Zaburzenia wzroku upośledzają codzienne życie wielu Polaków, powodują mniej lub bardziej poważne dolegliwości, z którym zmagają się Pacjenci w różnym wieku. Źródłem problemów okulistycznych są zarówno choroby oczu, jak i wady refrakcji (np. astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność), które wymagają od nas noszenia tradycyjnych okularów lub też soczewek kontaktowych. Na szczęście dzięki osiągnięciom współczesnej okulistyki, a dokładniej chirurgii refrakcyjnej, możemy korzystać z rozmaitych metod laserowej korekcji wzroku i na nowo cieszyć się dobrą jakością widzenia. W czym może pomóc nam lekarz chirurg specjalizujący się w zabiegach okulistycznych? Na czym polega zabieg wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej.
Co to jest chirurgia refrakcyjna rogówkowa i soczewkowa?
Chirurgia okulistyczna ma liczne odgałęzienia. Jednym z nich jest tzw. chirurgia refrakcyjna, której przedmiotem zainteresowań jest niwelowanie różnego typu wad wzroku. Idąc dalej, możemy wyróżnić:
- chirurgię refrakcyjną rogówki – specjalista za pomocą specjalistycznego lasera medycznego koryguje różne wady refrakcji,
- chirurgię refrakcyjną soczewkową – podczas zabiegów lekarz wymienia naturalną soczewkę Pacjenta na sztuczną lub też wszczepia do oka dodatkową soczewkę.
Warto podkreślić, że chirurgia refrakcyjna daje lekarzowi szeroki wachlarz działania. Specjalista może podczas jednego zabiegu (wszczepiając soczewkę wewnątrzgałkową) korygować krótkowzroczność lub nadwzroczność (inaczej dalekowzroczność) i usunąć zaćmę.
Laserowa chirurgia refrakcyjna – informacje dla Pacjenta
Jak już wspomnieliśmy we wstępie celem laserowej chirurgii refrakcyjnej jest korygowanie wad wzroku i przywrócenie Pacjentowi komfortu widzenia. Zabiegi z zakresu chirurgii refrakcyjnej są przeznaczone dla osób pełnoletnich – między 21. a 60. rokiem życia (oczywiście zdarzają się również nieco starsi Pacjenci). Wiązki laserowe pozwalają chirurgowi wymodelować rogówkę oka w taki sposób, by obraz skupiał się idealnie na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności powierzchnia rogówki jest nieco spłaszczana, przy nadwzroczności uwypuklana, a gdy u Pacjenta występuje astygmatyzm, powierzchnia musi ulec wyrównaniu.
Należy podkreślić, że laserowe usuwanie wad refrakcji i modelowanie rogówki nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi (Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe pod postacią kropli). Większość procedur cechuje się też krótkim czasem trwania, zwykle wystarczy około 20 minut, by pozbyć się danego problemu okulistycznego. Zaletą zabiegów z zakresu chirurgii refrakcyjnej jest też stosunkowo niedługi czas rekonwalescencji, co sprawia, że Pacjent nie musi całkowicie reorganizować swojego życia (np. poprzez wyłączenie się z aktywności zawodowej czy sportowej na długie miesiące).
Zabiegi modyfikujące stan refrakcji oka cechują się wysokim profilem bezpieczeństwa i są dobierane indywidualnie z uwzględnieniem stanu zdrowia i potrzeb danego Pacjenta. Procedury są wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów, przy wykorzystaniu certyfikowanego i zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego (systemów laserowych przeznaczonych do zabiegów okulistycznych).
W naszej klinice Optegra korzystamy z metod laserowej korekcji wzroku:
- LASEK,
- FemtoLasik,
- Clearvu,
- Lentivu.
Laserowa korekcja wad refrakcji – usuwanie astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności. Badania diagnostyczne, kwalifikacja do zabiegu
By móc poddać się jakiejkolwiek procedurze z zakresu chirurgii refrakcyjnej, należy przyjść na wizytę kwalifikującą do zabiegu. Podczas spotkania lekarz okulista lub doświadczony optometrysta przeprowadza dokładny wywiad medyczny, wybiera metodę leczenia, ocenia ogólny stan zdrowia Pacjenta i zleca wykonanie niezbędnych badań okulistycznych jak np.:
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie dna oka (przedni i tylny odcinek),
- autorefraktometria (komputerowe badanie wady wzroku),
- pomiar wielkości źrenic,
- badanie plamki żółtej,
- pomiar długości gałki ocznej,
- topografia i tomografia rogówki.
Czy każda z wad kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku? Nie. Z możliwości, jakie oferuje chirurgia refrakcyjna, mogą skorzystać Pacjenci, u których krótkowzroczność nie przekracza minus 12 dioptrii. U osób z nadwzrocznością jest to plus 6 dioptrii. Ludzie z astygmatyzmem mogą poddać się laserowej korekcji wzroku przy wadzie do 6 dioptrii.
