Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

7 faktów na temat likwidacji krótkowzroczności

Krótkowzroczność to problem, który dotyczy bardzo wielu z nas. Możliwości współczesnej medycyny pozwalają na skuteczne pozbycie się jej a tym samym pożegnanie okularów i soczewek kontaktowych. Czy wiesz jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 7 faktów na temat korekcji krótkowzroczności, które odpowiedzą na to i na wiele innych pytań!

FAKT 1 – Krótkowzroczność to powszechny (i narastający) problem.

Być może zwróciłeś/łaś uwagę na to, że coraz więcej osób ma dziś trudności z ostrym widzeniem w dal. Można to zauważyć nawet u dzieci – okulary wśród nich są obecnie bardzo częste. Rozwój technologiczny, choć jest niezwykle pozytywny, niestety przyczynia się też do występowania krótkowzroczności: coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni z bliska w rozmaite ekrany – smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów itd., nie robiąc przy tym przerw, które pozwoliłyby naszym oczom odpocząć. W ten sposób nadwyrężamy nasz układ akomodacji (dochodzi do tzw. skurczu akomodacyjnego), co w dłuższej perspektywie może łatwo prowadzić do rozwoju krótkowzroczności. 

Jest to wada, która polega na skupianiu światła wpadającego do oka przed przeznaczoną do tego warstwą (siatkówką) i powoduje nieostre widzenie do dali. Szacuje się, że w 2010 roku dotyczyła około 27% światowej populacji. Niestety, z roku na rok odsetek ten rośnie i wg wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2050 r. krótkowzroczność będzie mieć ponad połowa ludzi na świecie! Skalę takiej prognozy da się odczuć już dziś – obecnie w niektórych azjatyckich krajach przeszło 90% (!) młodych ludzi jest krótkowzrocznych. Biorąc pod uwagę te statystyki można tę wadę określić miarą plagi XXI wieku.

FAKT 2 – Okulary i soczewki kontaktowe są pomocne, ale nie usuną krótkowzroczności.

Przez wiele lat główną formą korekcji krótkowzroczności było stosowanie okularów ze szkłami odpowiednio dobranymi do wielkości wady. Po pewnym czasie pojawiła się alternatywa w postaci soczewek kontaktowych, które miały uwolnić twarze krótkowidzów od uciążliwych w wielu sytuacjach okularowych oprawek. Niestety, soczewki także są rozwiązaniem dalekim od ideału – ich zakładanie i ściąganie potrafi być bardzo męczące, a do tego wysuszają oczy. Co więcej, jeśli nie zachowujemy odpowiedniej higieny podczas ich używania, możemy łatwo doprowadzić do infekcji. Mimo, że okulary i soczewki pomagają w ostrym widzeniu, wada wzroku nie znika.

FAKT 3 – Laserowa korekcja wzroku jest jednym z najpopularniejszych sposobów skutecznego leczenia krótkowzroczności i innych wad widzenia.

Na szczęście mamy dziś jeszcze jedną możliwość – chirurgię refrakcyjną. Ta stosunkowo młoda dziedzina medycyny od pewnego czasu szturmem podbija serca pacjentów z wadami widzenia. Jej sztandarowa metoda – laserowa korekcja wzroku – to jedna z najczęściej wybieranych obecnie form leczenia krótkowzroczności (a także astygmatyzmu i nadwzroczności). Dzięki prostemu, krótkiemu zabiegowi możliwe jest pozbycie się wady – a po zabiegu pacjent nie musi już korzystać z okularów ani soczewek kontaktowych! 

Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Istotą tej formy leczenia jest wyprofilowanie rogówki za pomocą lasera, co pozwala na zmianę kąta padania wiązek światła we wnętrzu oka. Dzięki temu mogą one trafiać na siatkówkę, co jest konieczne dla ostrego widzenia. Istnieje kilka różnych rodzajów laserowej korekcji wzroku, m.in.: metody powierzchowne, metody głębokie (płatkowe) oraz metoda Lentivu® (ReLEx™ SMILE) .

FAKT 4 – Refrakcyjna wymiana soczewki lub zastosowanie soczewek fakijnych to dobre alternatywy dla laserowej korekcji wzroku.

