Zaćma korowa, jak każdy inny rodzaj zaćmy prowadzi do stopniowego zmętnienia soczewki. To problem okulistyczny, który nieleczony postępuje i obniża jakość codziennego funkcjonowania Pacjenta. Poznaj przyczyny i typowe objawy tego rodzaju katarakty. Dowiedz się, na czym polega zabieg usunięcia zaćmy nabytej, zanim umówisz się na konsultację okulistyczną.
Co to jest zaćma korowa? Odmiana zaćmy starczej
Zaćma korowa jest rodzajem zaćmy starczej, która rozwija się na obwodzie soczewki oka (obejmuje krawędzie soczewki). Choroba ta obejmuje więc wierzchnie warstwy soczewki. Dotyczy osób po 50. roku życia, które doświadczają postępującego procesu starzenia organizmu. W opinii doświadczonych lekarzy okulistów ten typ zaćmy jest jednym z najbardziej “zdradliwych”, często jest diagnozowany dopiero w zaawansowanym stadium.
Jakie są przyczyny tego rodzaju zaćmy?
Jesteś ciekawy, jakie są przyczyny zaćmy korowej? Katarakta jest spowodowana naturalnym procesem starzenia się organizmu i związanym z tym zwiotczeniem soczewki. Wraz z upływem lat, do oka dociera mniej substancji odżywczych, na skutek czego soczewka traci przejrzystość, zaczyna stopniowo mętnieć, co prowadzi do pogorszenia widzenia chorego. Wiedz, że mętnienie może rozpocząć się w różnych częściach soczewki. Zaćmę można klasyfikować m.in. np. na podstawie różnych lokalizacji mętnienia.
Przykładowo, jeśli soczewka mętnieje najpierw od środka, można mówić o zaćmie jądrowej. Gdy zmiany patologiczne mają miejsce w tylnej części soczewki, jest to oznaką zaćmy podtorebkowej tylnej. Natomiast jeżeli proces mętnienia zaczyna się na krawędzi soczewki, mamy do czynienia z rozwojem zaćmy korowej.
Jakie są typowe objawy zaćmy korowej? Zmętnienie soczewki oka
Jak zaznaczają lekarze okuliści, w przypadku zaćmy korowej początkowo mogą nie występować żadne niepokojące symptomy choroby. Tego typu zaćma rozwija się jako białawe zmętnienia lub też smugi na zewnętrznej krawędzi kory soczewki oka. Wraz z rozwojem choroby smugi rozciągają się do środka i zaburzają dostęp światła, które przechodzi przez środek soczewki. Do typowych objawów choroby (szczególnie w zaawansowanym stadium) należy m.in.:
- pogorszenie ostrości widzenia,
- zamglony i rozmazany obraz,
- widzenie podwójne,
- nadwrażliwość na światło,
- słabsze widzenie po zmroku,
- wyblakłe postrzeganie kolorów.
Warto podkreślić, że zaćma nie wywołuje w ogóle dolegliwości bólowych oczu, co sprawia, że często rozwija się niezauważona latami.
Jeśli zmagasz się z pogorszeniem wzroku i podejrzewasz u siebie rozwój zaćmy, nie zwlekaj i umów się na konsultację do doświadczonego lekarza okulisty. Specjalista na podstawie wywiadu medycznego o szczegółowych badań diagnostycznych postawi trafne rozpoznanie zaćmy i wdroży odpowiednie leczenie.
Leczenie zaćmy korowej – na czym polega operacja zaćmy?
Wiedz, że zaćma jest chorobą oczu, której nie da się wyleczyć farmakologicznie (niektóre leki mogą jedynie nieco spowolnić postęp schorzenia). Jakie są więc dostępne sposoby leczenia katarakty? Obecnie jedyną skuteczną formą leczenia jest operacyjne usunięcie zaćmy korowej. Zabieg usunięcia zmętniałej soczewki metodą fakoemulsyfikacji poprzedza wizyta kwalifikacyjna. W trakcie spotkania lekarz ocenia Twój stan zdrowia i wyklucza potencjalne przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego.
Operacja zaćmy cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i nie trwa długo (do kilkunastu minut). Podczas zabiegu lekarz specjalizujący się w chirurgii zaćmy wykonuje niewielkie cięcie (około 2,2 mm) i z użyciem ultradźwięków, rozbija, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę, na jej miejsce wprowadzając sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Wiedz, że wykonane nacięcie zamyka się samoistnie, nie ma potrzeby zakładania szwów.
Zabieg nie wymaga hospitalizacji, lekarz usuwa zmętniałą w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego w postaci kropli procedura nie jest bolesna.
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji usunięcia zaćmy korowej?
Bezpośrednio po operacji zaćmy możesz doświadczać przejściowych zaburzeń widzenia. Jednak z dnia na dzień Twój wzrok będzie coraz lepszy. Po zabiegu musisz aplikować do zoperowanego oka specjalne krople z antybiotykiem. Pamiętaj również o ochronie wzroku przed silnym promieniowaniem słonecznym. W okresie rekonwalescencji unikaj intensywnej aktywności fizycznej. Możesz wrócić do ćwiczeń po około 8 tygodniach od przebytej operacji na zaćmę.
FAQ
Jak się pozbyć zaćmy bez operacji?
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Korekcja okularowa ani soczewkowa nie daje żadnych efektów w przypadku tej powszechnie występującej choroby. Jesteś ciekawy, jaki jest koszt operacji usunięcia zaćmy? Nie zwlekaj i już teraz poznaj cennik zabiegów okulistycznych przeprowadzanych w naszej klinice okulistycznej. Zespół doświadczonych ekspertów zadba o Twój wzrok i przywróci Ci ostrość widzenia, dobierając optymalną metodę leczenia choroby oczu.
Kiedy konieczna jest operacja zaćmy?
Warto rozważyć leczenie chirurgiczne zaćmy, jeśli pogorszenie widzenia spowodowane chorobą upośledza Twoje codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do tej procedury. Umów się na konsultację z naszymi specjalistami, skorzystaj diagnostyki i ustal termin zabiegu usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Nie czekaj i zatroszcz się o swój wzrok już dziś!
Jakie są pierwsze objawy zaćmy?
Do częstych objawów zaćmy należy: pogorszenie widzenia na odległość, problem z rozróżnianiem barw, widzenie przedmiotów „jak przez mgłę”, podwójne widzenie. Podejrzewasz u siebie rozwój katarakty? Umów się na spotkanie ze specjalistą i skorzystaj z precyzyjnych narzędzi diagnostycznych.
Źródła:
https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza