Dzięki laserowej korekcji wzroku już miliony osób na całym świecie odzyskały ostre widzenie, bez potrzeby korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Popularność tej metody stale rośnie, jednak nie u każdego można ją przeprowadzić. Poniżej sprawdzisz, jakie czynniki są najważniejsze w kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku.
Wiązka, która czyni cuda, czyli dwa słowa o możliwościach lasera
Nietrudno zrozumieć, skąd bierze się fenomen tej metody usuwania wad widzenia. Za pomocą jednego krótkiego zabiegu – trwającego zaledwie 10-15 minut – można pozbyć się astygmatyzmu (do 6 dioptrii), krótkowzroczności (do -12 dioptrii) oraz nadwzroczności (do +6 dioptrii). Wszystko odbywa się w bardzo komfortowych warunkach, z wykorzystaniem najnowocześniejszych aparatów. Pacjent ma zapewnione pełne bezpieczeństwo, a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia zabieg jest dla niego całkowicie bezbolesny.
W jaki sposób usuwana jest wada? Istotą laserowej korekcji wzroku jest odpowiednie wyprofilowanie krzywizny rogówki za pomocą wiązki światła. Dzięki temu obserwowany przez nas obraz jest ogniskowany w jednym, precyzyjnym punkcie siatkówki, a nie – jak w przypadku wad wzroku – poza nią, lub w kilku jej miejscach.
Badanie kwalifikacyjne
Przed poddaniem się zabiegowi czeka nas badanie kwalifikacyjne, które trwa 1,5-3 h. W tym czasie wykonuje się między innymi:
- topografię rogówki,
- badanie widzenia obuocznego,
- pomiar szerokości źrenic,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- tzw. optyczną koherentną tomografię (OCT).
- pomiar gęstości komórek śródbłonka
Dzięki badaniu kwalifikacyjnemu lekarz może dokładnie poznać nasze oczy, doradzić najlepszą dla nas metodę zabiegu – oraz wykluczyć obecność przeciwwskazań.
Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku
Jeśli zastanawiasz się jakie czynniki mogą być przeszkodą w poddaniu się laserowej korekcji wzroku, przedstawiamy je poniżej:
- Nieustabilizowana wada wzroku,
- Niektóre choroby autoimmunologiczne, a także silne alergie,
- Nieprawidłowości rogówki (np. stożek rogówki, bardzo cienka rogówka),
- Tendencja do tworzenia się bliznowców,
- Niektóre choroby wzroku, np. jaskra, retinopatia cukrzycowa, schorzenia plamki żółtej,
- Aktualnie trwające infekcje i stany zapalne oczu,
- Ciężki niedobór wydzielania łez,
- Ciąża i okres karmienia piersią.
W rozpoznaniu tych stanów i określeniu, czy ich stopień nasilenia jest rzeczywiście przeciwwskazaniem, pomoże Ci lekarz przy badaniu kwalifikacyjnym.
Laserowa korekcja wzroku a wiek pacjenta
Najlepsze wyniki laserowej korekcji wzroku uzyskuje się u pacjentów znajdujących się między 18 a 60 rokiem życia. To przedział, w którym nasz wzrok jest najbardziej stabilny – wcześniej gałka oczna wciąż rośnie, a w związku tym może powiększać się obecna wada. Z kolei w okolicy 38 roku życia u każdego z nas pojawia się tzw. starczowzroczność. W jej przypadku skutecznym jest zabieg laserowej korekcji wzroku metodą Clearvu® (Presbyond®), który pozwala skorygować wzrok tak, aby cieszyć się ostrym widzeniem na wszystkie odległości. Są też inne zabiegi, które skutecznie pomagają skorygować wady wzroku – więcej o nich za chwilę.
FemtoLasik vDesign – gdy oko wykracza poza kryteria innych metod
Obecnie laserową korekcję wzroku wykonuje się według kilku różnych technik. Wyróżniamy m.in.:
- metody powierzchowne (np. EBK, PRK, transPRK),
- metodę Lentivu® (ReLEx™ SMILE)
- metodę Clearvu® (Presbyond®)
- metody głębokie (zwane również płatkowymi).
