Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Uzdrowić oczy w kilka minut? Metody leczenia wad wzroku

Współczesny postęp technologiczny dotyczy praktycznie każdej sfery życia i zdaje się z roku na rok nabierać coraz większego rozpędu. Czy wiesz, że dzisiejsza medycyna dysponuje już metodami, dzięki którym wady wzroku można skutecznie wyleczyć dosłownie w mgnieniu oka?

Różne wady, ten sam problem

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm – co łączy te wady wzroku? Przede wszystkim nieostre widzenie, konieczność korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych, zaburzone wymiary gałki ocznej oraz nieprawidłowości rogówki oka. I jeszcze jedno – kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu medycyna nie miała na pozbycie się ich skutecznego sposobu – oczywiście poza doraźną korekcją.

Nowoczesne metody leczenia wad wzroku

To już jednak przeszłość! Dziś istnieje kilka różnych metod umożliwiających pożegnanie zarówno krótkowzroczności, nadwzroczności jak i astygmatyzmu. Zaliczamy do nich m.in.:
– laserową korekcję wzroku;
– refrakcyjną wymianę soczewki;
– soczewki fakijne.

Na czym polegają? Co je różni? Na którą najlepiej się zdecydować? Poniżej krótko przedstawiamy każdą z nich.

Laserowa korekcja wzroku

Zacznijmy od laserowej korekcji wzroku. Jest to obecnie najpopularniejsza i najważniejsza metoda leczenia wad refrakcji. Polega na wykonaniu krótkiego, kilkuminutowego zabiegu, którego celem jest laserowe ukształtowanie rogówki tak, aby pomagała ona w prawidłowym załamywaniu wpadającego do oka światła i kierowała je precyzyjnie na siatkówkę. Używa się do tego nowoczesnych laserów: excimerowego i femtosekundowego. Dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Istnieje kilka typów laserowej korekcji wzroku, różniących się między sobą głównie techniką wykonania. Wyróżniamy m.in.:
– metody powierzchniowe (PRK, transPRK, EBK),
– metody głębokie (FemtoLasik vDesign, FemtoLasik vOptimum),
– metodę Lentivu® (ReLEx™ SMILE).
Dzięki zastosowaniu najnowszych systemów zabezpieczających, które m.in. przerywają działanie lasera po wykryciu najdrobniejszego niepożądanego ruchu gałki ocznej, ta forma leczenia wad wzroku należy jednocześnie do najbezpieczniejszych zabiegów medycznych na świecie.

Niezwykłe, jak szybko można dziś odmienić życie pacjenta zmagającego się z wadą widzenia. Jeśli przyjęlibyśmy, że zabieg laserowej korekcji wzroku zaczął się w momencie, w którym zabrałeś się, drogi Czytelniku, za czytanie niniejszego tekstu, to do czasu gdy go skończysz, procedura będzie już w swoim finalnym etapie!

Refrakcyjna wymiana soczewki

Naturalna soczewka, jaka znajduje się w naszym oku, jest jedną z kluczowych struktur dla prawidłowego widzenia. Niestety, u wielu osób po 45 roku życia , traci ona swoje właściwości: wyjątkową elastyczność i przejrzystość – co może być przyczyną zaburzenia ostrości widzenia a nawet jego stopniowej utraty (zaćma). Przydałoby się zatem zastąpić tę „zużytą” soczewkę zupełnie nową. I na tym właśnie polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki.

Ta metoda również należy do krótkich i bezbolesnych. Co warte podkreślenia, każda wszczepiana soczewka jest wykonana z przyjaznych dla organizmu materiałów, a przy tym „szyta na miarę”, tzn. indywidualnie dopasowywana do danego pacjenta. Dzięki temu zabieg charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością, a przy tym jest bardzo bezpieczny. Nowoczesne soczewki posiadają dodatkowe właściwości, m.in.: pochłaniają promienie UV i redukują ilość powstających odblasków.

Soczewki fakijne

Trzecim sposobem leczenia wad wzroku jest zastosowanie tzw. soczewek fakijnych. To metoda trochę podobna do poprzedniej, jednak zasadniczą różnicą jest tu fakt, że w tym przypadku nie usuwa się starej soczewki – nowa wszczepiona zostaje pomiędzy nią, a tęczówkę oka. Dzięki temu zabieg jest w pełni odwracalny: w razie potrzeby zwiększenia mocy soczewki, można łatwo ją wymienić.

Procedura wszczepienia soczewki fakijnej trwa ok. 25 minut i jest zupełnie bezbolesna. Podobnie jak w przypadku pozostałych metod leczenia wad wzroku, również przed tym zabiegiem konieczne jest poddanie się badaniu kwalifikacyjnemu, które umożliwi wykluczenie przeciwwskazań i personalizację wszczepianych później soczewek. Dzięki temu, że są one wykonane ze specjalnego, nowoczesnego materiału (tzw. kolameru), pacjenci z reguły bardzo dobrze je tolerują.

Jest w czym wybierać!

Ostre widzenie u osób z wadami wzroku – coś, co jeszcze nie tak dawno temu wydawało się odległą przyszłością – dziś można osiągnąć aż na trzy różne sposoby. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym jest laserowa korekcja wzroku, warto jednak zainteresować się również refrakcyjną wymianą soczewek oraz soczewkami fakijnymi. Metody te mogą być znakomitą alternatywą dla tych pacjentów, którzy z powodu niektórych przeciwwskazań – np. zbyt cienkiej rogówki albo dużego zaawansowania wady – nie kwalifikują się do zabiegu laserowego. Wszystkie te formy leczenia wad refrakcji są dostępne w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Optegra (dawniej Vidium Medica), posiadającym swoje oddziały w 9 miastach w Polsce.

Jeśli więc od dłuższego czasu zmagasz się z którąś z wad widzenia, chciałbyś odzyskać ostrość wzroku, a jednocześnie pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych, być może warto pomyśleć o skorzystaniu z najnowszych metod leczenia?

 

Bibliografia:

  1. Bower K.S., Weichel E.D., Kim T.J. Overview of refractive surgery. Am Fam Physician. 2001 Oct 1; 64(7): 1183-90. PMID: 11601800.
  2. Güell J.L. Where are we in laser corneal refractive surgery. J Optom. 2015 Jul-Sep; 8(3): 147-8. doi: 10.1016/j.optom.2015.06.002. PMID: 26105540; PMCID: PMC4502085.
  3. Packer M. The Implantable Collamer Lens with a central port: review of the literature. Clin Ophthalmol. 2018 Nov 27; 12: 2427-2438. doi: 10.2147/OPTH.S188785. PMID: 30568421; PMCID: PMC6267497.
  4. Alió J.L., Grzybowski A., Romaniuk D. Refractive lens exchange in modern practice: when and when not to do it? Eye Vis (Lond). 2014 Dec 10; 1: 10. doi: 10.1186/s40662-014-0010-2. PMID: 26605356; PMCID: PMC4655463.
  5. https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku