Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Czy Laserowa Korekcja Wzroku jest bezpieczna

Z natury zazwyczaj obawiamy się wszelkich zabiegów i operacji. Wiążą się one bowiem z jakąś – mniejszą lub większą – ingerencją w nasz organizm. A tego przecież nie lubimy… Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna metoda leczenia często występujących wad wzroku. Na czym polega? Czy jest bezpieczna? Czy jest bardzo inwazyjna i czy trzeba się w ogóle czego bać? Oto kilka interesujących faktów na jej temat!

1.Laserowa korekcja to sposób na przechytrzenie swojej wady wzroku

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna metoda leczenia krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Cechą wspólną tych wszystkich wad jest nie tylko bardzo częste ich występowanie w społeczeństwie (z całą pewnością w naszym najbliższym otoczeniu znaleźlibyśmy przykłady osób, które zmagają się z każdą z nich), ale również podatność na leczenie za pomocą lasera.

Dobrze – ale na czym dokładnie polega terapia? W oku z wadą, promienie światła z naszego otoczenia nie mogą ulec prawidłowemu skupieniu, a następnie zogniskowaniu na siatkówce – co jest kluczowe dla ostrego widzenia. Istotą tej formy leczenia jest odpowiednie, laserowe wyprofilowanie rogówki pacjenta tak, aby światło wpadające do oka, mogło precyzyjnie trafiać właśnie na siatkówkę. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie, a uciążliwe objawy wady zostają wyeliminowane. Nie potrzebne są już ani okulary, ani soczewki kontaktowe!

2. Przed zabiegiem odbywa się badanie kwalifikacyjne

Każdy pacjent, zanim podda się laserowej korekcji wzroku, musi zostać zakwalifikowany do zabiegu. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do jej wykonania i jednocześnie uniknięcie niepotrzebnego ryzyka związanego z anatomicznymi i funkcjonalnymi nieprawidłowościami oka, czy też wybranymi schorzeniami ogólnymi. Podczas trwającej ok. 2-3 h kwalifikacji pacjenci przechodzą cały szereg badań. Oto niektóre z nich:

  1. Topografia rogówki – jedno z najważniejszych badań, pozwala określić, czy rogówka pacjenta nie jest zbyt cienka lub zbyt wiotka, by móc poddać się zabiegowi.
  2. Pomiar szerokości źrenic – pomagający ocenić, czy na oczach można przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku, a jeśli tak – to którą metodą;
  3. OCT (optyczna koherentna tomografia) tylnego odcinka oka i rogówki – przypominająca USG, umożliwiająca precyzyjną ocenę narządu wzroku;
  4. Tonometria – czyli pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej;
  5. Komputerowe i subiektywne badanie refrakcji – jedno z podstawowych badań okulistycznych; pomaga wybrać odpowiednią strategię leczenia;

Badania te są bezbolesne; część z nich jest rutynowo wykonywana przy większości wizyt u okulisty. W przypadku niektórych przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku (np. zespołu suchego oka, zbyt cienkiej rogówki), alternatywą mogą być inne nowoczesne metody terapeutyczne, np. wszczepienie soczewek fakijnych

3. Laserowa korekcja wzroku to bardzo bezpieczny i komfortowy zabieg

Dużo słyszy się o zaletach nowoczesnych zabiegów. Laserowa korekcja wzroku charakteryzuje się tym, że:

  • Jest zaskakująco krótka – sam zabieg trwa zaledwie kilka-kilkanaście minut, z czego czas pracy lasera na jednym oku to tylko kilkadziesiąt sekund.
  • Jest niezwykle bezpieczna – cechuje się bardzo małą inwazyjnością; ponadto, lasery z których korzysta potrafią przerwać pracę w razie wykrycia ruchu pacjenta – dzięki temu można mieć pewność, że zadziałają tylko tam, gdzie powinny. Ewentualne powikłania po zabiegu są niezwykle rzadkie – dotyczą poniżej 1% pacjentów – i są w pełni wyleczalne.
  • Jest zupełnie bezbolesna – dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjenci podczas laserowej korekcji wzroku w ogóle nie czują bólu;
  • Jest bardzo skuteczna – efekty zabiegu są trwałe – pozwala on całkowicie pozbyć się problemu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Jednak podobnie jak i u osób, które nie korzystały z laserowej korekcji wzroku, około 45. roku życia mogą pojawić się objawy starczowzroczności (jak sama nazwa wskazuje związane z procesem starzenia się organizmu). Jednym ze sposobów jej leczenia jest refrakcyjna wymiana soczewki.
  • Jest wyjątkowo komfortowa dla pacjenta – niewielka, przyjemnie urządzona sala, stały kontakt z lekarzem oraz krótki czas trwania zabiegu składają się na bardzo komfortowe
    i przyjazne dla pacjenta warunki;
  • Jest bardzo popularna – rosnąca popularność laserowej korekcji wzroku dodatkowo zwiększa jej bezpieczeństwo, bo jest ona jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie.

4. Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać przed i po zabiegu

Choć sam zabieg laserowej korekcji wzroku charakteryzuje się tylko minimalną inwazyjnością i bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, ważne jest, by zarówno przed, jak i po poddaniu się mu, stosować się do zaleceń lekarza. Oto kilka rad dla tych, którzy czekają na laserową korekcję wzroku:

– na tydzień przed badaniem kwalifikacyjnym i na tydzień przed samym zabiegiem nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych (w przypadku soczewek miękkich torycznych są to 2 tygodnie, soczewek twardych – 4 tygodnie, soczewek ortokorekcyjnych – 2 miesiące);
– na dobę przed zabiegiem (i 48 h po) należy unikać alkoholu oraz makijażu oczu (a najlepiej całej twarzy);
– przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu trzeba unikać wysiłku fizycznego, schylania się, pocierania oczu, przemęczania ich czy też kąpieli bez ich ochrony; należy też używać okularów z filtrem UV;
– po zabiegu wzrok dopiero z czasem odzyskuje pełną ostrość, dlatego nie należy wpadać w panikę, jeśli bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku obraz będzie rozmazany – to zupełnie normalne!
– ważne jest, by regularnie zgłaszać się do kontroli okulistycznej i stosować do zaleceń lekarza;

5. Początki laserowej korekcji wzroku sięgają lat 70. XX wieku

Na koniec trochę historii dla wytrwałych . Pacjenci zmagający się z wadami wzroku długo byli „skazani” na okulary korekcyjne. Końcówka XX. wieku to czas, gdy dynamicznie zaczęło się to zmieniać. Już na początku lat 70. wynaleziono laser excimerowy. Pierwszy zabieg laserowej korekcji wzroku przeprowadzono w 1989 roku i od tego czasu stale udoskonala się jej metody.

Dziś jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie form leczenia okulistycznego. Podobnie na naszym podwórku – pierwszy zabieg laserowej korekcji wzroku w Polsce wykonano w 1990 roku w Katowicach. Od tamtej pory również w naszym kraju rokrocznie wzrasta liczba pacjentów decydujących się na tę formę leczenia wad widzenia. Osoby, które już z niej skorzystały, bardzo chwalą sobie tę decyzję.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku prowadzimy w Krakowie i Warszawie

Bibliografia:

  1. Kim T.I., Alió Del Barrio J.L., Wilkins M., Cochener B., Ang M. Refractive surgery. Lancet. 2019 May 18; 393(10185): 2085-2098. doi: 10.1016/S0140-6736(18)33209-4. PMID: 31106754.
  2. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.
  3. Ivarsen A., Asp S., Hjortdal J. Safety and complications of more than 1500 small-incision lenticule extraction procedures. Ophthalmology. 2014; 121(4): 822–828.
  4. Bower K.S., Weichel E.D., Kim T.J. Overview of refractive surgery. Am Fam Physician. 2001 Oct 1; 64(7): 1183-90. PMID: 11601800.
  5. https://www.cxnews.pl/laser-femtosekundowy-nowy-standard-w-chirurgii-rogowki,158.html