Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Na którą metodę laserowej korekcji wzroku się zdecydować?

Leczenie za pomocą lasera jest dziś najpopularniejszą metodą pożegnania się z wadami refrakcji. Czy wiesz, że istnieje kilka różnych rodzajów laserowej korekcji wzroku? Różni je technika wykonania, wskazania i czas potrzebny na rekonwalescencję. Na którą z nich najlepiej się zdecydować? 

Laser przywróci ostry wzrok

Fenomen laserowej korekcji wzroku polega na tym, że jednym krótkim zabiegiem, w ciągu kilkunastu minut można pożegnać krótkowzroczność, nadwzroczności oraz astygmatyzm. Bez bólu (dzięki  miejscowemu znieczuleniu) i bez konieczności korzystania z okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Zabieg polega na odpowiednim wyprofilowaniu powierzchni rogówki przy pomocy lasera. Dzięki temu zmienia się krzywizna padania promieni świetlnych – od teraz będą one znów trafiać na siatkówkę, a to pozwoli na powrót ostrego widzenia. Procedura jest bardzo bezpieczna, a ewentualne powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Należy też do najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie, a jej popularność jest z roku na rok coraz większa. 

Wśród przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku wymienić można: 

  • nieustabilizowaną wadę widzenia;
  • ciążę i okres karmienia piersią;
  • niektóre choroby oka, np. zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, zaćmę, nieprawidłowości rogówki;
  • silne alergie;
  • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Metody powierzchniowe

EBK, PRK i TransPRK – te tajemniczo brzmiące skróty pochodzą od nazw powierzchniowych metod laserowej korekcji wzroku. W trakcie zabiegu wykonywanego według jednej z nich, najpierw usuwa się najbardziej zewnętrzną warstwę rogówki, czyli nabłonek (bez obaw – z czasem naturalnie odrasta!), a następnie dokonuje się korekcji jej powierzchni. Laser działa na każdym oku przez mniej więcej kilkanaście sukund

Jeśli jesteś człowiekiem aktywnie uprawiającym sport, najprawdopodobniej to właśnie metody powierzchniowe zainteresują Cię najbardziej. Są one szczególnie polecane właśnie sportowcom i innym osobom narażonym na urazy oka (ryzyko powikłań w przypadku np. uderzenia piłką lub upadku jest w ich przypadku najmniejsze), a także tym pacjentom, którzy posiadają cienką rogówkę. 

Po zabiegu przeprowadzanym metodą powierzchniową, początkowo może występować uczucie bólu lub dyskomfortu w oku (efekt ingerencji w nabłonek rogówki). Aby nie było ono dokuczliwe, stosuje się środki przeciwbólowe i krople. Ponadto lekarz zakłada na oko specjalną leczniczą soczewkę, która pomaga w jego szybkim i efektywnym gojeniu.

Metody głębokie

Inaczej zwane płatkowymi, metody głębokie charakteryzują się tym, że aby dostać się do niżej położonych warstw rogówki lekarz wytwarza tzw. płatek, który następnie można odchylić (zamiast usuwania nabłonka, jak w przypadku metod powierzchniowych). Później oczywiście wraca on na swoje miejsce, gdzie ulega naturalnemu zarośnięciu. Czas działania lasera na jedno oko to również kilkanaście sekund.

Metody głębokie charakteryzuje zdolność do usuwania dużych wad refrakcji: od -12,0 do +6,0 dioptrii krótko- i nadwzroczności oraz do 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Ich zalety, względem metod powierzchniowych to m.in.: mniejszy dyskomfort po zabiegu, szybsze gojenie się rogówki, większa przewidywalność korekcji i jeszcze mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań. 

Do metod głębokich zaliczamy m.in.: FemtoLasik vOptimum i FemtoLasik vDesign.

Metoda trzeciej generacji

Najnowsza z obecnie stosowanych w leczeniu metod laserowej korekcji wzroku, określana mianem metody trzeciej generacji to Lentivu® (ReLEx™ SMILE) . Jej istotą jest głębokie działanie lasera femtosekundowego i wytworzenie mikrosoczewki, którą następnie usuwa się z oka przez  kilkumilimetrowe nacięcie. 

Metoda Lentivu® (ReLEx™ SMILE) jest przeznaczona dla pacjentów z krótkowzrocznością (również tą wysoką, do -12 dioptrii). Charakteryzuje się minimalnym stopniem inwazyjności, szybką regeneracją oka i bardzo krótkim czasem rekonwalescencji. Nie używa się jej do korekcji nadwzroczności. 

Co wybrać?

Jeśli zależy nam na pozbyciu się okularów, które przeszkadzają podczas uprawiania sportu i chcielibyśmy wreszcie przestać myśleć o ograniczeniach, jakie narzuca nam w tej dziedzinie nasza wada wzroku, najlepszym wyborem będzie zapewne jedna z metod powierzchniowych. Podobnie, jeśli mamy stwierdzoną cienką rogówkę.
W przypadku, gdy posiadamy dużą wadę (szczególnie nadwzroczność) i chcemy przyjąć bardziej ostrożne podejście, lepszym wyjściem najprawdopodobniej będzie skorzystanie z którejś z metod głębokich.
Lentivu® (ReLEx™ SMILE) najlepiej wybrać w przypadku dużej krótkowzroczności lub astygmatyzmu oraz wtedy, gdy zależy nam na szybkiej rekonwalescencji.

Pamiętajmy jednak, że w razie jakichkolwiek wątpliwości okulista z pewnością pomoże nam w dobraniu najlepszej dla nas metody laserowej korekcji wzroku.

Możliwości, możliwości widzę!

Osoby zmagające się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem mają dziś naprawdę duży wybór, jeśli chodzi o leczenie swojej wady widzenia. Laserowa korekcja wzroku, refrakcyjna wymiana soczewki oraz zastosowanie soczewek fakijnych to najczęściej wykorzystywane formy terapii. Z każdej z nich można skorzystać w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Optegra (dawniej Vidium Medica), którego profesjonalna kadra dołoży wszelkich starań, leczenie przebiegało sprawnie, skutecznie i z największym komfortem dla Pacjenta. 

 

Bibliografia:

  1. Wilkinson J.M., Cozine E.W., Kahn A.R. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017 May 15; 95(10): 637-644. PMID: 28671403.
  2. Mohammadpour M. LASIK and systemic contraindications. Ophthalmology. 2007 May; 114(5): 1032-3; author reply 1033-4. doi: 10.1016/j.ophtha.2007.02.009. PMID: 17467541.
  3. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/smile.htm