Podkreślamy, że wybór soczewki wszczepianej do oka w chirurgii zaćmy to decyzja na całe życie. Gdy planujemy zabieg zaćmy w prywatnym ośrodku, będziemy kwalifikowani bardzo indywidualnie, a rozwiązanie, które wypracujemy ze specjalistą ma za zadanie odpowiadać nie tylko na nasze potrzeby związane ze zdrowiem, ale także na to związanie widzeniem po operacji. Innymi słowy wybrana soczewka wewnątrzgałkowa ma być dla nas: zdrowa, pozwalać na widzenie zgodne z trybem pracy wzrokowej i codziennymi potrzebami. W dobie nowoczesnych technologii możemy śmiało powiedzieć, że mamy wybór. Co jest ważne przy doborze soczewki?
Wszczepianie soczewki do oka a kwalifikacja do zabiegu
Przede wszystkim pomyślna kwalifikacja do zabiegu będzie pierwszym krokiem do doboru soczewki. Planując zabieg zaćmy zostaniemy poddani pomiarom parametrów oczu oraz ocenie ich zdrowia. Specjalista wykona pomiar: długości gałki ocznej, mocy rogówki (w tym jej astygmatyzm), szerokości tęczówki oraz źrenicy, sprawdzi gęstość komórek śródbłonka rogówki, głębokość komory przedniej oka, a także grubość naszej własnej soczewki. Poza tym będziemy czytać litery z tablicy – bez okularów i w korekcji, a kropką nad i będzie pomiar ciśnienia w oku. Następnie poddamy się szczegółowemu badaniu okulistycznemu, kiedy to lekarz oceni stan przedniego i tylnego odcinka oka, w tym soczewkę i siatkówkę. Jeśli siatkówka przylega prawidłowo do dna oka i jej stan jest bez zarzutu, oznacza to, że mamy duże szanse na poprawę widzenia po zabiegu zaćmy na takie, jakie było przed pojawieniem się choroby, lub nawet lepsze. Co wiemy wtedy?
Jakie soczewki przy zaćmie
Przykładowe rodzaje soczewek stosowanych w zabiegach zaćmy zostały podane powyżej wraz z charakteryzującymi je właściwościami. Możemy zaobserwować podstawowy podział – soczewki będą korygować nam wadę do jednej – lub wielu odległości, a także w razie potrzeby, astygmatyzm. Większość implantów soczewkowych aktualnie posiada wszystkie niezbędne filtry światła UV i niebieskiego oraz cechuje się konstrukcją asferyczną, która upodabnia soczewkę sztuczną do naszej własnej i koryguje tak zwane aberracje sferyczne (czyli zakłócenia w obrazie powodowane np. kształtem rogówki).
Zarówno lekarz jak i optometrysta, dokładnie wytłumaczą specyfikę każdej soczewki i pomogą w wyborze tej najwłaściwszej, jednak ważne jest również to abyśmy wcześniej odpowiedzieli sobie na kilka pytań:
- ile czasu pracuję przy komputerze?
- z jak bliskiej odległości i jak często czytam książki?
- czy prowadzę samochód i czy zwykle odbywa się to wieczorami?
- czy jestem kierowcą zawodowym lub lakiernikiem?
- czy jeżdżę na nartach?
- jaki wykonuje zawód?
- czy i jak długo przebywam na słońcu?
- czy jesteśmy grafikiem komputerowym?
- czy i jak często sięgam po okulary do czytania?
- czy ważniejsze jest dla mnie ostre widzenie z daleka czy z bliska, a może wszystkie odległości?
- czy palę papierosy i odżywiam się zdrowo?
Jak się okazuje odpowiedzi na te pytania dają specjalistom obraz tego w jaki sposób wykorzystujemy nasze oczy każdego dnia. Dzięki temu możemy dobrać implant, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, który pozwoli w końcu pozbyć się wszystkich ograniczeń wzrokowych.
Przy doborze soczewki wszczepialnej ważna jest świadomość, że będziemy z nią żyć wiele długich lat. Jak już wiemy tryb życia – pracy i rozrywki, ma istotny wpływ na wybór. Jeśli po badaniu okulistycznym dostaniemy zielone światło na wszczep soczewki premium (tu decydować może np. kwestia niedowidzenia, ostrości wzroku na każdym z oczu) podzielmy się ze specjalistą naszymi codziennymi potrzebami wzrokowymi.
Opowiadaliśmy niedawno, że inną soczewkę wielozadaniową zaproponujemy kierowcy, zawodowemu muzykowi z filharmonii, a inną krawcowi, czy nauczycielowi. Jak się okazuje kluczowa jest często odległość z jakiej najczęściej patrzymy na komputer, książkę, smartphone. A także ilość godzin spędzana na czynnościach, absorbujących wzrok w odległości 30-60 cm. Nie bez znaczenia pozostaje aktywność fizyczna – jej rodzaj i poświęcany czas.
Soczewki wszczepiane przy zaćmie korygują wzrok
A dotychczasowa wada wzroku? Tak też jest ważnym elementem w procesie kwalifikacji pacjenta do soczewki, która miałaby służyć do patrzenia na każdą odległość. Inne rozwiązania wybierane są u krótko- i dalekowidzów, a w przypadku występowania astygmatyzmu rogówkowego soczewką z wyboru jest implant toryczny. To ciekawe, gdyż często dopiero przy okazji chirurgii zaćmy pacjent może mieć doskonale skorygowany astygmatyzm i nie ma potrzeby, aby przyzwyczajał się do takiej metody korekcji. A przecież okulary i soczewki kontaktowe wymuszały pewien czas na adaptację, który często nie kończy się 100% powodzeniem. Cylindry, szczególnie w okularach nie rzadko nie są dobrze tolerowane, natomiast kiedy astygmatyzm zostanie skorygowany w formie wszczepu wewnątrzgałkowego soczewką toryczną – problem znika.
Podsumowując przy wyborze najlepszej soczewki wszczepialnej powinniśmy kierować się czynnikami takimi jak:
- zdrowie
- tryb życia
- rodzaj wykonywanej pracy
- metody spędzania czasu wolnego
- przyzwyczajenia
Pamiętajmy przede wszystkim, że dokonując wyboru nie jesteśmy sami. Towarzyszy nam zespół specjalistów – doświadczonych i wykwalifikowanych, by służyć radą, pomocą, informacją, a przede wszystkim by wykonać szereg badań oraz zadać szereg pytań. Pomyślna kwalifikacja do zabiegu zaćmy i wybrana wraz z lekarzem i optometrystą soczewka pozwoli nam na długie lata cieszyć się nowym wzrokiem.
Bibliografia:
- Sharma B., Abell R.G., Arora T., Antony T., Vajpayee R.B. Techniques of anterior capsulotomy in cataract surgery. Indian J Ophthalmol. 2019 Apr; 67(4): 450-460. doi: 10.4103/ijo.IJO_1728_18. PMID: 30900573; PMCID: PMC6446625.
- Srinivasan B., Leung H.Y., Cao H., Liu S., Chen L., Fan A.H. Modern Phacoemulsification and Intraocular Lens Implantation (Refractive Lens Exchange) Is Safe and Effective in Treating High Myopia. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2016 Nov/Dec; 5(6): 438-444. doi: 10.1097/APO.0000000000000241. PMID: 27898449.
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma
- http://okulistykawpolsce.pl/chirurgia-zacmy-zaawansowane-technologicznie-implanty-soczewkowe/