Dobry wzrok na całe życie – czy to możliwe? Dzięki odpowiednim praktykom możesz znacznie poprawić jego kondycję, a nawet zapobiegać chorobom oczu w przyszłości. Jeśli jednak zdiagnozowane zostały już różnego rodzaju patologie w obrębie tego narządu, tym bardziej warto zadbać o to, na co mamy wpływ! Co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać zdolność dobrego widzenia? Jak poprawić wzrok za pomocą domowych i specjalistycznych sposobów?
Co w największym stopniu wpływa na dobry wzrok? Poznaj podstawy!
Prawidłowe widzenie jest dla nas tak oczywiste i naturalne, że często zapominamy, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Niekiedy nie tylko nie pielęgnujemy prawidłowo gałek ocznych oraz ich oprawy, ale nawet doprowadzamy do przeciążenia oczu. O problemie przypominamy sobie, dopiero gdy pojawiają się objawy zaburzeń widzenia. Zwykle nie jest jednak za późno – dzięki kilku modyfikacjom stylu życia, a w razie potrzeby wsparciu nowoczesnej okulistyki można cieszyć się dobrym wzrokiem.
Problemy ze wzrokiem dotyczą nie tylko osób w wieku powyżej 50 lat, ale też znacznie młodszych oraz dzieci. Niekiedy ograniczone pole widzenia ma podłoże genetyczne – bywa to problem wrodzony, na który nie mamy wpływu. Często jednak pogorszenie wzroku ma związek ze stylem życia.
Wiedz, że prędzej czy później jakość widzenia ulega pogorszeniu na drodze postępujących procesów starzenia się organizmu. Jednak w dużej mierze to od Ciebie zależy, czy nastąpi to właśnie prędzej, czy może później.
Narząd wzroku do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje głównie:
- witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych;
- prawidłowych warunków – szkodzi zarówno nadmiar, jak i niedobór światła;
- regularnej stymulacji – ruchów, ćwiczeń;
- ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych;
- badań, które pozwalają w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości i wprowadzić odpowiednie postępowanie.
Niedobory witamin a ostrość widzenia – rola diety bogatej w składniki ważne dla oczu
To, co jesz, ma wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli więc chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem, musisz zadbać o to, aby w Twojej diecie znalazły się odpowiednie składniki. Nie musisz rewolucjonizować swojego jadłospisu. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach.
Przede wszystkim dostarczaj swojemu organizmowi luteinę, która na oczy działa podobnie jak filtr ochronny przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, czyli wykazuje działanie antyoksydacyjne chroniące przed skutkami aktywności wolnych rodników. Najwięcej luteiny znajduje się w:
- rybach;
- warzywach, np. jarmużu, natce pietruszki, marchwi, szpinaku, sałacie, papryce, dyni, brokułach;
- kiełkach zbóż;
- nabiale;
- jajach kurzych;
- olejach roślinnych;
- owocach, np. nektarynkach, czarnej porzeczce, awokado.
Staraj się także ograniczać tłuszcze zwierzęce, które sprzyjają rozwojowi zwyrodnieniu plamki żółtej. Kontroluj też ilość potraw, zwiększających poziom insuliny we krwi, a w ten sposób zmniejszysz ryzyko rozwoju cukrzycy i wystąpienia jaskry.
Dla wzmocnienia wzroku ważne są również:
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe;
- witamina D;
- witamina C, której niedobór zwiększa kruchość spojówki;
- witaminy A i prowitamina A (beta-karoten);
- witaminy z grupy B, głównie B1, B2, B3 (PP);
- minerały: cynk, miedź, selen;
- flawonoidy, np. w borówkach.
Największą ilość witamin i związków korzystnych dla wzroku zawierają świeże owoce i warzywa – to one powinny stanowić podstawę codziennej diety! Mięso i ryby warto traktować jako dodatek.
Znaczenie ochrony i stosowania okularów z filtrem UV
O ile latem większość z nas pamięta o okularach z filtrem UV, o tyle w sezonie jesienno-zimowym często o tym zapominamy. Niesłusznie! To właśnie o tej porze roku słońce odbijające się od deszczu, śniegu i lodu jest wyjątkowo ostre i szkodliwe dla naszego wzroku. Łzawienie, ból i zaczerwienieni to objawy tzw. ślepoty śnieżnej. W przypadku częstego narażenia wzroku na działanie promieniowania UV znacznie zwiększa się ryzyko poważnych chorób oczu, takich jak zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Zatem bez okularów z filtrem UV ani rusz!
Jak na sprawność widzenia wpływają ćwiczenia oczu?
