Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Bezpieczne prezenty na święta

badanie okulistyczne dzieci

W związku z ogarniającym nas szaleństwem na zakup prezentów świątecznych powinniśmy się starać, by nasze zakupy były przemyślane i odpowiedzialne. Powinniśmy wybierać mikołajkowe zabawki i gry tak, by wspierały rozwój naszych dzieci i były dla nich przede wszystkim BEZPIECZNE. Obecnie sklepy stacjonarne i internetowe oferują nam bardzo duży wybór gier i zabawek.

Jak zrobić zakupy by nie zwariować i nie zbankrutować? Jak kupować i być odpowiedzialnym za środowisko? Kto decyduje o tym czy zabawka jest bezpieczna? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Międzynarodowa Rada Optometrii ogłosiła miesiąc grudzień miesiącem Bezpiecznych Zabawek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa zajmują się kontrolami Polskich producentów zabawek, muszą oni spełniać normy zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów, a także w dyrektywach Unii Europejskiej. Uwzględnione są tam wskazania mechaniczne, fizyczne oraz chemiczne

Na co zwracać uwagę przy wyborze prezentu?

Przede wszystkim przed zakupem zapoznaj się z opisem produktu:

Kupuj tylko takie, które posiadają:

  • znak CE – CE jest to obowiązkowe oznakowanie dla UE – oznacza ono że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. “Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE).
  • Nazwa i adres producenta lub importera zabawek – powinien zawsze znajdować się na opakowaniu.
  • Ostrzeżenia – na metce powinna znajdować się informacja, czy zabawka jest przeznaczona dla dzieci do lat 3, czy jest przeznaczona do użytku jedynie pod opieką dorosłych lub czy jest bezpieczna.
  • Produkt musi posiadać Informacje o przeznaczeniu zabawki.
  • Instrukcja obsługi ( musi być w języku polskim).
  • Informacja o sposobie konserwacji produktu, jak czyścić i pielęgnować produkty tak by służyły nam jak najdłużej.

Inne oznaczenia, które mogą się znaleźć na zabawkach:
* Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – symbol daje rodzicom gwarancję, że dana zabawka jest całkowicie bezpieczna dla naszego dziecka.
* TUV – informuje, że wszystkie substancje wykorzystane do produkcji danej zabawki są bezpieczne dla dziecka.
* FSC – materiał, z jakiego została wykonana zabawka pochodzi jedynie z lasów gospodarczych.
* PEFC – z ang. “Programme for the Endorsement of Forest Certification”. Mówi konsumentom o tym, że dana zabawka wytworzona została wytworzona z surowców drewnopochodnych pozyskanych z certyfikowanych obszarów leśnych.

Zanim przekażesz zabawkę dziecku.

Pokaż mu jak bezpiecznie z niej korzystać.

 

Zabawki odpowiednie dla wieku dziecka

Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka – na opakowaniu produktu powinieneś znaleźć informację o grupie wiekowej, dla której jest przeznaczona.

Poniżej przykłady fajnych prezentów dla najmłodszych chłopców i dziewczynek:

  • Dla niemowląt w wieku 3 – 6 miesięcy najlepsze będą zabawki, które pomogą rozwinąć umiejętność śledzenia poruszających się przedmiotów (trening oczu!) tj. piszczące zabawki czy karuzela z pozytywką.
  • Dla niemowląt w wieku 6 – 9 miesięcy najlepsze będą kolorowe i miękkie pluszaki lub piłki, które można turlać i za nimi raczkować.
  • Niemowlaki w wieku 9 – 12 miesięcy docenią zabawki, które będą mogły pchać przed sobą.
  • Dla dziecka w wieku 1 – 3 lat najodpowiedniejsze będą klocki typu “lego” inne zabawki na kółkach do popychania i ciągnięcia. Zmywalne flamastry i kredki, zabawki z siodełkami (np. konik na biegunach), zestawy typu „mały majsterkowicz”, naczynia kuchenne dla lalek i książki z obrazkami.
  • Dla małego przedszkolaka najlepszym prezentem będzie rowerek na trzech kółkach i inne zabawki do jeżdżenia, instrumenty muzyczne, lalki do ubierania, zabawki konstrukcyjne, puzzle i inne zabawki które rozwiną motorykę i myślenie praktyczne.

