Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Zabieg laserowej korekcji wzroku w klinice Optegra (dawniej Vidium Medica)

laserowa korekcja wady wzroku - metoda

W Vidium Medica od lat pomagamy naszym Pacjentom przejrzeć na oczy. Możliwość przywrócenia im perfekcyjnego widzenia jest naszą fascynacją i celem.

Korygujemy wady wzroku w zakresie od -12.0 do +6.0 dioptrii z cylindrem do 6.0 dioptrii (astygmatyzm). Specjalizujemy się w szczególnie trudnych przypadkach.

Co ważne, wady wzroku korygujemy nie na powierzchni rogówki, ale na głębokości zaledwie 0,1 mm. W tym celu za pomocą lasera femtosekundowego tworzymy płatek-klapkę, którą odhylamy, aby następnie za pomocą lasera excimerowego zmienić krzywiznę rogówki. Ta część zabiegu trwa zazwyczaj tylko kilka sekund. Po jej zakończeniu ostrożnie przykładamy utworzony płatek na miejsce, co kończy proces korekcji.

Dzięki podaniu miejscowego znieczulenia w postaci kropli zabieg jest całkowicie bezbolesny. Precyzyjne cięcia goją się już po 5-7 godzinach.

Olbrzymia szybkość działania lasera excimerowego daje możliwość skorygowania 1 dioptrii już w ciągu 1,3 sekundy! Specjalistyczny laser przez cały czas trwania zabiegu mierzy i kontroluje grubość rogówki.

Każdy impuls lasera jest kontrolowany pod względem energetycznym, co gwarantuje stabilizację i bezpieczeństwo dla operowanego oka. Ponadto, zintegrowany system 6-D Eyetracking 1000 razy sekundę monitoruje pozycję oka i zmienia kierunek promienia lasera nawet przy najmniejszym drgnięciu gałki ocznej.

W większości przypadków (szczególnie u osób z krótkowzrocznością) ostrość wzroku stabilizuje się w ciągu kilku dni po zabiegu. Wbrew obawom niektórych Pacjentów, studia nad zabiegami laserowymi wykazały, że są one bezpieczniejsze niż choćby noszenie soczewek kontaktowych!

Po zabiegu zdarza się czasem, że oko produkuje trochę mniej płynu, w związku z czym nawilżenie rogówki jest zaniżone. Może wystąpić też lekki światłowstręt i wahania ostrości widzenia. Te objawy mogą utrzymywać się od kilkunastu dni do kilku tygodni, ale nie należy się ich obawiać – stosując krople do oczu można je zredukować do minimum.

Ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek infekcji po zabiegu wykonanym naszymi laserami jest minimalne (wynosi 1:10 000). Szybkość dochodzenia do oczekiwanego efektu po zabiegu jest prawie całkowicie zależna od stosowania się przez Pacjenta do zaleceń lekarza okulisty. Szczególnie ważne jest, aby nie trzeć oczu, a wszelkie problemy i wątpliwości konsultować z lekarzem.

Szczegółowe badania i testy, którym przed zabiegiem poddawany jest każdy Pacjent, pozwalają upewnić się w stu procentach, czy jest on możliwy,  a także oszacować osiągalny efekt i  dopasować najodpowiedniejszą dla każdego Kandydata metodę.

Należy pamiętać, aby 14 dni przed badaniem kwalifikacyjnym (i przed samym zabiegiem) zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych.

Podczas kompleksowego badania przed zabiegiem tworzymy niezwykle dokładną mapę rogówki. Badamy jakość całego systemu optycznego oka,  dzięki czemu z dokładnością przekraczającą standardowe badanie do okularów jesteśmy w stanie określić rzeczywistą wadę wzroku. Podczas badania uzyskujemy wszystkie dane niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i właściwego zaplanowania zabiegu. Podczas badania określamy histerezę rogówki, czyli wykluczamy ryzyko związane z jej elastycznością.

Po badaniu przeprowadzamy z każdym Pacjentem dogłębną analizę jego problemu ze wzrokiem oraz odpowiadamy na wszelkie związane z nim pytania i wątpliwości. Ostateczna decyzja o chęci poddania się zabiegowi laserowej korekcji wzroku należy do Pacjenta. Po jej podjęciu wspólnie ustalamy dogodny dla Państwa termin.

Należy pamiętać, aby do 7 dni po zabiegu nie wykonywać makijażu oczu i nie planować barwienia rzęs. Bezpośrednio po korekcji nie wolno prowadzić pojazdów, niewskazana jest również jazda środkami komunikacji miejskiej. Dobrze jest więc pojawić się w klinice z osobą towarzyszącą, która po zabiegu zapewni pomoc w dotarciu do domu lub hotelu. W dniu po zabiegu przeprowadzamy obowiązkowe badanie kontrolne.

Na cały zabieg należy zarezerwować sobie około 1-2 godziny. W dniu operacji powinno się zrezygnować z makijażu i perfum. Nie należy również pić alkoholu. Prosimy również o zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych bez korekcji, które warto nosić po zabiegu w związku ze zwiększoną wrażliwością oczu na świtało.

Bezpośrednio po zabiegu będziecie Państwo widzieć przez mgłę, obraz może być też lekko zamazany. Jakość widzenia będzie jednak i tak znacznie lepsza niż przed korekcją, bez okularów czy soczewek. Po około 30 minutach odpoczynku oczy zostaną skontrolowane przez specjalistę.

Gojenie przebiega szybko. Z reguły już na drugi dzień po zabiegu można spacerować, uprawiać jogging czy latać samolotem. Po 3 dniach możliwa jest jazda rowerem (w okularach przeciwsłonecznych), a po 2 tygodniach jazda na nartach (również pamiętając o okularach ochronnych). Po tym czasie można również udać się do sauny czy solarium. Przez miesiąc należy za to zrezygnować z wizyty na basenie. Nurkować można po 3 miesiącach. Niezwykle ważne jest, aby temat aktywności po zabiegu przedyskutować z lekarzem.

W nielicznych przypadkach, kiedy wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku nie jest możliwe (na przykład ze względu na stożek rogówki), proponujemy inne, równie skuteczne metody przywracania ostrego widzenia. Nowoczesny laser umożliwia powiem wyrównanie powierzchni rogówki według indywidualnych map wykonanych podczas badań diagnostycznych.