Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Czym jest efekt halo i jakie choroby może sygnalizować?

Tzw. efekt halo, czyli świetliste aureole wokół źródeł świata może być objawem różnych jednostek chorobowych, takich jak jaskra, zaćma, ale nie tylko. Zdarza się, że efekt aureoli jest powikłaniem pozabiegowym. Sprawdź, w jakich sytuacjach najczęściej pojawia się ta dolegliwość i jak wpływa na postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Dowiedz się, na czym dokładnie polega efekt aureoli i kiedy powinien wzbudzić Twój niepokój!

Efekt halo w okulistyce, czyli co? 

Efekt halo polega na widzeniu tęczowych pierścieni wokół źródeł światła np. latarni miejskich lub reflektorów samochodów. Osoby, które doświadczają efektu aureoli, mogą odczuwać pewien dyskomfort szczególnie po zmroku. Promienie świetlne mogą utrudniać prowadzenie pojazdów mechanicznych wieczorem, sprawiając, że ludzie i samochody włączone do ruchu drogowego są mniej wyraźne.

Efekt halo jako objaw zaćmy

Część Pacjentów odwiedzających kliniki okulistyczne podczas wizyty dowiaduje się, że efekt halo, którego doświadczają, jest jednym z objawów zaćmy. Ta aberracja może zwiastować rozwój różnych typów choroby, która jednak zawsze wymaga leczenia operacyjnego. Zaćma jest konsekwencją postępujących zmian degeneracyjnych soczewki, powoduje jej zmętnienie, dlatego podczas zabiegu stara soczewka jest rozdrabniania, usuwana i zastępowana nową (sztuczną) soczewką wewnątrzgałkową.  Zastanawiasz się, jakie są pozostałe objawy zaćmy? Chorobie towarzyszy:

  • widzenie przedmiotów jak przez mgłę,
  • pogorszenie widzenia na odległość,
  • problemy z rozróżnianiem kolorów.

Efekt halo jako objaw jaskry

Jak pokazuje praktyka lekarska, efekt halo pojawia się też przy jaskrze (tęczowe okręgi powstają jako skutek zaburzenia w produkcji i odpływie cieczy wodnistej). Tego typu zaburzenie może być swego rodzaju sygnałem alarmowym, którego nie możesz ignorować. Wiedz, że nieleczona jaskra z czasem może skutkować trwałą utratą wzroku. Poza efektem aureoli u Pacjentów dotkniętych tą poważnym schorzeniem zwykle występuje też m.in.:

  • częste łzawienie,
  • mroczki przed oczami,
  • ból oka,
  • ograniczenie pola widzenia,
  • trudności z adaptacją oczu po zmroku.

Jeśli dostrzegasz u siebie powyższe objawy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem okulistą. Szybkie wdrożenie leczenia umożliwia zahamowanie postępu choroby, gdyż jaskra jest nieuleczalna, nie da się cofnąć już powstałych zmian w oku.

Efekt halo bywa objawem migreny ocznej

W niektórych przypadkach pojawienie się efektu halo jest symptomem migreny ocznej, która jest powszechnie występującą chorobą neurologiczną. Atakom sprzyja niehigieniczny tryb życia, przewlekły stres, zmęczenie, niedosypianie, nieprawidłowa dieta, różne zmiany hormonalne. Do innych objawów okulistycznych migreny z aurą oczną zalicza się:

  • światłowstręt, 
  • mroczki, 
  • drgania obrazu,
  • omamy wzrokowe,
  • migoczące światła.

Leczenie migreny ocznej opiera się głównie na zapobieganiu kolejnym atakom. W terapii stosuje się leki z grupy tryptanów, leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne, które łagodzą objawy. 

Efekt halo a nowotwór oka

Dostrzeganie świetlistych obręczy wokół źródeł światła może świadczyć też o rozwoju zmian nowotworowych w gałce ocznej. Szczególnie jeśli poza efektem aureoli odczuwasz ból oka, mimowolnie mrużysz oczy, widzisz podwójnie. Do innych możliwych objawów nowotworu oka należy:

  • guz /owrzodzenie na powiece,
  • wytrzeszcz oka,
  • intensywne wypadanie rzęs,
  • częściowa/całkowita utrata widzenia,
  • zmiana koloru powiek,
  • zmniejszone/powiększone źrenice,
  • nieprawidłowe umiejscowienie gałki ocznej,
  • częste łzawienie, 
  • spadek ostrości widzenia.

Efekt aureoli po laserowej korekcji wzroku

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, efekt aureoli nie zawsze świadczy o chorobie, może być też oznaką powikłań po zabiegach okulistycznych, takich jak np. laserowa korekcja wzroku. Warto jednak podkreślić, że efekt halo jest dość częstą dolegliwością po LKW i mija samoistnie w procesie regeneracji oka (zwykle w ciągu kilku tygodni lub miesięcy od zabiegu).

Wiedz, że im większą masz wadę wzroku, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia efektu aureoli. Również Pacjenci z dużymi źrenicami są bardziej narażeni na wystąpienie przejściowego efektu halo. Jednak dolegliwość ta z czasem mija, a Ty możesz uniezależnić się od noszenia okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych.

Efekt halo może wystąpić po wszczepieniu soczewki fakijnej

Niekiedy efekt aureoli jest skutkiem wszczepienia soczewki fakijnej. Zabieg implantacji sztucznej soczewki wykonuje się u Pacjentów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. Procedura ta jest szybka i bezbolesna. Jak długo utrzymuje się efekt halo w tym przypadku? Zwykle nie dłużej, niż do kilku miesięcy od wykonania zabiegu.

FAQ 

Jak widzi osoba z efektem halo?

Osoba z efektem aureoli widzi charakterystyczne jasne obręcze wokół źródeł światła. Zjawisko to jest najbardziej widoczne po zmroku. Jeśli zmagasz się z tym objawem i chcesz skontrolować wzrok, nie czekaj i umów się na badania diagnostyczne w naszej klinice okulistycznej.

Co to jest efekt halo po operacji zaćmy?

Jest to jeden z naturalnych symptomów, z jakimi zmaga się wielu Pacjentów, którzy usunęli zaćmę. Jeśli masz więcej pytań dotyczących operacji zaćmy, umów się na konsultację z naszymi specjalistami i skorzystaj z pełnej diagnostyki.

Czy efekt halo jest normalny?

Wszystko zależy od jego przyczyny, niekiedy jest niegroźny, a w innych przypadkach sygnalizuje rozwój poważnej choroby typu jaskra, zaćma. Jesteś zainteresowany diagnostyką oczu? Umów się na spotkanie ze specjalistą i skorzystaj z dostępnych narzędzi diagnostycznych.

Źródła:

https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66527,zacma-i-jaskra

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/85995,migrena-oczna