?

Po rozpoznaniu AMD niezwykle ważne jest systematyczne monitorowanie rozwoju choroby. Istotną rolę może odgrywać również zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta wzbogacona suplementami oraz (koniecznie!) zaprzestanie palenia papierosów.

Czym jest 2RT?

2RT (ang. Retinal Rejuvenation Therapy – terapia odmładzająca siatkówkę oka) to nieinwazyjny zabieg laserowy stymulujący naturalny biologiczny proces regeneracji oka, którego celem jest leczenie wczesnych stadiów AMD. Zabieg ten wykonuje się w gabinecie okulistycznym, a czas jego trwania nie przekracza zazwyczaj 10 minut.

2RT – dla kogo?

Podstawowymi kryteriami umożliwiającymi wykonanie zabiegu są:

  • wczesne stadium AMD;
  • rozszerzenie źrenicy większe niż 5 mm w oku wymagającym leczenia.

Jak działa 2RT?

Zabieg 2RT wykonuje się za pomocą nanosekundowych impulsów światła laserowego skierowanych na małe, ściśle określone obszary zewnętrznej części plamki żółtej. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie światła laserowego 2RT poprawia funkcjonowanie zarówno oka leczonego, jak i nieleczonego. U wielu Pacjentów odnotowuje się również zmniejszenie liczby druzów.

Terapia laserem 2RT wykorzystuje impulsy o wiele krótsze niż te, które są stosowane w konwencjonalnej procedurze fotokoagulacji.

W konwencjonalnej terapii laserowej siatkówki oka wykorzystuje się milisekundowe impulsy wiązki zabiegowej. Stosowane podczas zabiegu 2RT nanosekundowe impulsy światła laserowego o niskiej energii umożliwiają natomiast wywołanie pożądanego efektu terapeutycznego przy jednoczesnej ochronie wrażliwych struktur oka przed uszkodzeniami koagulacyjnymi.

Jak wygląda zabieg?

2RT to zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych wymagający pobytu w szpitalu. Bezpośrednio przed jego rozpoczęciem lekarz okulista podaje krople, których zadaniem jest przygotowanie oka do zabiegu. Następnie na oku umieszczana jest soczewka kontaktowa, a impulsy światła laserowego 2RT przesyłane są za pośrednictwem mikroskopu. Podczas zabiegu pacjent będzie słyszał impulsy jako krótkie kliknięcia, może również dostrzec jasne błyski wiązki celowniczej lasera, używanej przez okulistę w celu prawidłowego skierowania wiązki zabiegowej.

Warto podkreślić, że zabieg 2RT jest bezbolesny. Pacjent maże odczuwać odciek i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po umieszczeniu soczewki kontaktowej, jednak w żaden sposób nie odczuje działania samego lasera.

Co dzieje się po zabiegu?

Wkrótce po zabiegu Pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Lekarz będzie ponownie sprawdzał stan oka podczas okresowych wizyt kontrolnych. Należy jednak pamiętać, że leczenie AMD to ciągły proces trwający przez całe życie Pacjenta, dlatego nawet po przeprowadzeniu zabiegu 2RT konieczne będzie odwiedzanie okulisty co 3 – 6 miesięcy.