Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku – najczęściej zadawane pytania

Laserowa korekcja wzroku … Czy to boli? Jak długo trwa zabieg? Ile czasu potrzebujesz na rekonwalescencję? Czy jest wskazana dla dzieci? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest doskonałym sposobem na pozbycie się wad wzroku – dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz kombinacji tych wad (koryguje się wady wzroku do minus 12 dioptrii, do plus 6 dioptrii, astygmatyzm do 6 dioptrii oraz różnowzroczność – gdy różnica wady pomiędzy oczami wynosi więcej niż 3 dioptrie). Dzięki promieniom lasera modelowana jest powierzchnia rogówki oka, co w konsekwencji daje możliwość prawidłowego skupiania obrazu na siatkówce oka. Co oznacza to dla pacjenta? Szybką korektę jakości widzenia!

 

Dla kogo wskazana jest korekcja laserowa?

Zabieg jest idealnym sposobem na usunięcie wad wzroku i natychmiastową poprawę jakości widzenia, dzięki czemu pacjenci mogą spełniać swoje zawodowe ambicje i marzenia, do których wcześniej nie mieli dostępu z uwagi na wadę wzroku. Dzięki laserowej korekcji wzroku natychmiast zapomnisz o ograniczeniach!

Operacja wzroku z użyciem lasera jest dla wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, pod warunkiem, że badanie kwalifikacyjne nie wykaże przeciwwskazań. Ważne jest, aby wada była stabilna – co najmniej rok – dzięki temu efekt korygowania wzroku będzie trwały.

Laserowa korekcja wzroku możliwa jest także u dzieci, ale tylko w przypadku anisometropii, czyli wady dużej różnicy między oczami. Schorzenie to powoduje np. podwójne widzenie, które nieleczone może spowodować wyłączenie jednego oka przez mózg i późniejsze jego niedowidzenie.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest nieustabilizowana wad wzroku, choroby rogówki, plamki, jaskra, zaćma, aktywne zapalne schorzenia oczu oraz ciężki niedobór wydzielania łez.

laserowa korekcja wzroku

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg korekcji wzroku trwa stosunkowo krótko, bo około 15 minut, z czego większość czasu zajmuje przygotowanie pacjenta oraz sprzętu. Samo działanie lasera na każdym oku to zaledwie kilka-kilkadziesiąt sekund, w zależności od stopnia wady, i jest całkowicie bezbolesne.

 

Po jakim czasie możemy wrócić do normalnej aktywności?

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku przedstawia się w sposób następujący. Do aktywności zawodowej można wrócić już nawet po 1-2 dniach. Jednak w ciągu kilku pierwszych dni po operacji należy ograniczyć pracę przy komputerze. Poprawę ostrości widzenia odczuwa się zaraz po zabiegu, ale widzenie stabilizuje się po 3-4 tygodniach.

Warto pamiętać też, że przez 2 tygodnie nie należy wykonywać makijażu oczu, a przez miesiąc powinno się unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, opalania i korzystania z solarium oraz wykonywania dużego wysiłku fizycznego. Przez 2 miesiące po zabiegu odradza się również korzystanie z basenu ze względu na ryzyko infekcji oraz z sauny przez okres 3 miesięcy. Dodatkowo przed i po zabiegu (oraz niezależnie od niego) zaleca się nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem anty-UV.

laserowa korekcja wzroku