Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Wylew w oku – przyczyny, objawy i sposoby leczenia wylewu krwi do oka

Wylew w oku to dość powszechnie występująca dolegliwość, która nie musi, choć może być objawem chorób takich jak np. odwarstwienie siatkówki, udar niedokrwienny w mózgu czy retinopatia cukrzycowa. U części Pacjentów czynnikiem sprawczym jest samoistnie pęknięcie naczynia krwionośnego w spojówce oka (mowa wówczas o tzw. wylewie podspojówkowym). Sprawdź, jakie są przyczyny i leczenie wylewów do oka. Dowiedz się, które sposoby mogą przynieść pożądane efekty terapeutyczne, i zadbaj o zdrowie narządu wzroku!

Jakie są przyczyny wylewu krwi do oka? Wylew podspojówkowy i wewnątrzgałkowy

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wylew krwi w oku może być spowodowany przez rozmaite czynniki. W przypadku wylewu podspojówkowego delikatne naczynka krwionośne mogą ulec przerwaniu na skutek:

  • kaszlu,
  • kichania,
  • wymiotów,
  • intensywnego wysiłku fizycznego,
  • mikrourazów gałki ocznej (przy pocieraniu oka).

Wylew podspojówkowy powstaje przez pęknięcie naczynia krwionośnego w spojówce oka, a następnie wynaczynienia się krwi do worka podspojówkowego. Wiedz, że krwawień podspojówkowych dość często doświadczają Pacjenci po przebytych urazach oka, operacjach gałki ocznej lub powiek, a także osoby ze zdiagnozowanym zapaleniem spojówek (zwłaszcza o podłożu wirusowym).

Inną przyczyną wylewu w oku może być też nieostrożne zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych lub rozwój schorzeń ogólnoustrojowych takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca naczyń,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, 
  • zaburzenia hormonalne,
  • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.

Widoczny wylew w oku może być też objawem udaru niedokrwiennego mózgu, który jest stanem zagrażającym życiu i wymaga pilnej interwencji medycznej.

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, w wielu przypadkach nie da się ustalić przyczyny wylewu krwi pod spojówkę oka (w zależności od ilości wynaczynionej krwi w ciągu 1-2 tygodni dochodzi do jej wchłonięcia).

Jeśli mowa o wylewie do wnętrza gałki ocznej, jest on znacznie poważniejszy od wylewu podspojówkowego i jednocześnie niewidoczny. Mówimy wówczas o tzw. wylewie wewnątrzgałkowym, który może być spowodowany m.in.:

Wylew krwi w oku – objawy

Zastanawiasz się, jakie objawy zwykle towarzyszą wylewowi krwi w oku? Jeśli doszło do wylewu podspojówkowego, możemy zauważyć krwiak w oku, który jest nieestetycznym symptomem, ale nie jest uciążliwy ani bolesny (choć część Pacjentów skarży się  na uczucie pełności w oku). Czasami całe białko w gałce ocznej jest czerwone, a czasami wylew krwi do siatkówki oka przyjmuje jedynie postać czerwonej smugi. Natomiast w przypadku wylewu do wnętrza oka dochodzi do zaburzeń widzenia. Pacjenci zauważają nagłe pogorszenie ostrości wzroku, wystąpienie „muszek” w polu widzenia. Krwotokowi do ciała szklistego może towarzyszyć ból (szczególnie jeśli czynnikiem sprawczym jest uraz w obrębie oka).

Wylew w oku a udar

Wystąpieniu wylewu w oku mogą współtowarzyszyć:

  • mdłości,
  • drętwienie nóg i rąk po jednej stronie ciała,
  • opadnięcie jednego kącika ust,
  • niedowład oraz zaburzenie czucia w jednej stronie ciała.

Wówczas możemy podejrzewać wystąpienie udaru niedokrwiennego mózgu.

Co robić w przypadku wylewu w oku? Sposoby leczenia

W wielu przypadkach (wylewu podspojówkowego widocznego na powierzchni oka) dochodzi do samoistnego wchłonięcia krwi, wystarczy odczekać od 7 do 14 dni. Oczywiście możesz też wspomóc ten proces, np. sięgając po środki doustne z witaminą C i krople do oczu z pochodną rutyny, które są dostępne w aptece bez recepty. Wspomagające leczenie farmakologiczne umożliwia szybsze wchłonięcie wynaczynionej krwi i zapobiega ponownemu pojawieniu się popękanych naczynek na białku oka. 

Jeśli wylew w oku nie wchłania się samoistnie, wskazana jest wirektomia, zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa nasiąknięte krwią ciało szkliste.

FAQ

Czy wylew w oku jest groźny?

Wylew może być oznaką samoistnie pękniętych naczynek w oku lub objawem chorób krwi czy chorób oka. Jeśli chcesz sprawdzić stan narządu wzroku, umów się na konsultację i zarezerwuj wizytę.

Dlaczego pękają mi naczynka w oku?

Krwawy wylew w oku może być skutkiem intensywnego pocierania oczu, niewłaściwego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych lub różnego rodzaju urazów. Jeśli chcesz poznać przyczyny wylewu krwi, poddaj się kompleksowej diagnostyce i wdróż odpowiednie leczenie!

Ile wchłania się wylew w oku?

Wylew w oku najczęściej wchłania się w ciągu 7-14 dni. Jeśli chcesz poznać przyczyny tej przypadłości i skorzystać z diagnostyki, oddaj się w ręce doświadczonych naszych specjalistów.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/95524,krwotok-do-ciala-szklistego [dostęp: 24.10.2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/85986,wylew-podspojowkowy [dostęp: 24.10.2023 r.]