Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Dzięki laserowej korekcji wzroku już miliony osób na całym świecie odzyskały ostre widzenie, bez potrzeby korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Popularność tej metody stale rośnie, jednak nie u każdego można ją przeprowadzić. Poniżej sprawdzisz, jakie czynniki są najważniejsze w kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku.

Dwie przyjaciółki jadące na dachu autaWiązka, która czyni cuda, czyli dwa słowa o możliwościach lasera

Nietrudno zrozumieć, skąd bierze się fenomen tej metody usuwania wad widzenia. Za pomocą jednego krótkiego zabiegu – trwającego zaledwie 10-15 minut – można pozbyć się astygmatyzmu (do 6 dioptrii), krótkowzroczności (do -12 dioptrii) oraz nadwzroczności (do +6 dioptrii). Wszystko odbywa się w bardzo komfortowych warunkach, z wykorzystaniem najnowocześniejszych aparatów. Pacjent ma zapewnione pełne bezpieczeństwo, a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia zabieg jest dla niego całkowicie bezbolesny.

W jaki sposób usuwana jest wada? Istotą laserowej korekcji wzroku jest odpowiednie wyprofilowanie krzywizny rogówki za pomocą wiązki światła. Dzięki temu obserwowany przez nas obraz jest ogniskowany w jednym, precyzyjnym punkcie siatkówki, a nie – jak w przypadku wad wzroku – poza nią, lub w kilku jej miejscach.

Badanie kwalifikacyjne

Przed poddaniem się zabiegowi czeka nas badanie kwalifikacyjne, które trwa 1,5-3 h. W tym czasie wykonuje się między innymi:

  • topografię rogówki,
  • badanie widzenia obuocznego,
  • pomiar szerokości źrenic,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • tzw. optyczną koherentną tomografię (OCT).
  • pomiar gęstości komórek śródbłonka

Dzięki badaniu kwalifikacyjnemu lekarz może dokładnie poznać nasze oczy, doradzić najlepszą dla nas metodę zabiegu – oraz wykluczyć obecność przeciwwskazań.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Jeśli zastanawiasz się jakie czynniki mogą być przeszkodą w poddaniu się laserowej korekcji wzroku, przedstawiamy je poniżej:

  • Nieustabilizowana wada wzroku,
  • Niektóre choroby autoimmunologiczne, a także silne alergie,
  • Nieprawidłowości rogówki (np. stożek rogówki, bardzo cienka rogówka),
  • Tendencja do tworzenia się bliznowców,
  • Niektóre choroby wzroku, np. jaskra, retinopatia cukrzycowa, schorzenia plamki żółtej,
  • Aktualnie trwające infekcje i stany zapalne oczu,
  • Ciężki niedobór wydzielania łez,
  • Ciąża i okres karmienia piersią.

W rozpoznaniu tych stanów i określeniu, czy ich stopień nasilenia jest rzeczywiście przeciwwskazaniem, pomoże Ci lekarz przy badaniu kwalifikacyjnym.

Wyostrzony widok na las przez okulary Laserowa korekcja wzroku a wiek pacjenta

Najlepsze wyniki laserowej korekcji wzroku uzyskuje się u pacjentów znajdujących się między 18 a 60 rokiem życia. To przedział, w którym nasz wzrok jest najbardziej stabilny – wcześniej gałka oczna wciąż rośnie, a w związku tym może powiększać się obecna wada. Z kolei w okolicy 38 roku życia u każdego z nas pojawia się tzw. starczowzroczność. W jej przypadku skutecznym jest zabieg laserowej korekcji wzroku metodą Clearvu® (Presbyond®), który pozwala skorygować wzrok tak, aby cieszyć się ostrym widzeniem na wszystkie odległości. Są też inne zabiegi, które skutecznie pomagają skorygować wady wzroku – więcej o nich za chwilę.