Ćwiczenia oczu? Jak najbardziej! Zwłaszcza jeśli kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie spędzasz na wpatrywaniu się w ekran komputera. Wykonanie prostych ruchów zajmie Ci minutę, a w zamian będziesz cieszyć się zdrowym i wypoczętym wzrokiem.
Trzymając nieruchomo głowę, spójrz przez kilka sekund w górę, potem w prawo, w dół i w lewo – jest to forma jogi, która szybko daje ulgę zmęczonym oczom. Następnie warto powtórzyć czynność w odwrotnym kierunku. Wystarczająca długość ćwiczenia to zaledwie minuta – już tak krótki czas przyczynia się do właściwej regeneracji mięśni twarzy i oczu.
Pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń poprawiających wzrok, zwłaszcza kiedy jesteś zmęczony lub zestresowany. To właśnie wtedy często przed oczyma pojawiają się plamy, zygzaki, a obraz staje się nieostry. W stresie mamy też usztywnione mięśnie poruszające gałką oczną, których długotrwałe napięcie powoduje ich osłabienie. Odpowiednie ćwiczenia na poprawę wzroku powinny zredukować napięcie mięśni gałki ocznej.
Aby zniwelować uczucie napięcie, zastosuj tzw. palmowanie, inaczej palming (z ang. palm – dłoń). Ćwiczenie polega na przyłożeniu dłoni do otwartych oczu, w taki sposób, aby palce zachodziły na siebie i krzyżowały się na środku czoła. Następnie zamknij oczy (nie dotykając powiek!) i staraj się przywołać w pamięci miłe wydarzenie. Po pewnym czasie zaczniesz widzieć czerń. Im jest ona głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia uzyskasz. Po kilku minutach otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie. Takie naturalne sposoby stymulujące mięśnie oka naprawdę działają!
Jak wykonywać masaż oczu krok po kroku?
- Przede wszystkim zaczynamy od umycia rąk. Trzeba pamiętać, żeby nie dotykać okolic oczu brudnymi rękoma. Następnie można przejść do masażu.
- Ułóż z palców literę „V” pod oczami. Przy zamkniętych powiekach napinaj mięśnie.
- Ułóż palce pod brwiami, tak aby lekko dociskać górną powiekę. Napinaj górną powiekę.
- Ułóż palec wskazujący, środkowy i serdeczny pod oczami. Napinaj dolną powiekę.
- Połóż środkowy palec przy zewnętrznym kąciku oka i przesuń delikatnie do środkowego kącika. Następnie należy uciskać skórę w kierunku skroni i zsuwać ręce na dół w kierunku szyi.
- Połóż palce przy zewnętrznym kąciku oka i przy zamkniętych oczach napinaj mięśnie.
- Na koniec warto się rozluźnić – w tym celu możesz delikatnie masować okolice oczu.
Jak poprawić wzrok i zdrowie oczu? Tego unikaj!
Szukając sposobów na poprawę wzroku nie można zapominać o tym, czego trzeba unikać. Przyczyną zmęczonych oczu jest przede wszystkich narażanie ich na kontakt z promieniami UV, także tymi emitowanymi przez sztuczne źródła, ale nie tylko. Przede wszystkim pamiętaj, aby:
- zachowywać odpowiednią odległość od monitorów komputera i telewizora;
- stosować okulary z antyrefleksem;
- w razie potrzeby, przy deficycie filmu łzowego nawilżać oczy;
- unikać zanieczyszczeń i pocierania oczu;
- dbać o higienę, zwłaszcza jeśli stosujesz soczewki kontaktowe.
Regularne kontrole u okulisty pozwalające na wczesne wykrycie schorzeń i wad wzroku
Wzrok należy badać regularnie, ponieważ wiele chorób oczu rozwija się bezobjawowo i tylko konsultacja u specjalisty jest w stanie je wykluczyć lub wykryć i leczyć. Wady, jak np. krótkowzroczność czy dalekowzroczność bywają wykrywane przypadkowo. Krótkowidz i dalekowidz przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy, że jego wzrok nie funkcjonuje prawidłowo. Również choroby, takie jak np. jaskra, czy stożek rogówki mogą w początkowym etapie rozwoju nie dawać specyficznych objawów, ale wczesne ich wykrycie daje szansę na wyleczenie.
Jeśli więc w trakcie patrzenia z bliży lub dali obraz zacznie się zamazywać, lub zauważysz jakiekolwiek objawy ze strony oczu, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą. Na kontrolną wizytę u okulisty warto udawać się także w celach profilaktycznych, nawet jeśli nie dokuczają Ci żadne symptomy.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/63099,przeciwdzialanie-poglebianiu-sie-wady-wzroku
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/83193,czy-dieta-ma-wplyw-na-wzrok