Przed zakupem:

  • Dokładnie oglądnij (a nawet powąchaj) zabawkę.
  • Zbadaj: czy krawędzie nie są za ostre?
  • Przyjrzyj się małym elementom, wystającym. Czy elementy nie wystają na tyle by uszkodzić oko dziecka?
  • Oceń długość sznurka (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). Czy nie ma on ostrych końcówek, które mogą skaleczyć buzię dziecka?
  • Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą.

W przypadku zabawek dźwiękowych – Posłuchaj oraz zastanów się czy poziom decybeli nie uszkodzi słuchu dziecka. Jeżeli już w sklepie dźwięk wydaje się zbyt głośny, natarczywy – zdecydowanie zdecyduj się po inny produkt.

Jak chronić oczy w czasie zabawy?

Jeżeli w czasie zabawy Twoje dziecko dozna urazu oka, NIE pozwól dziecku pocierać ani dotykać oka, NIE nakładaj leków na oczy i NIE próbuj usuwać żadnych zanieczyszczeń z oka na własną rękę! Jeśli uszkodzenie oka jest spowodowane przez substancję chemiczną w oku, przepłucz oko wodą. W przypadku wszystkich urazów oka, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarza okulisty. Nie bagatelizuj takich wypadków! 

Pamiętaj, że dziecko może nie wykazywać chęci do zabawy, ponieważ może mieć problemy ze wzrokiem! 

Dziecko samo nie powie Ci, że źle widzi, bo nie wie co to znaczy widzieć dobrze!

Ubranka dla dzieci na prezent?

Kupując odzież, należy zapoznać się z oznaczeniami i etykietami, na których powinny znajdować się m.in. dane dotyczące składu z którego został wykonany materiał. Wybierając ubrania dla dziewczynki lub chłopczyka, nie powinniśmy kierować się tylko kolorem czy ceną.

Zwracaj uwagę na wszystkie wystające ozdobne elementy (różnego rodzaju cekiny, koraliki, sznureczki). Niebezpieczne mogą być nawet nadruki na ubraniach, które mogą zawierać zabronione związki chemiczne.

Uwaga – jeżeli uważasz, że zabawka, którą bawi się twoje dziecko nie jest bezpieczna, zgłoś się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie UOKiK.

Przede wszystkim KUPUJ ŚWIADOMIE.

Nie mniej a lepiej

Lepszej jakości zabawka czy ubranko będzie nam towarzyszyć przez wiele lat a czasem nawet pokoleń!

Polecamy zabawki z drewna, przede wszystkim ponieważ są bardziej wytrzymałe:
* są bezpieczniejsze (te wykonane w 100% z drewna są wolne od toksycznych związków i bardzo dużo bardziej stabilne),
* mają mocną konstrukcję,
* dostarczają dziecku prawidłowych bodźców, stymulują jego rozwój.

Czytaj metki, pytaj o materiały, sposób i kraj ich produkcji. Stosuj dokładnie te same zasady, z których korzystasz kupując jedzenie. Wspieraj lokalnych wytwórców i Polską gospodarkę.

Pomyśl o tych, którzy pracują przy masowej produkcji odzieży, o ich zdrowiu, o środowisku.  Mamy możliwością wyboru. Więc wybierzmy. Wybierzmy tak, żeby czuć się dobrze.

Co wy na to by w prezencie na Mikołaja przekazać dzieciom mniej a lepiej?

 

Mimo Boże Narodzeniowego szaleństwa życzę Wam wszystkim spokoju i cierpliwości 🙂

Dużo dużo zdrowia i dużo dużo szczęścia i radości.

 

Pozdrawiam

Agata Sz.