Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

5 objawów, z którymi najlepiej wybrać się do okulisty

wady wzroku a ból głowy

Wciąż odkładasz wizytę u specjalisty? Te sygnały mogą świadczyć o problemach z oczami i pogorszeniu wzroku. Oto 5 objawów, z którymi najlepiej wybrać się do okulisty!

Bóle głowy

Bóle głowy towarzyszą nam z różnych przyczyn, jednak jeśli pojawiają się po dłuższej pracy przed komputerem, oglądaniu telewizji, czytaniu lub jeździe samochodem to znak, że warto skonsultować się ze specjalistą. Ból głowy może być oznaką choroby oczu, np. jaskry.  Ból głowy z powodu wad wzroku występuje regularnie i najczęściej na koniec dnia

Nieleczona lub nieprawidłowo skorygowana wada wzroku, także z powodu niewykrycia, prowadzi do uczucia ciężkości głowy i powoduje ból głowy i oczu.

mężczyzna z bólem głowy

Utrata ostrości widzenia

Jeśli do tej pory z łatwością odczytywałeś godzinę na zegarku, napisy oddalone od Ciebie kilka metrów, czy informacje na ekranie telewizora, to prawdopodobnie nie masz powodów do obaw. Jeśli jednak nagle utraciłeś ostrość widzenia lub znacznie i szybko ją tracisz, to sygnał, że twój wzrok wymaga kontroli.

Regularnie sprawdzaj, czy widzisz wystarczająco dobrze. Możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Ostrość wzroku możesz skontrolować, gdy raz na jakiś czas zerkniesz na okładki ustawionych na półce książek, billboard lub po prostu włączysz kanał informacyjny w telewizji.

Nieostre widzenie może być związane z wieloma schorzeniami oczu, takimi jak astygmatyzm czy zaćma.

 

Ból i zaczerwienienie oczu

Jeśli ból i zaczerwienienie utrzymują się przez wiele godzin lub często się powtarzają, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Te sygnały świadczą o infekcji lub o tym, że Twój wzrok wymaga korekty.

Nie bagatelizuj tych dolegliwości, zwłaszcza jeśli towarzyszą im problemy bóle głowy i/lub utrata ostrości widzenia. Problemy ze wzrokiem mogą być przyczyną dużo gorszych schorzeń, takich jak np. zaćma czy jaskra, które zdiagnozować można dopiero podczas profilaktycznej kontroli okulistycznej.

Ból oczu może sygnalizować niegroźną dolegliwość wywołaną, która wynika np. z przeciążenia wzroku lub podrażnienia spojówek, może  też oznaczać poważną chorobę oczu, taką jak jaskra lub zapalenie nerwu wzrokowego. Jeśli ból pojawia się z tyłu oka, od środka lub od wewnątrz, koniecznie udaj się do specjalisty.

ból głowy i oczu u kobiety

Pofalowanie linii prostych

Czy proste linie wydają Ci się pofalowane a litery wygięte i zdeformowane? To mogą być objawy zwyrodnienia plamki żółtej, które powoduje utratę centralnego widzenia. W tej sytuacji niezbędna jest konsultacja okulistyczne, a najbardziej skuteczne leczenie laserowe.