Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek Vidium Medica

Według statystyk, każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczy zapalenia spojówek. Nie u każdego choroba jest wynikiem działania wirusów czy bakterii – patogenów, którymi możemy się zarazić. Rodzi się jednak pytanie, czy każdym rodzajem zapalenia spojówek można się zarazić? Czy z zapaleniem spojówek można normalnie funkcjonować i nie ograniczać swojej codziennej aktywności? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zapalenie spojówek jest zaraźliwe – fakt czy mit?

Obecnie stosowany podział zapalenia spojówek uwzględnia czynniki, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Dzielimy je więc na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do infekcyjnych przyczyn zaliczamy bakterie, wirusy oraz grzyby. Oczywiście tymi patogenami możemy się zarazić tak więc ten rodzaj zapalenia spojówek jest zaraźliwy. Zapalenia spojówek o etiologii wirusowej występują epidemicznie i cechują się bardzo dużą zakaźnością. Do transmisji wirusa wystarczy kontakt z zakażonym. Bakteryjne zapalenie spojówek również mogą być zaraźliwe – warto pamiętać, że nawet noworodek w pierwszych godzinach życia może się zarazić zapaleniem od matki.

Mitem jest stwierdzenie, że wszystkie rodzaje zapalenia spojówek są zaraźliwe. Alergiczne zapalenie spojówek występuje na tle indywidualnych alergii i tym rodzajem zapalenia nie można się zarazić.

Zapalenie spojówek – w jaki sposób można się zarazić?

To pytanie, które mogą zadawać młodzi, niedoświadczeni rodzice. Często zastanawiają się czy mogą posłać swoje dzieci do przedszkola, czy też szkoły w trakcie trwania zapalenia spojówek. Odpowiedź na to pytanie stanie się jasna, kiedy poznany zostanie czynnik etiologiczny odpowiedzialny za wystąpienie objawów. Jeśli przyczyną jest alergia i dochodzi do jej ocznej manifestacji, choroba nie jest zakaźna w związku z czym nie ma ryzyka, że inne dzieci zostaną zarażone. Zupełnie inaczej jest w przypadku etiologii wirusowej lub bakteryjnej. Jak wcześniej wspomniano, wirusowe zapalenie spojówek cechuje się bardzo dużą zakaźnością przez co często występuje epidemicznie. W takim wypadku mały pacjent powinien zostać w domu, aby nie dopuścić do zarażenia innych dzieci.

 

Zapalenie spojówek – czy jest zakaźne?

To pytanie, które mogą zadawać młodzi, niedoświadczeni rodzice. Często zastanawiają się czy mogą posłać swoje dzieci do przedszkola, czy też szkoły w trakcie trwania zapalenia spojówek. Odpowiedź na to pytanie staje się jasna, kiedy zostanie poznany czynnik etiologiczny odpowiedzialny za wystąpienie objawów. Jeśli przyczyną jest alergia i dochodzi do jej ocznej manifestacji, wiele zależy od stopnia zaawansowania objawów. Choroba nie jest zakaźna w związku z czym nie ma ryzyka, że inne dzieci zostaną zarażone. Zupełnie inaczej jest w przypadku etiologii wirusowej lub bakteryjnej. Jak wcześniej wspomniano, wirusowe zapalenie spojówek cechuje się bardzo dużą zakaźnością przez co często występuje epidemicznie. W takim wypadku mały pacjent powinien zostać w domu, aby nie dopuścić do zarażenia innych dzieci.

 

Odpowiadając na pytanie „ czy można się zarazić zapaleniem spojówek?”

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że do zakażenia może dojść w bardzo łatwy sposób – czasami nie mamy nawet możliwości ochrony przed nim.

Jeśli pojawią się u Ciebie objawy takie jak obecność wydzieliny w oku (o wodnistym lub ropnym charakterze), pieczenie, swędzenie, przekrwienie gałki ocznej, światłowstręt czy też uczucie obecności ciała obcego pod powieką koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W przypadku niektórych chorób oka wdrożenie szybkiego leczenia sprzyja szybkiemu ustąpieniu objawów i możliwości szybkiego powrotu do codziennej aktywności.

Bibliografia:

  1. Høvding G. Acute bacterial conjunctivitis. Acta Ophthalmol. 2008 Feb; 86(1): 5-17. doi: 10.1111/j.1600-0420.2007.01006.x. Epub 2007 Oct 29. PMID: 17970823.
  2. Granet D. Allergic rhinoconjunctivitis and differential diagnosis of the red eye. Allergy Asthma Proc. 2008 Nov-Dec ;29(6): 565-74. doi: 10.2500/aap.2008.29.3170. PMID: 19173783.
  3. https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127099,zapalenie-i-zakazenie-spojowek