Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Powrót do codziennej aktywności po zabiegu laserowej korekcji wzroku – co warto wiedzieć?

Biurko z artykułami biurowymi oraz kawą

Dzięki laserowej korekcji wzroku usuwanie wad widzenia takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy nadwzroczność stało się nie tylko możliwe, ale i bardzo proste. Tysiące pacjentów na całym świecie korzysta dziś z tej możliwości, a jej popularność ciągle rośnie. Poniżej znajdują się informację na temat laserowej korekcji wzroku oraz tego jak wygląda powrót
do codziennej aktywności po zabiegu.

Szybko, bezpiecznie i bezboleśnie

Laserowa korekcja wzroku to krótki zabieg, trwający raptem kilkanaście minut. Na czym polega? Okulista za pomocą lasera odpowiednio kształtuje rogówkę oka pacjenta tak, aby nadać jej krzywiznę pozwalającą na ostre widzenie. Dziś można w ten sposób skorygować:

  • do -12 dioptrii krótkowzroczności;
  • do +6 dioptrii nadwzroczności;
  • do 6 dioptrii astygmatyzmu.

Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny – stosuje się bowiem miejscowe znieczulenie, podawane
w kroplach. Laserowej korekcji wzroku można się poddać w ramach tzw. chirurgii jednego dnia i już około półtorej godziny później wrócić do domu.

Wielu pacjentów obawia się zabiegu, który wykorzystuje technologię laserową. Zupełnie niepotrzebnie. Ta forma leczenia jest dziś jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie, a tym samym jedną z najbezpieczniejszych. Powikłania w przypadku laserowej korekcji wzroku zdarzają się bardzo rzadko (mniej niż 1% przypadków), nie są zbyt nasilone i zwykle mają charakter przejściowy. Dochodzi tu również kwestia znacznie większej precyzji (tak ważnej w zabiegach na oku) możliwej
do osiągnięcia przez wiązkę lasera. Taka forma usuwania wad wzroku jest więc szybka, skuteczna
i bardzo bezpieczna.

Kosmetyki do makijażu na białym stolePowrót do codziennych aktywności po laserowej korekcji wzroku

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu? Kiedy można wracać do zwyczajnego, codziennego funkcjonowania? Najczęściej już na drugi dzień po laserowej korekcji wzroku. Należy również zastosować się do poniższych zaleceń – dzięki czemu pomożemy w szybkim i skutecznym zagojeniu się naszych oczu:

  • Przez pierwszy miesiąc unikać dużego wysiłku fizycznego – wskazane są jedynie ćwiczenia
    o małej intensywności ;
  • Przez 7 dni po zabiegu nie wykonywać makijażu oczu;
  • Przez kilka dni ograniczyć korzystanie z komputera, telefonu czy tabletu
  • Przez pierwszy miesiąc po zabiegu zrezygnować z wizyt w solarium, a na zewnątrz (szczególnie w słoneczne dni) używać okularów z filtrem UV;
  • W pierwszych tygodniach unikać korzystania z sauny;
  • W okresie 3 miesięcy od laserowej korekcji wzroku pływać w basenie i innych akwenach tylko w okularach, które uniemożliwią dostanie się wody do oczu.

Poza tym należy pamiętać, aby unikać zanieczyszczeń (np. dymu tytoniowego) oraz wszystkiego,
co mogłoby doprowadzić do infekcji naszych oczu (np. tarcie ich).

A kiedy możemy wrócić do pracy? Najczęściej już kilka (2-3) dni po zabiegu – choć wiele zależy tu od tego, w jakich warunkach na co dzień pracujemy. Jeśli jesteśmy narażeni na czynniki takie jak opary chemiczne, brud i kurz – lepiej skonsultować to wcześniej z okulistą. Podobnie w przypadku zawodów w dużej mierze korzystających z komputera – tutaj dodatkowo wskazane będzie stosowanie przez pewien czas kropli nawilżających przepisanych przez lekarza.

Prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku

A jak wygląda kwestia prowadzenia pojazdów po takim zabiegu? Przez pewien czas po laserowej korekcji wzroku mogą występować wahania ostrości widzenia. Jest to zupełnie normalne – oczy muszą się przystosować do swoich nowych możliwości. Dlatego trzeba być ostrożnym. Zaleca się, by na zabieg przyjechać z osobą towarzyszącą, która odwiezie nas później do domu, a na drugi dzień przywiezie na badanie kontrolne. W pierwszej dobie po zabiegu prowadzenie pojazdów jest przeciwwskazane. Później, po wizycie kontrolnej, kierowanie samochodem nie stanowi już problemu dla większości pacjentów – jednak pamiętajmy, by zachować odpowiednią ostrożność. U każdego tempo rekonwalescencji jest nieco inne, ma na nie również wpływ rodzaj wybranej metody laserowej korekcji wzroku. Wszelkie wątpliwości należy na bieżąco konsultować z okulistą.

Kobiety ćwiczące w grupie na zajęciach fitnessRodzaje laserowej korekcji wzroku

Istnieje kilka typów laserowej korekcji wzroku. Efekt zabiegu jest taki sam; jednak tym, co je różni, jest sposób osiągnięcia końcowego rezultatu. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Metody głębokie, np. FemtoLasik vOptimum, FemtoLasik vDesign – inaczej nazywa się je płatkowymi, ponieważ w trakcie zabiegu lekarz najpierw odpreparowuje fragment rogówki (nazywany płatkiem), aby dostać się do jej głębiej położonych warstw. Dzięki FemtoLasik vDesign możliwe jest usunięcie nawet bardzo wysokich wad widzenia.
  • Metody powierzchowne, np. EBK, transPRK, PRK – polecane osobom narażonym na urazy oka, np. policjantom, strażakom, a także sportowcom i aktywnie trenującym (szczególnie dyscypliny ekstremalne). W odróżnieniu od metod głębokich, w pierwszej fazie tego zabiegu lekarz zamiast odpreparowywać płatek, usuwa nabłonek rogówki (który z czasem odrasta). W przypadku urazu oka po zabiegu wykonanym metodą głęboką istnieje ryzyko oderwania się płatka – tutaj zaś takiej obawy nie ma.
  • Metodę Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – polecana szczególnie do usuwania krótkowzroczności i astygmatyzmu. Jest to nowoczesna metoda trzeciej generacji, charakteryzująca się wyjątkowo małą inwazyjnością.

Bibliografia:

  1. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.
  2. Güell J.L. Where are we in laser corneal refractive surgery. J Optom. 2015 Jul-Sep; 8(3): 147-8. doi: 10.1016/j.optom.2015.06.002. PMID: 26105540; PMCID: PMC4502085.
  3. https://www.aao.org/eye-health/treatments/lasik