Pojawienie się laserowej korekcji wzroku było przełomem w historii okulistyki – i medycyny w ogóle. Wreszcie zaczęliśmy dysponować metodą, która jest szybka, bezpieczna, komfortowa dla pacjenta i – przede wszystkim – niezwykle efektywna. Z czego wynika ta wyjątkowa skuteczność laserowej korekcji wzroku? Jakie czynniki na nią wpływają?
Laserowa korekcja wzroku to wciąż dość młoda metoda leczenia krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Jej początki sięgają lat 70. XX wieku – wtedy to wynaleziono laser excimerowy, przy użyciu którego w 1985 roku przeprowadzono pierwszą na świecie laserową korekcję wzroku. W Polsce debiut tej formy leczenia przypadł na rok 1990. Od tamtej pory została ona udoskonalona i dziś jest jednym z najpopularniejszych zabiegów na świecie.
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku znacznie różni się od tego, jak wyobraża go sobie większość ludzi. Ci, którzy o nim wcześniej nie słyszeli, kojarzą go z typową operacją. A skoro operacja – to stres, narkoza, skalpel… i długi (nawet kilkugodzinny) czas jego trwania. Tymczasem laserowa korekcja wzroku jest niemalże dokładnym przeciwieństwem takiej wizji! Owszem, stosuje się znieczulenie, ale jest to znieczulenie miejscowe, podawane w postaci kropli; pacjent nie czuje więc bólu, a przy tym przez cały zabieg pozostaje w kontakcie z wykonującym go lekarzem. Procedura charakteryzuje się też bardzo krótkim czasem trwania – zwykle jest to raptem kilkanaście minut. Dowiedz się więcej o przebiegu laserowe korekji wzroku.
Dzięki fachowej opiece oraz szybkiemu i bezbolesnemu przebiegowi laserowa korekcja wzroku odbywa się w bardzo komfortowych warunkach. Wielu pacjentów przyznaje, że gdyby tak wyglądały również inne zabiegi medyczne, niestraszny byłby im już żaden pobyt w szpitalu.
Co powoduje, że laserowa korekcja wzroku jest tak wysoce skuteczna?
Istnieje co najmniej kilka czynników, które wpływają na tak dużą efektywność laserowej korekcji wzroku:
- Zastosowanie nowoczesnej technologii laserowej – w użyciu są najczęściej dwa rodzaje lasera: femtosekundowy i excimerowy. Ich praca na jednym oku to zaledwie kilkadziesiąt kilkanaście sekund. Są niezwykle precyzyjne i świetnie nadają się do zabiegów na tak małej strukturze, jaką jest ludzkie oko. Co więcej, wyposażone są w specjalne systemy zabezpieczające, które – w razie gdyby pacjent się poruszył albo spojrzał w innym kierunku – powodują natychmiastowe przerwanie ich pracy. Dzięki temu mamy pewność, że laser zadziała dokładnie tam, gdzie powinien.
- Badania kwalifikacyjne – przed przystąpieniem do laserowej korekcji wzroku pacjenci przechodzą specjalistyczny panel badań kwalifikacyjnych. Sprawdzana jest m.in.: topografia rogówki, szerokość źrenic, czy też ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dzięki temu można wykluczyć istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, które mogłyby znacząco wpłynąć na obniżenie efektywności takiej formy leczenia. Co więcej, badania kwalifikacyjne pozwalają z góry określić skuteczność planowanego zabiegu!
- Możliwość dobrania najlepszej metody – badania kwalifikacyjne służą jeszcze jednemu – dzięki nim można dobrać najbardziej optymalny dla danego pacjenta rodzaj laserowej korekcji wzroku. Przykładowo, metody powierzchniowe świetnie nadają się dla osób, które są bardzo aktywne (np. sportowcy) oraz dla narażonych na urazy oka. Z kolei metody płatkowe umożliwiają korekcję większych wad i szybszą rekonwalescencję. Dobrze dobrana technika to znacznie lepsze efekty zabiegu!
- Krótka rekonwalescencja – na dużą skuteczność zabiegu składa się też szybka rekonwalescencja. Oczywiście zależy ona od indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta, jednak najczęściej jest to kwestia kilkunastu dni lub kilku tygodni. W tym czasie możliwy jest dyskomfort w okolicy oczu i niepełna ostrość widzenia. Z reguły już na drugi dzień po zabiegu można powoli zacząć wracać do codziennych obowiązków, pamiętając jednak przy tym o zaleceniach lekarza (unikamy m.in.: dużego wysiłku fizycznego, schylania się, tarcia oczu).
- Ogromna popularność zabiegu – rosnąca już od dłuższego czasu popularność sprawiła, że laserowa korekcja wzroku jest dziś uznawana za jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych na świecie! Dzięki temu lekarze, którzy ją wykonują, są świetnie przygotowani, a co za tym idzie – zabieg jeszcze bardziej zyskuje na skuteczności.
Najlepszy wybór dla naszych oczu!
Nie ma wątpliwości, że laserowa korekcja wzroku to obecnie najlepsze możliwe rozwiązanie dla tych, którzy chcą pozbyć się swojej wady widzenia. Dzięki krótkiemu, jednorazowemu zabiegowi można porzucić wszelkie ograniczenia, które narzuca. I nie być przy tym „uwiązanym” przez okulary, które wymagają ciągłej ostrożności – bo łatwo można je stłuc, czy też skrzywić oprawki. Albo przez soczewki kontaktowe, które z kolei nietrudno zabrudzić (co może skończyć się poważną infekcją) – a i zakładanie których potrafi przyprawić o ból głowy. Laserowej korekcji wzroku rokrocznie poddają się tysiące pacjentów. Wg amerykańskich badaczy 99% z nich uzyskuje znaczną poprawę widzenia. Nie dziwi więc doskonała opinia, jaką cieszy się ten zabieg i stale powiększające się grono polecających go osób.
Cennik laserowej korekcji wzroku w Krakowie i Warszawie
Bibliografia:
- Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.
- Kim T.I., Alió Del Barrio J.L., Wilkins M., Cochener B., Ang M. Refractive surgery. Lancet. 2019 May 18; 393(10185): 2085-2098. doi: 10.1016/S0140-6736(18)33209-4. PMID: 31106754.
- Bower K.S., Weichel E.D., Kim T.J. Overview of refractive surgery. Am Fam Physician. 2001 Oct 1; 64(7): 1183-90. PMID: 11601800.
- Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.