Cysty (lub inaczej torbiele) to często występujący i zdecydowanie niepożądani „goście” naszych oczu. Mogą pojawić się u nas w każdym wieku. Skąd się biorą? Czy są groźne? I w jaki sposób można się ich pozbyć?
Czym jest torbiel oka?
Cysty to łagodne zmiany, które mają kształt niewielkich guzków i najczęściej lokalizują się na spojówce lub powiece oka. Posiadają torebkę, która wypełniona jest zwykle przezroczystym płynem. Z czasem, gdy jest go coraz więcej, torbiele takie mogą się powiększać. Najczęściej usuwa się je chirurgicznie – również z powodów estetycznych. Zdarza się też, że torbiele przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu – np. gdy choćby częściowo nachodzą na nasze pole widzenia.
Jakich objawów można się spodziewać?
Cysty zlokalizowane na spojówce i powiekach nie dają praktycznie żadnych objawów – nie powodują spadku ostrości wzroku, zazwyczaj nie są bolesne ani nie swędzą. Po prostu – tylko i aż – je widać, przez co wielu pacjentów, u których występują, odczuwa dyskomfort. Jak już wspomnieliśmy, mogą również „wchodzić” w pole widzenia.
Usuwanie cyst z oka
Zazwyczaj torbiele usuwa się zabiegiem chirurgicznym. Wyjątek stanowią małe cysty zlokalizowane w dolnym załamku spojówki – ich z reguły pozbywać się nie trzeba. W przypadku pozostałych najczęściej stosowaną metodą jest po prostu wycięcie. Procedurze takiej można poddać się ambulatoryjnie, nawet w tym samym dniu, w którym zostaliśmy do niej zakwalifikowani. Czasami – szczególnie gdy całkowita eliminacja torbieli nie jest możliwa – wykonuje się zabieg marsupializacji, który polega na przecięciu torebki cysty, usunięciu płynu i wszyciu brzegów ściany do zdrowej tkanki.
Wymienione procedury są bardzo krótkie i bezbolesne – wykonuje się je z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Ponadto należą do zabiegów o niewielkiej inwazyjności, więc proces gojenia zwykle również przebiega bardzo sprawnie (choć wiele zależy tu od rozmiarów usuwanej zmiany). Są przy tym bezpieczne i praktycznie nie powodują poważniejszych powikłań.
Cennik usunięcia cysty w Krakowie i Warszawie
Każdą usuniętą zmianę przekazuje się na badanie histopatologiczne, gdzie specjalista pod mikroskopem ocenia wygląd i strukturę pobranej tkanki, a także sprawdza, czy nie posiada ona niepokojących cech, które mogłyby świadczyć o poważniejszym problemie. Tym samym można potwierdzić, czy jest to cysta – czyli jedna ze zmian łagodnych. Torbiele najczęściej różnicujemy z naroślami, jakie mogą pojawić się na oku, np. z brodawkami, naczyniakami, ziarniniakami, gradówką, jęczmieniem, a także tłuszczykiem i skrzydlikiem.
Tłuszczyk i skrzydlik
Ostatnie dwie z wymienionych narośli charakteryzują się – oprócz intrygujących nazw – dość częstym występowaniem w populacji. Należą do zmian łagodnych, mogą jednak ulegać stopniowemu powiększaniu.
Skrzydlik pojawia się zazwyczaj u osób starszych i polega na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w spojówkę – dlatego też właśnie tam się lokalizuje. Jest to zmiana degeneracyjna, związana ze starzeniem się organizmu. Swoją nazwę zawdzięcza osobliwemu kształtowi, jaki przyjmuje – bardzo przypomina bowiem małe, owadzie skrzydełko.
Tłuszczyk to zmiana zwyrodnieniowa bardzo podobna do skrzydlika. Zwykle ma kształt trójkąta i żółtawe zabarwienie. Lokalizuje się na spojówce, najczęściej również u osób starszych. Tłuszczyk i skrzydlik nie powodują żadnych dolegliwości i zazwyczaj nie wymagają leczenia – chyba, że pacjent chce się ich pozbyć lub uległy one znacznemu rozrostowi. Wówczas usuwa się je chirurgicznie.
Usuwanie cyst nie takie straszne!
Wielu pacjentów ma torbiel w obrębie powieki lub spojówki, jednak nie decyduje się na jej usunięcie. Powodem najczęściej jest strach – często wzdrygamy się na myśl o dotknięciu oka, a co dopiero, gdyby ktoś miał przeprowadzać na nim zabieg chirurgiczny? Niektórych nie przekonuje nawet zastosowanie miejscowego znieczulenia i gwarancja braku bólu. Zwykle przeraża ich fakt zachowanej świadomości w trakcie trwania zabiegu w obrębie oka. Warto jednak pamiętać, że tego typu procedury nie są niczym strasznym, a personel medyczny dokłada wszelkich starań, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. Usuwanie cysty jest bardzo krótkie, a jeszcze przed udaniem się na zabieg można szczegółowo wyjaśnić z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ważne jest również odpowiednie nastawienie z racjonalną oceną sytuacji. Pomaga to zmniejszyć stres i rozluźnić się, ułatwia współpracę z okulistą, a także umożliwia szybszy powrót do zdrowia po zabiegu.
Bibliografia:
- Pe’er J. Pathology of eyelid tumors. Indian J Ophthalmol. 2016 Mar; 64(3): 177-90. doi: 10.4103/0301-4738.181752. PMID: 27146927; PMCID: PMC4869455.
- Sun M. T., Huang S., Huilgol S. C., Selva D. Eyelid lesions in general practice. Aust J Gen Pract. 2019 Aug; 48(8): 509-514. doi: 10.31128/AJGP-03-19-4875. PMID: 31370126.
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/77527,lagodne-zmiany-guzkowe-spojowek
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/122274,skrzydlik-i-tluszczyk