Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku – jak przygotować się do zabiegu?

laserowa korekcja wzroku

Po poddaniu się szczegółowemu badaniu okulistycznemu i podjęciu wspólnie z lekarzem decyzji o tym, która z metod laserowej korekcji wady wzroku będzie dla nas najkorzystniejsza, kolejnym etapem na drodze do pożegnania się z okularami jest przygotowanie się do zabiegu. Kiedy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych? Na jak długo zrezygnować z makijażu czy alkoholu? Zebraliśmy kilka praktycznych porad, które pozwolą zmniejszyć ewentualny stres mogący towarzyszyć pacjentom przed laserową korekcją wady wzroku.

Soczewki kontaktowe

Już przed badaniem kwalifikacyjnym, zostaliśmy poproszeni o zrezygnowanie z twardych soczewek kontaktowych na minimum 14 dni. Dokładnie taka sama zasada dotyczy przygotowania do zabiegu. Jeśli chodzenie w okularach bardzo nam dokucza, warto zaplanować zabieg w krótkim odstępie czasu od kwalifikacji. W Optegrze (dawniej Vidium Medica) jest to możliwe nawet następnego dnia.

Zwolnienie L4?

Przeważająca ilość pacjentów, wraca do pracy już po upływie doby od zabiegu. Aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoich oczu, warto jednak przeznaczyć sobie kilka dni na spokojny odpoczynek, część osób więc decyduje się na zwolnienie L4 po laserowej korekcji wzroku. Musimy również pamiętać, że okres rekonwalescencji jest także zależny od metody zabiegu i wielkości usuwanej wady wzroku.

Makijaż

Aby w trakcie zabiegu w okolicach oczu nie znajdowały się resztki makijażu, powinniśmy zrezygnować z niego już na dwa dni przed zabiegiem. Przez pierwsze 7-10 dni po zabiegu również należy powstrzymać się od malowania oczu. Podczas drugiej wizyty kontrolnej (tydzień po zabiegu) warto zapytać specjalistę czy można już bezpiecznie zacząć stosować kosmetyki kolorowe.

Alkohol

Jak wiadomo alkohol ma właściwości wysuszające i dokładnie tak samo działa na nasze oczy, dlatego aby odpowiednio przygotować się do zabiegu należy unikać go na 2 dni przed zabiegiem oraz 4 dni po zabiegu. Nie powinniśmy natomiast zapominać o odpowiednim nawilżeniu organizmu w postaci minimum 2 litrów wody dziennie. Warto również ograniczyć stosowanie innych produktów z zawartością alkoholu takich jak perfumy czy dezodoranty.

Prowadzenie samochodu 

Większość pacjentów już na drugi dzień po zabiegu, bez problemu samodzielnie prowadzi samochód. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu prowadzenie pojazdu jest niemożliwe, dlatego do kliniki należy przybyć wraz z osobą towarzyszącą. 

Długie podróże

w pierwszym tygodniu po zabiegu, dalekie podróże nie są wskazane. Warto w tym czasie zapewnić sobie odpoczynek. Trzeba pamiętać również o tym, że następnego dnia po zabiegu musimy zgłosić się na obowiązkową wizytę kontrolną. Z myślą o Pacjentach, którzy przyjeżdżają do nas z daleka, proponujemy możliwość rezerwacji pokoju w 4* hotelu w pobliżu naszej kliniki.

Wygodne ubranie

Dla własnego komfortu warto zadbać o to, aby w dniu zabiegu jak najwygodniej się ubrać. Należy też unikać ubrań wykonanych z wełny.