Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Aktywność fizyczna i laserowa korekcja wzroku – czy to się da pogodzić?

Jeśli masz wadę wzroku, a przy tym lubisz ćwiczyć i uprawiać sport, z pewnością doskonale wiesz, jak bardzo uciążliwe podczas treningów potrafią być okulary i soczewki kontaktowe. Na szczęście istnieje znacznie lepsze rozwiązanie – laserowa korekcja wzroku. Jak zmienia się życie osoby aktywnej fizycznie po takim zabiegu?

Sport widziany przez szybkę

Choć pasjonują nas różne dyscypliny i uprawiamy różne rodzaje sportu, wielu z nas łączy wspólny problem – wada wzroku, która uniemożliwia ostre widzenie bez pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Bądźmy szczerzy – potrafi to być naprawdę męczące. No bo jak tu pływać, mając na nosie oprawki? Podczas biegania czy jazdy na rowerze zwyczajnie przeszkadzają, w trakcie uprawiania sportów walki albo wspinaczki mogą zostać po prostu zniszczone… Soczewki też nie rozwiązują problemu – do zanurzenia się w nich i tak potrzeba szczelnych okularów pływackich. Zresztą już samo zakładanie i zdejmowanie wymaga nie lada cierpliwości (a nie wszyscy są w stanie się przemóc i zbliżyć palec do oka na taką odległość). Co więcej, wysuszają oczy i zwiększają ryzyko ich infekcji.

Laser, który naprawia wzrok i przywraca ostre widzenie

Odpowiedzią na te problemy może być nowoczesna metoda leczenia okulistycznego – laserowa korekcja wzroku. Pozwala ona na pozbycie się:

  • do -12 dioptrii krótkowzroczności,
  • do +6 dioptrii nadwzroczności,
  • do 6 dioptrii astygmatyzmu. 

Zabieg taki polega na wymodelowaniu rogówki przy pomocy lasera, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe ogniskowanie na siatkówce wpadających do oka wiązek światła. To pozwala na usunięcie wady i ostre widzenie otaczającego nas świata bez korzystania z okularów i soczewek kontaktowych – możemy je zatem pożegnać!

Metoda szyta na miarę

EBK, PRK, transPRK, PTK – co łączy te tajemniczo brzmiące skróty? Wszystkie pochodzą od nazw zabiegów laserowej korekcji wzroku i zalicza się je do tzw. metod powierzchownych. Ich pierwszym etapem jest najczęściej zdjęcie nabłonka rogówki, które umożliwia lekarzowi dostęp do jej głębiej położonych warstw. Usunięta warstwa po pewnym czasie naturalnie odrasta.

To właśnie metody powierzchowne laserowej korekcji wzroku są szczególnie polecane sportowcom. Po takim zabiegu, w przypadku urazu okolicy oka (jaki może się pojawić podczas aktywnego spędzania czasu), nie ma ryzyka oderwania się płatka rogówki (a występuje ono np. w przypadku metod głębokich). Ich kolejną zaletą jest to, że są dostępne również dla osób z cienką rogówką. Ostateczna decyzja o wyborze metody wykonania zabiegu NIE należy do pacjenta, ale bez obaw – możemy liczyć na pomoc i radę okulisty.

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku dokonała sporej rewolucji w leczeniu wad widzenia. Dzięki zastosowaniu wysoce specjalistycznych laserów (głównie femtosekundowego i excimerowego) możliwe jest dziś usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu w czasie krótszym, niż niejednemu zajmuje wybór oprawek do nowych okularów! To nie pomyłka – zabieg laserowej korekcji wzroku naprawdę trwa tylko 15 minut!

W trakcie zabiegu przez cały czas pozostajemy w kontakcie z lekarzem. Nic nas również nie boli, bo dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia (podawanego w kroplach) zabieg jest całkowicie bezbolesny. Co więcej, nie wiąże się z hospitalizacją – można go wykonać w tym samym dniu, w którym odbywa się badanie kwalifikacyjne. Po krótkim (ok. półgodzinnym) odpoczynku w klinice można wrócić do domu.

Przy okazji warto wiedzieć, że laserowa korekcja wzroku jest dziś uważana za jedną z najbezpieczniejszych metod zabiegów okulistycznych na świecie – ewentualne powikłania należą do rzadkości (dotyczą mniej niż 1 % pacjentów) i mają charakter przemijający.

Krótka rozgrzewka – i można grać!

Mimo, że laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem o niewielkiej inwazyjności, istnieją pewne reguły, których trzeba przestrzegać, aby przyspieszyć gojenie się oka – i by w niedługim czasie móc korzystać z pełnych efektów zabiegu. Można powiedzieć, że to taka krótka rozgrzewka, na którą warto poświęcić czas, aby potem móc grać w pełni przygotowanym i bez obaw o kontuzję. O czym trzeba zatem pamiętać podczas rekonwalescencji?

  • przez miesiąc bezpośrednio po zabiegu unikamy większej aktywności fizycznej;
  • staramy się nie trzeć oczu i chronimy je przed zanieczyszczeniem i infekcjami;
  • unikamy solarium i promieniowania ultrafioletowego (na zewnątrz nosimy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • staramy się chronić wzrok przed dymem (np. tytoniowym), uważamy też na to, by podczas kąpieli do oczu nie dostał się szampon lub mydło;
  • przez pierwszy tydzień po zabiegu nie wykonujemy makijażu oczu;
  • i najważniejsze – stosujemy się do zaleceń lekarza. 

Może się zdarzyć, że bezpośrednio po zabiegu pojawią się niewielkie dolegliwości bólowe oczu – jest to jednak zupełnie normalne i szybko mija. W razie potrzeby możemy zastosować któryś z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Podnieś poprzeczkę z laserową korekcją wzroku!

Kto jeszcze kilkadziesiąt lat temu spodziewałby się, że niedługo pojawi się sposób na szybkie i skuteczne usuwanie wad widzenia? Laserowa korekcja wzroku to szansa na całkowitą odmianę jakości widzenia dla pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Szczególnie u osób aktywnych fizycznie życie po zabiegu zmienia się na lepsze – wreszcie pojawia się długo wyczekiwana możliwość uprawiania sportu bez ograniczeń narzucanych przez okulary i soczewki kontaktowe. Dzięki laserowej korekcji wzroku treningi znów staną się samą przyjemnością!

 

Bibliografia:

  1. Wilkinson J.M., Cozine E.W., Kahn A.R. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017 May 15; 95(10): 637-644. PMID: 28671403.
  2. Price M.O., Price D.A., Bucci F.A. Jr, Durrie D.S., Bond W.I., Price F.W. Jr. Three-Year Longitudinal Survey Comparing Visual Satisfaction with LASIK and Contact Lenses. Ophthalmology. 2016 Aug; 123(8): 1659-1666. doi: 10.1016/j.ophtha.2016.04.003. Epub 2016 May 18. PMID: 27208981.
  3. Klokova O.A., Sakhnov S.N., Geydenrikh M.S., Damashauskas R.O. Quality of life after refractive surgery: ReLEx SMILE vs Femto-LASIK. Clin Ophthalmol. 2019 Mar 26;13: 561-570. doi: 10.2147/OPTH.S170277. PMID: 30988598; PMCID: PMC6440445.
  4. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/faq-normal-activities.htm