Chirurgia refrakcyjna – na czym polega laserowa korekcja wad wzroku? Modelowanie rogówki za pomocą lasera
Gdy Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu z zakresu chirurgii refrakcyjnej, udaje się do sali zabiegowej, gdzie po przyjęciu pozycji leżącej otrzymuje do oczu krople o miejscowym działaniu znieczulającym, dzięki którym nie odczuje dyskomfortu podczas pracy lasera. Warto podkreślić, że zachowuje przytomność przez cały czas trwania zabiegu korekty wady wzroku (gdy lekarz modeluje kształt rogówki). Na koniec zakładana jest specjalna soczewka opatrunkowa, a Pacjent dostaje listę z zaleceniami lekarskimi, do jakich musi stosować się w okresie rekonwalescencji. Standardowo otrzymuje również krople do oczu z antybiotykiem i krople nawilżające, które ograniczają ryzyko rozwoju infekcji po zabiegu i przyspieszają proces gojenia się rogówki.
Co z powikłaniami pozabiegowymi, które spędzają sen z powiek wielu osobom rozważającym poddanie się laserowej korekcji wzroku? W naszej klinice korzystamy z bezpiecznych i sprawdzonych technologii, tak więc nie ma powodów do obaw. Najczęstszą komplikacją jest zespół suchego oka, u niektórych Pacjentów występuje też:
- łzawienie,
- światłowstręt,
- suchość w oczach,
- uczucie ciała obcego w oku,
- zaczerwienienie oczu,
- zamglone widzenie,
- wahania ostrości wzroku.
Objawy te ustępują samoistnie, są przejściowe (mijają w ciągu kilku dni lub tygodni od wykonania zabiegu chirurgii refrakcyjnej).
Poznaj przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku
Do czynników wykluczających możliwość poddania się laserowej korekcji wzroku zaliczamy m.in.:
- ciążę i okres karmienia piersią,
- choroby tarczycy,
- cukrzycę,
- wady serca,
- choroby nowotworowe,
- infekcje wirusowe,
- brak stabilizacji wady.
Innymi przeciwwskazaniami (natury okulistycznej) są:
- zaćma,
- jaskra,
- zespół suchego oka,
- aktywne stany zapalne oczu,
- odwarstwienie rogówki,
- zbyt głębokie wady refrakcji,
- zmiany na dnie oka.
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)
Wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że chirurgia refrakcyjna umożliwia także przeprowadzenie procedur zabiegowych pozwalających specjaliście skorygować wzrok bez użycia lasera i zmienić grubości rogówki bez ingerencji na powierzchni rogówki. Dzięki temu możliwe jest zachowanie struktury i krzywizny rogówki. Mowa tutaj o chirurgii soczewkowej refrakcyjnej, która polega na umieszczeniu w gałce ocznej dodatkowej soczewki lub też zastąpieniu soczewki naturalnej soczewką sztuczną. Jest to alternatywne rozwiązanie przeznaczone dla Pacjentów, którzy nie zakwalifikowali się do zabiegu laserowego np. z uwagi na zbyt cienką rogówkę. Metoda ta znajduje zastosowanie np. przy korekcji starczowzroczności (presbiopii).
RLE (Refractive Lens Exchange) pozwala pozbyć się ograniczeń wzrokowych, jest dla osób po 40. roku życia, które chcą uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych. Usunięcie naturalnej soczewki własnej Pacjenta z oka i wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej jest bezbolesną i bezpieczną procedurą (nie różni się pod względem technicznym od operacji zaćmy).
FAQ
Która metoda korekcji wzroku jest najlepsza?
Nie wiesz, jaką metodę korekcji wzroku wybrać? Jaka jest najlepsza? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od indywidualnego przypadku, historii zdrowotnej Pacjenta, problemu okulistycznego, z jakim się zgłosił do specjalisty. Zastanawiasz się, jaka metoda korekcji wzroku jest odpowiednia dla Ciebie? Jeżeli jesteś zainteresowany możliwościami, jakie daje chirurgia refrakcyjna, umów się na wstępną konsultację i zarezerwuj wizytę. Nasi eksperci chętnie udzielą Ci wielu wskazówek i dobiorą najlepszy plan leczenia.
Jaki jest koszt laserowej korekcji wzroku?
To zależy od danej metody korekcji wady. Uśredniając, należy przygotować się na wydatek od 8000 do około 12000 złotych. Kliknij tutaj, jeśli chcesz poznać ceny konkretnych zabiegów laserowych. Specjaliści z naszej kliniki z chęcią udzielą Ci więcej informacji na temat kosztów zabiegów z zakresu chirurgii refrakcyjnej, ich przebiegu oraz skuteczności.
Źródła:
https://podyplomie.pl/medical-tribune/28884,mozliwosci-chirurgii-refrakcyjnej [31.08.2023 r.]
https://www.przegladokulistyczny.pl/chirurgia_refrakcyjna._wytyczne_-_rozwinicie [31.08.2023 r.]