FemtoLasik vDesign – gdy oko wykracza poza kryteria innych metod

Obecnie laserową korekcję wzroku wykonuje się według kilku różnych technik. Wyróżniamy m.in.:

  • metody powierzchowne (np. EBK, PRK, transPRK),
  • metodę Lentivu® (ReLEx™ SMILE)
  • metodę Clearvu® (Presbyond®)
  • metody głębokie (zwane również płatkowymi).

Do tych ostatnich zaliczamy m.in. FemtoLasik vDesign. To zabieg pozwalający na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku u pacjentów, u których parametry oczu nieco wykraczają poza normy stosowane przy innych metodach. FemtoLasik vDesign można wykonać m.in.: u pacjentów z cienką rogówką, szeroką źrenicą, albo nietypowym kształtem krzywizny rogówki.

Co jednak, jeśli występują inne z wymienionych wcześniej przeciwwskazań?

Alternatywne metody leczenia wad wzroku

Jeśli marzysz o pożegnaniu okularów i ostrym widzeniu, a masz przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku, nic straconego – istnieją jeszcze inne skuteczne metody leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności:

  • Refrakcyjna wymiana soczewki – zabieg polegający na usunięciu starej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce nowej. Jest w pełni bezpieczny (implant wykonuje się z przyjaznych dla organizmu biomateriałów), krótki i bezbolesny (wykonywany w miejscowym znieczuleniu), a do tego cechuje się bardzo wysoką skutecznością. I jeszcze coś – w sztucznej soczewce nigdy nie dojdzie do rozwoju zaćmy! Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania refrakcyjnej wymiany soczewek jest ciężki stan ogólny pacjenta.
  • Soczewki fakijne – zabieg, w trakcie którego pomiędzy naturalną soczewkę, a tęczówkę pacjenta wprowadza się sztuczną soczewkę fakijną, która działa trochę jak okulary – tyle, że schowane we wnętrzu oka ☺. Jest ona w pełni bezpieczna dla organizmu, a sama procedura wszczepienia także jest szybka, bezpieczna i przeprowadzana w miejscowym znieczuleniu – a więc całkowicie bezbolesna, a do tego odwracalna.

Dzięki tym metodom można usunąć wady widzenia u osób, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku np. z powodu starczowzroczności albo zbyt cienkiej rogówki. Bywają też stosowane u osób, których wada jest większa, niż maksimum możliwe do usunięcia laserem.

Widok na jezioro w górach przez obiektyw aparatuPożegnaj wadę wzroku!

Jeśli masz wadę widzenia, jesteś osobą pełnoletnią – najlepiej pomiędzy 18., a 60. rokiem życia – i nie występuje u Ciebie żadne z wymienionych wcześniej przeciwwskazań, prawdopodobnie nie ma przeszkód, abyś mógł skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Jeśli jednak nie spełniasz któregoś z tych kryteriów, świetną alternatywą może być dla Ciebie refrakcyjna wymiana soczewki lub zastosowanie soczewek fakijnych. Dzięki tym rozwiązaniom pozbędziesz się wady wzroku, pożegnasz okulary i będziesz znów mógł cieszyć się świetną jakością widzenia!

Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Optegra (dawniej Vidium Medica) zaprasza do odwiedzenia swoich oddziałów w Krakowie i Warszawie oraz skorzystania z oferty leczenia wad wzroku, wraz z pełnym badaniem kwalifikacyjnym.

Bibliografia:

  1. Huang S.C., Chen H.C. Overview of laser refractive surgery. Chang Gung Med J. 2008 May-Jun; 31(3): 237-52. PMID: 18782946.
  2. Mohammadpour M. LASIK and systemic contraindications. Ophthalmology. 2007 May; 114(5): 1032-3; author reply 1033-4. doi: 10.1016/j.ophtha.2007.02.009. PMID: 17467541.
  3. Bower K. S, Woreta F. Update on contraindications for laser-assisted in situ keratomileusis and photorefractive keratectomy. Curr Opin Ophthalmol. 2014 Jul; 25(4): 251-7. doi: 10.1097/ICU.0000000000000055. PMID: 24837576.
  4. https://www.webmd.com/eye-health/candidate-refractive-laser-eye-surgery
  5. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik-criteria.htm