Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, jak długo trwa

zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci jest stosunkowo częstym schorzeniem. W przypadku dzieci starszych, etiologia zmian zapalnych jest podobna jak u dorosłych – objawy mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie czy alergeny. Warto jednak pamiętać, że dzieci zupełnie inaczej reagują na wszelkie niedogodności i nawet najmniejsze dolegliwości powodują rozdrażnienie i złe samopoczucie małych pacjentów.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Bakterie, które są najczęściej odpowiedzialne za rozwój zapalenia spojówek to gronkowce i paciorkowce. Z uwagi na objawy jakie powodują, choroba jest nazywana także ropnym zapaleniem spojówek.

Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci

Za wirusowe zapalenie spojówek odpowiadają najczęściej adenowirusy, które powodują także inne rodzaje infekcji – zapalenie dróg oddechowych. Choroba cechuje się dużą zakaźnością i często występuje epidemicznie – w przedszkolach, szkołach czy też internatach. Do zakażenia często dochodzi przez kontakt ze  skażonymi przedmiotami.

Zapalenie spojówek u dzieci objawy

Objawy zapalenia spojówek u dziecka zależą od czynnika, który jest odpowiedzialny za ich wywołanie. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek występuje ropna wydzielina z oka, która skleja powieki (szczególnie widoczne jest to po nocy). Oko jest przekrwione, a powieki obrzęknięte. Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci cechuje się nieco innymi objawami w porównaniu do choroby o etiologii bakteryjnej. Dzieci skarżą się na uczucie swędzenia i pieczenia, występuje także światłowstręt. U większości małych pacjentów można zaobserwować także powiększenie, tkliwość przedusznych, lub podżuchowowych węzłów chłonnych. Co ciekawe, wirusowe zapalenie spojówek często współwystępuje z innymi schorzeniami – na przykład infekcjami układu oddechowego. Charakterystyka objawów jest bardzo ważna w diagnostyce różnicowej.

Zapalenie spojówek u dzieci – leczenie

Objawy, które powodują znaczny dyskomfort u dzieci mogą wzbudzać duży niepokój – szczególnie wśród niedoświadczonych rodziców. Znajomość symptomów, pozwala na podjęcie decyzji o ewentualnej konieczności wizyty u lekarza specjalisty. Leczenie – podobnie jak objawy – zależy od czynnika etiologicznego odpowiedzialnego za wystąpienie choroby. Od razu warto zaznaczyć, że nie istnieją uniwersalne krople do oczu dla dzieci na zapalenie spojówek. W przypadku etiologii bakteryjnej stosuje się krople z antybiotykiem o szerokim spektrum działania (tzn. mającym powinowactwo do wielu szczepów bakterii, które mogą powodować dokuczliwe objawy). W pewnym stopniu, zapalenie spojówek ma charakter samoograniczający się, jednak zastosowanie właściwego leczenia zmniejsza czas trwania choroby, oraz przyspiesza powrót do codziennych obowiązków. Szybsze wyleczenie to także zmniejszenie ryzyka zakażenia innych osób.

Rodzice mogą także zapytać co podawać na wirusowe zapalenie oczu u dziecka (mając na myśli oczywiście wirusowe zapalenie spojówek). Niestety jak na razie nie jest możliwe prowadzenie leczenia przyczynowego, chyba że jest to zapalenie o podłożu herpetycznym. Stosuje się leczenie objawowe zmniejszające dokuczliwe objawy.

Ile trwa zapalenie spojówek u dzieci?

Dzieci chorują zupełnie inaczej niż dorośli – chociaż wiele infekcji  spowodowanych jest przez te same patogeny, to jednak właśnie najmłodszym pacjentom walka z objawami sprawia znaczne trudności. Dla rodzica z kolei nie ma nic bardziej przejmującego niż cierpienie swojego dziecka. Po raz kolejny należy zaznaczyć, że czas trwania zapalenia spojówek zależy od czynnika sprawczego. Bakteryjne zapalenie trwa około 5 – 7 dni (przy zastosowaniu właściwych kropli z antybiotykiem). Wirusowe zapalenie spojówek może trwać nawet 3 tygodnie. Alergiczne zapalenie spojówek ma nawrotowy charakter i występuje w chwili ekspozycji na alergen.

 

Bibliografia:

  1. Teoh D.L., Reynolds S. Diagnosis and management of pediatric conjunctivitis. Pediatr Emerg Care. 2003 Feb; 19(1): 48-55. doi: 10.1097/00006565-200302000-00014. PMID: 12592117.
  2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M. Pediatria TOM II. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  3. Dobrzańska A., Ryżko J. Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego. Urban&Partner. Wrocław 2014, ​ISBN 978-83-7609-855-5​.
  4. https://podyplomie.pl/okulistyka/30668,farmakoterapia-bakteryjnych-schorzen-narzadu-wzroku?page=2