Współczesna chirurgia refrakcyjna to nie tylko laserowa korekcja wzroku. W likwidacji krótkowzroczności może nam pomóc także:

  • refrakcyjna wymiana soczewki – czyli zabieg polegający na zastąpieniu soczewki pacjenta nową, indywidualnie dobraną, wykonaną z przyjaznych materiałów soczewką. Dzięki temu możliwa jest korekcja wady i ostre widzenie. Dodatkowo, w sztucznej soczewce nigdy nie dojdzie do rozwoju zaćmy. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom po 45. r.ż. – przy zastosowaniu soczewek wieloogniskowych można uniknąć także konieczności noszenia okularów do czytania, gdy z wiekiem pojawi się starczowzroczność.
  • wszczepienie soczewek fakijnych – czyli zabieg, w którym pomiędzy naturalną soczewkę pacjenta, a tęczówkę, wszczepia się implant – sztuczną, bezpieczną dla organizmu, wysoce zaawansowaną technologicznie soczewkę umożliwiającą ostre widzenie. W razie powiększenia się wady wzroku można ją zastąpić modelem o większej mocy optycznej.

FAKT 5 – Wymienione zabiegi chirurgii refrakcyjnej są bezbolesne, skuteczne i bardzo bezpieczne.

Dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia, podawanego w postaci kropli do oczu, zabiegi laserowej korekcji wzroku, refrakcyjnej wymiany soczewek i wszczepienia soczewek fakijnych są całkowicie bezbolesne. Bardzo duży nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo, dzięki czemu są to jedne z najbezpieczniejszych i charakteryzujących się najmniejszym ryzykiem powikłań procedury. Lasery pozwalają na wykonywanie z największą precyzją nawet milimetrowych nacięć, a zaawansowane systemy ochronne są w stanie od razu przerwać pracę wiązki, gdy tylko wykryją najmniejszy niepożądany ruch oka pacjenta.

FAKT 6 – Można się im poddać w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, w warunkach ambulatoryjnych.

Ogromną zaletę wyżej wymienionych zabiegów stanowi również fakt, że są bardzo krótkie. Ile trwają?

  • Laserowa korekcja wzroku – ok. 10-15 minut;
  • Refrakcyjna wymiana soczewek – ok. 15-20 minut;
  • Wszczepienie soczewek fakijnych – ok. 20-30 minut.

Co ciekawe, każdy z nich można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonać nawet następnego dnia po wizycie kwalifikacyjnej.

FAKT 7 – Usuwanie wad wzroku nigdy nie było łatwiejsze, niż obecnie!

Chirurgia refrakcyjna z roku na rok tylko zyskuje na popularności. Bardzo łatwo znaleźć dziś klinikę okulistyczną, w której możemy skorzystać zarówno z laserowej korekcji wzroku, jak również refrakcyjnej wymiany soczewek lub wszczepienia soczewek fakijnych. Pamiętajmy jednak, by decydując się na taki zabieg, wybrać sprawdzoną i godną zaufania placówkę. Jednym z miejsc, w których pod okiem profesjonalistów można skutecznie i bezpiecznie usunąć krótkowzroczność jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałami w Warszawie i Krakowie.

 

Bibliografia:

  1. The impact of myopia and high myopia: report of the Joint World Health Organization–Brien Holden Vision Institute Global Scientific Meeting on Myopia, University of New South Wales, Sydney, Australia, 16–18 March 2015. Geneva: World Health Organization; 2017. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.
  2. Holden B.A., Fricke T.R., Wilson D.A., Jong M., Naidoo K.S., Sankaridurg P., Wong T.Y., Naduvilath T.J., Resnikoff S. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050. Ophthalmology. 2016 May; 123(5): 1036-42. doi: 10.1016/j.ophtha.2016.01.006. Epub 2016 Feb 11. PMID: 26875007.
  3. Srinivasan B., Leung H.Y., Cao H., Liu S., Chen L., Fan A.H. Modern Phacoemulsification and Intraocular Lens Implantation (Refractive Lens Exchange) Is Safe and Effective in Treating High Myopia. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2016 Nov/Dec; 5(6): 438-444. doi: 10.1097/APO.0000000000000241. PMID: 27898449.
  4. Hasan S., Tripathy K. Phakic Intraocular Lens Myopia. 2020 Aug 10. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan–. PMID: 32809598.
  5. Ivarsen A., Asp S., Hjortdal J. Safety and complications of more than 1500 small-incision lenticule extraction procedures. Ophthalmology. 2014; 121(4): 822–828.
  6. https://www.aao.org/eye-health/treatments/lasik