Soczewki wieloogniskowe to sztuczne soczewki stosowane u Pacjentów poddających się operacji zaćmy (nieleczona choroba prowadzi do utraty zdolności widzenia) i chcących skorygować wady wzroku. Dzięki tym soczewkom premium możesz podnieść jakość codziennego życia i uniezależnić się od okularów korekcyjnych. Przekonaj się, dlaczego jeszcze warto wybrać sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową i co odróżnia ją od naturalnej soczewki oka. Sprawdź, jakie są różnice między soczewkami wieloogniskowymi a jednoogniskowymi.
Co to są soczewki wieloogniskowe? Sztuczne soczewki typu premium
Soczewki wieloogniskowe (inaczej multifokalne, wewnątrzgałkowe) zaliczane są do soczewek typu premium. Jako że mają strefy o różnej mocy załamywania światła, korygują widzenie dali, bliży oraz do odległości pośredniej. Jak podkreślają najbardziej doświadczeni lekarze okuliści, soczewki wewnątrzgałkowe świetnie naśladują pracę naturalnej soczewki oka zmętniałej w wyniku rozwoju zaćmy. Zastanawiasz się, z czego produkowane są soczewki wieloogniskowe? Do ich wytwarzania używa się m.in. hydrożelu, akrylu i silikonu.
Soczewki wieloogniskowe vs soczewki jednoogniskowe. Poznaj podstawowe różnice
Jeśli zmagasz się z zaćmą, możesz wybrać soczewki jednoogniskowe lub wieloogniskowe. Nie wiesz, czym się różnią? Otóż te pierwsze zapewniają większy kontrast obrazu, mają mniej skomplikowaną budowę i właściwości optyczne, są też tańsze od soczewek wieloogniskowych.
Soczewki jednoogniskowe sprawiają, że Pacjent widzi ostro tylko na jednej odległości (dali, bliży. W przeciwieństwie do soczewek wieloogniskowych zwykle sprawiają, że Pacjent i tak musi nosić okulary do codziennych czynności np. czytania czy jazdy samochodem. Z tego względu korzystniejszym wyborem są soczewki wieloogniskowe, które przywracają pożądaną ostrość wzroku do dali, bliży i odległości pośredniej oraz uwalniają od okularów, szkieł korekcyjnych.
Zalety soczewek wieloogniskowych stosowanych w operacji zaćmy – co musi wiedzieć Pacjent?
Jesteś ciekawy, jakie atuty mają soczewki wieloogniskowe omawiane w tym artykule? Otóż soczewki typu premium bardzo dobrze zastępują zmętniałą soczewkę Pacjenta chorego na zaćmę (kataraktę) i pozwalają odzyskać choremu pełen zakres widzenia. Dzięki swoim właściwościom i zastosowanej technologii produkty te podnoszą jakość codziennego funkcjonowania i umożliwiają życie bez konieczności korzystania z okularów korekcyjnych. Pewną niedogodnością może być ich wysoki koszt i czynniki wykluczające takie jak np.:
- astygmatyzm rogówkowy znacznego stopnia,
- zwyrodnienie barwnikowe siatkówki,
- choroba Stargardta,
- wiek powyżej 70 lat,
- zawody wymagające wysokiego kontrastu (malarze, kierowcy zawodowi).
Soczewki wieloogniskowe stosowane w chirurgii zaćmy – ostre widzenie na każdą odległość
Pionierski zabieg wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych wykonano w 1949 roku. Obecnie operacje zaćmy, czyli fakoemulsyfikacje, są jednymi z najpopularniejszych procedur przeprowadzanych w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji (łac. phacoemulsificatio cataractae)?
Doświadczony chirurg okulista usuwa zmętniałą soczewkę, a następnie wprowadza w jej miejsce nowoczesną soczewkę wewnątrzgałkową z grupy premium, która samoistnie rozprostowuje się wewnątrz torebki pozostałej po zmętniałej (usuniętej) soczewce, przyjmując pożądany kształt. Ile trwa operacja zaćmy ze wszczepieniem odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej? Około 20 minut (przez cały czas zachowujesz świadomość).
FAQ
Czym się różni soczewka jednoogniskowa od wieloogniskowej?
Soczewka jednoogniskowa to rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej o prostej budowie, zapewnia ostre widzenie z bliży lub dali. Soczewka wieloogniskowa należy do soczewek grupy premium, jest stosowana m.in. przy operacji zaćmy, zapewnia Pacjentowi ostre widzenie na każdą odległość. Jakie modele soczewek dają najlepsze rezultaty, przywracając ostrość widzenia?
Ile kosztuje wszczepienie soczewki do oka?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, w zależności od indywidualnego przypadku i zakresu operacji wszczepienie soczewki kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli rozważasz poddanie się tej procedurze, nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci w wyborze sztucznej soczewki dostosowanej do Twoich potrzeb.
Czy soczewki wieloogniskowe są refundowane?
Mimo dużej popularności, niestety soczewki wieloogniskowe nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast w naszej klinice okulistycznej możesz rozłożyć płatność za operację na wygodne raty. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/35036,soczewki-typu-premium-dla-kogo-sa-przeznaczone-i-czy-sa-skuteczne [dostęp: 24.10.2023 r.]