Keratitis, czyli zapalenie rogówki najczęściej przebiega z dużą bolesnością – wszystko za sprawą jej bogatego unerwienia. Patogeny, które są odpowiedzialne za wystąpienie przykrych objawów to bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki.
Stan zapalny rogówki
Do zapalenia rogówki najczęściej dochodzi, gdy pojawiają się mikrourazy na jej powierzchni. Oczywiście destrukcja błony nie jest widoczna „gołym okiem”, jednak nawet najmniejsza utrata ciągłości rogówki może stanowić wrota dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Można więc stwierdzić, że uszkodzenie rogówki ma duże znaczenie w procesie patofizjologicznym jej zapalenia. Warto wspomnieć, że w fizjologicznych warunkach rogówka jest całkowicie przezroczysta. Szacuje się, że blisko 90% stanów zapalnych spowodowanych jest przez bakterie.
Objawy zapalenia rogówki
Zapalenie rogówki może przebiegać z całą gamą różnych objawów. Jak wcześniej wspomniano, zapaleniu towarzyszy ból. Wraz z rozwojem infekcji dochodzi do pogorszenia widzenia, światłowstrętu, zaczerwienienia czy utraty przezroczystości rogówki. Niestety w skrajnych przypadkach brak leczenia może skutkować nawet utratą wzroku. Zmiany morfologiczne w nabłonku rogówki mogą być różne – od drobnych, niewielkich ubytków nabłonka do wrzodów rogówki, które po perforacji (pęknięciu) i następowym wygojeniu mogą powodować zrosty i wtórne choroby takie jak jaskra.
Wirusowe zapalenie rogówki oka
Etiologia zapalenia wirusowego może być różna – do infekcji ocznej może doprowadzić wirus HSV-1 (wirus opryszczki pospolitej ang. Herpes Simplex Virus), wirusy z rodziny adenowirusów ( głównie typ 8 i 19), czy też wirus VZV (ang. Varicella Zoster Virus), który jest przyczyną tak zwanego półpaśca ocznego.
Przeczytaj więcej o chorobach rogówki
Adenowirusowe zapalenie rogówki
Początkowa faza adenowirusowego zapalenia rogówki przebiega pod postacią zapalenia spojówek – w większości przypadków najpierw choroba rozwija się w jednym oku. U co drugiej osoby może także dojść do zajęcia drugiej gałki ocznej. Charakterystyczną cechą wirusowego zapalenia spojówek jest bardzo duża zakaźność – często ta forma zakażenia przebiega w formie epidemii. Na zarażenie najbardziej podatne są osoby, które przebywają w dużych skupiskach. Początkowe objawy są charakterystyczne dla zapalenia spojówek – pojawia się silne przekrwienie, światłowstręt, czy uczucie ciała obcego pod powieką. Kolejnym symptomem jest obecność surowiczej wydzieliny (dla porównania, w zapaleniu spojówek o etiologii bakteryjnej występuje ropna wydzielina).
Wirusowe zapalenie rogówki leczenie
Objawy, które towarzyszą chorym na zapalenie wirusowe rogówki są dokuczliwe – terapia nie jest jednak prosta, bowiem nie wszystkie postaci infekcji można leczyć przyczynowo, to znaczy eliminując czynnik sprawczy choroby. W przypadku zapalenia o etiologii adenowirusowej terapia opiera się na stosowaniu leków działających objawowo, które mają za zadanie złagodzić dokuczliwe symptomy choroby. W niektórych przypadkach lekarze okuliści stosują leki z grupy kortykosteroidów.
Dowiedz się więcej o zmętnieniu rogówki
Opryszczkowe zapalenie rogówki – leczenie
Opryszczkowe zapalenie rogówki spowodowane przez wirusa HSV – 1 w wielu przypadkach ulega samowyleczeniu. U niektórych pacjentów zastosowanie leczenia z wykorzystaniem leków takich jak acyklowir czy gancyklowir przynosi dobre efekty. Leki te stosowane są miejscowo (w formie maści lub kropli), a także ogólnoustrojowo w formie doustnej.
Zapalenie rogówki oka
Przyczyny zapalenia rogówki mogą być różne – w każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem okulistą celem wykonania odpowiedniej diagnostyki. Wywiad oraz badanie fizykalne najczęściej są wystarczające dla lekarza, aby postawić rozpoznanie odraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Koniecznie należy o tym pamiętać, bowiem nie podjęcie terapii może skutkować w skrajnych przypadkach trwałym upośledzeniem widzenia lub nawet jego utratą.