Do tych ostatnich zaliczamy m.in. FemtoLasik vDesign. To zabieg pozwalający na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku u pacjentów, u których parametry oczu nieco wykraczają poza normy stosowane przy innych metodach. FemtoLasik vDesign można wykonać m.in.: u pacjentów z cienką rogówką, szeroką źrenicą, albo nietypowym kształtem krzywizny rogówki.
Co jednak, jeśli występują inne z wymienionych wcześniej przeciwwskazań?
Alternatywne metody leczenia wad wzroku
Jeśli marzysz o pożegnaniu okularów i ostrym widzeniu, a masz przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku, nic straconego – istnieją jeszcze inne skuteczne metody leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności:
- Refrakcyjna wymiana soczewki – zabieg polegający na usunięciu starej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce nowej. Jest w pełni bezpieczny (implant wykonuje się z przyjaznych dla organizmu biomateriałów), krótki i bezbolesny (wykonywany w miejscowym znieczuleniu), a do tego cechuje się bardzo wysoką skutecznością. I jeszcze coś – w sztucznej soczewce nigdy nie dojdzie do rozwoju zaćmy! Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania refrakcyjnej wymiany soczewek jest ciężki stan ogólny pacjenta.
- Soczewki fakijne – zabieg, w trakcie którego pomiędzy naturalną soczewkę, a tęczówkę pacjenta wprowadza się sztuczną soczewkę fakijną, która działa trochę jak okulary – tyle, że schowane we wnętrzu oka ☺. Jest ona w pełni bezpieczna dla organizmu, a sama procedura wszczepienia także jest szybka, bezpieczna i przeprowadzana w miejscowym znieczuleniu – a więc całkowicie bezbolesna, a do tego odwracalna.
Dzięki tym metodom można usunąć wady widzenia u osób, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku np. z powodu starczowzroczności albo zbyt cienkiej rogówki. Bywają też stosowane u osób, których wada jest większa, niż maksimum możliwe do usunięcia laserem.
Pożegnaj wadę wzroku!
Jeśli masz wadę widzenia, jesteś osobą pełnoletnią – najlepiej pomiędzy 18., a 60. rokiem życia – i nie występuje u Ciebie żadne z wymienionych wcześniej przeciwwskazań, prawdopodobnie nie ma przeszkód, abyś mógł skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Jeśli jednak nie spełniasz któregoś z tych kryteriów, świetną alternatywą może być dla Ciebie refrakcyjna wymiana soczewki lub zastosowanie soczewek fakijnych. Dzięki tym rozwiązaniom pozbędziesz się wady wzroku, pożegnasz okulary i będziesz znów mógł cieszyć się świetną jakością widzenia!
Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Optegra (dawniej Vidium Medica) zaprasza do odwiedzenia swoich oddziałów w Krakowie i Warszawie oraz skorzystania z oferty leczenia wad wzroku, wraz z pełnym badaniem kwalifikacyjnym.
Bibliografia:
- Huang S.C., Chen H.C. Overview of laser refractive surgery. Chang Gung Med J. 2008 May-Jun; 31(3): 237-52. PMID: 18782946.
- Mohammadpour M. LASIK and systemic contraindications. Ophthalmology. 2007 May; 114(5): 1032-3; author reply 1033-4. doi: 10.1016/j.ophtha.2007.02.009. PMID: 17467541.
- Bower K. S, Woreta F. Update on contraindications for laser-assisted in situ keratomileusis and photorefractive keratectomy. Curr Opin Ophthalmol. 2014 Jul; 25(4): 251-7. doi: 10.1097/ICU.0000000000000055. PMID: 24837576.
- https://www.webmd.com/eye-health/candidate-refractive-laser-eye-surgery
- https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik-criteria.htm