Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Co powinieneś wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

Jednym z najczęściej występujących na świecie schorzeń medycznych są wady wzroku. Każdy z nas zna przynajmniej kilka osób, które mają kłopoty z ostrym widzeniem. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są okulary i soczewki kontaktowe – choć posiadają wiele wad. Jednak znacznie ciekawszą opcję stanowi prężnie rozwijająca się chirurgia refrakcyjna. Jej najpopularniejsza metoda – laserowa korekcja wzroku – przywróciła ostre widzenie już milionom pacjentów na całym świecie!

Jakie wady można usunąć?

Laserowa korekcja wzroku bardzo szybko zaczęła zdobywać popularność. Z roku na rok zyskiwała (i nadal zyskuje!) coraz więcej zwolenników. Dzięki niej możliwe jest dziś usunięcie:

  • krótkowzroczności – do -12 dioptrii,
  • nadwzroczności – do +6 dioptrii,
  • astygmatyzmu – do 6 dioptrii, 
  • wad mieszanych.

Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku pacjent przechodzi badanie kwalifikacyjne, które trwa zwykle 1,5-3 h. W skład takiego panelu wchodzi m. in.: ocena szerokości źrenicy, badanie topografii rogówki, a także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Można je wykonać w dniu zabiegu.(nie wykonujemy zabiegu w dniu kwalifikacji)

Różne rodzaje laserowej korekcji wzroku

Istnieje kilka różnych rodzajów laserowej korekcji wzroku. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Metody powierzchowne – np. EBK, PRK, transPRK; ich nazwa bierze się stąd, że w pierwszym etapie zabiegu usuwa się wierzchnią warstwę rogówki (nabłonek), która po krótkim czasie się regeneruje. Są szczególnie polecane osobom narażonym na urazy okolicy oczu (sportowcy, strażacy, policjanci itd.), można je także wykonywać u osób z cienką rogówką.
  • Metody głębokie (płatkowe) – np. FemtoLasik vOptimum, FemtoLasik vDesign; pozwalają na szybszą rekonwalescencję niż metody powierzchowne. W trakcie zabiegu nie usuwa się nabłonka, tylko odchyla jego fragment (tzw. płatek). Za ich pomocą można usunąć nawet bardzo duże wady.
  • Metodę Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – zwaną też metodą trzeciej generacji; służy głównie do korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu. W jej trakcie wykonuje się minimalne nacięcie, a rekonwalescencja po zabiegu jest najszybsza. Według badań zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości zespołu suchego oka.

Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem przestajemy nosić soczewki kontaktowe (4 tygodnie, jeśli używamy soczewek twardych). Na 24 godziny przed laserową korekcją wzroku nie powinno się wykonywać makijażu oczu, trzeba również unikać rozpylania w okolicy twarzy perfum i innych środków bazujących na alkoholu. Na dobę przed zabiegiem unikamy także spożywania trunków, kawy oraz napojów energetycznych. Do kliniki warto przyjechać z osobą towarzyszącą – w pierwszych godzinach po korekcji wzrok będzie nieco zamglony i z tego powodu prowadzenie pojazdów jest wówczas przeciwwskazane.

Jak przebiega taki zabieg?

Laserowa korekcja wzroku nie wygląda jak stereotypowa operacja. Jak przebiega zabieg? Przede wszystkim jest znacznie krótszy – trwa tylko około 15 minut. W tym czasie lekarz za pomocą lasera odpowiednio kształtuje rogówkę, dzięki czemu wpadające do oka światło będzie mogło prawidłowo ogniskować się na siatkówce. Procedura jest całkowicie bezbolesna (stosuje się podawane w kroplach znieczulenie miejscowe), a pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z przeprowadzającym zabieg okulistą. Co więcej, laserowa korekcja wzroku nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu – można ją wykonać w warunkach ambulatoryjnych i jeszcze w tym samym dniu wrócić do domu!

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i bardzo zaawansowanych technologicznie laserów możliwa jest ogromna precyzja ruchów wiązki, niewielka inwazyjność oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Czy wiesz, że pozycja gałki ocznej pacjenta jest monitorowana przez najwyższej jakości system zabezpieczający Eye Tracker 6D? W razie wykrycia najmniejszego niepożądanego jej ruchu laser momentalnie przerywa swoją pracę. Dzięki temu ryzyko ewentualnych powikłań jest skrajnie małe!

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku

W pierwszych dobach po zabiegu możliwe jest odczuwanie niewielkiego bólu, łzawienie i pieczenie oczu, jednak objawy te mijają szybko i da się je opanować stosując popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zanim powrócimy do naszego codziennego trybu życia, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ich przestrzeganie pomoże sprawić, że rekonwalescencja upłynie szybko i efektywnie.

  • unikamy zabrudzenia oczu (np. poprzez tarcie, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, brak odpowiedniej higieny);
  • przez pierwszy miesiąc po zabiegu nie korzystamy z solarium, a na zewnątrz używamy okularów z filtrem UV;
  • nie zaciskamy mocno powiek;
  • w pierwszych 4 tygodniach po zabiegu staramy się unikać wysiłku fizycznego;
  • przez tydzień bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku nie wykonujemy makijażu oczu;
  • staramy się ograniczać pracę wzrokową, np. przed komputerem, a także nie przemęczać oczu (warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą im odpocząć);
  • przez pierwsze 3 miesiące po zabiegu nie zaleca się korzystania z basenu, czy otwartych kąpielisk.
  • stosujemy się do zaleceń okulisty – szczególnie pod kątem przyjmowanych leków oraz wizyt kontrolnych.

Po pierwszym tygodniu od zabiegu powoli można wracać do codziennych aktywności. Przez pewien czas w wyniku gojenia się oczu mogą jeszcze występować drobne wahania ostrości widzenia.

Ile to kosztuje?

Laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana przez NFZ, jednak można z niej skorzystać w bardzo atrakcyjnych cenach w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Optegra (dawniej Vidium Medica) (posiadamy swoje placówki w 9 miastach w Polsce). W zależności od metody zabiegu, za korekcję jednego oka zapłacimy od 1950 do 4500 zł. Z kolei badane kwalifikacyjne to koszt od 195 do 290 zł.

Pożegnaj wadę, przywitaj ostre widzenie

Laserowa korekcja wzroku pojawiła się na świecie całkiem niedawno. Pierwsze próby robiono już w latach 50. i 60. XX wieku, a do stałej praktyki okulistycznej zaczęła wchodzić w latach 80. W Polsce zadebiutowała w 1990 roku (w Katowicach).

Metoda ta zrewolucjonizowała leczenie wad wzroku. Dziś można pozbyć się ich dosłownie w 15 minut, odzyskując ostre widzenie i zapominając o okularach korekcyjnych. Może i dla Ciebie będzie szansą na nową jakość życia?

 

Bibliografia:

  1. Somani S.N., Moshirfar M., Patel B.C. Photorefractive Keratectomy. 2020 Jun 26. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan–. PMID: 31751077.
  2. Tran K., Ryce A. Laser Refractive Surgery for Vision Correction: A Review of Clinical Effectiveness and Cost-effectiveness [Internet]. Ottawa (ON): Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health; 2018 Jun 22. PMID: 30379512.
  3. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.
  4. Klokova O.A., Sakhnov S.N., Geydenrikh M.S., Damashauskas R.O. Quality of life after refractive surgery: ReLEx SMILE vs Femto-LASIK. Clin Ophthalmol. 2019 Mar 26; 13: 561-570. doi: 10.2147/OPTH.S170277. PMID: 30988598; PMCID: PMC6440445.
  5. https://www.aao.org/eye-health/treatments/lasik