Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Daj oczom odpocząć!

Wielogodzinna praca przed ekranem komputera, nieodpowiednio dobrane oświetlenie, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach… – wszystko to stanowi dla naszych oczu spore wyzwanie i z pewnością nie jest dla nich korzystne. Co więc robić, aby nasz wzrok jak najmniej ucierpiał i by zapewnić oczom choć chwilę zasłużonego odpoczynku? Oto kilka przydatnych porad

Higiena pracy przy komputerze

Wielu z nas nie wyobraża sobie dzisiaj nie tylko pracy, ale i życia bez komputera. Niestety, często nie zdajemy sobie też sprawy, jak chronić oczy przed nadmiernym wysiłkiem wzrokowym, jaki im fundujemy spędzając kilka godzin dziennie przed monitorem. Niezwykle istotne jest przede wszystkim robienie sobie regularnych przerw. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli robić je nawet co 10 minut. Jeśli to niemożliwe, oderwijmy wzrok od monitora co pół godziny lub chociaż godzinę. Pamiętajmy też o zachowaniu odpowiedniej odległości oczu od ekranu (około 40-50 centymetrów) i…mruganiu!

Woda!

Potrzebuje jej cały nasz organizm, w tym także oczy. Odwodnienie może powodować takie dolegliwości jak suchość oczu, a także prowadzić do przekrwienia spojówek czy opuchlizny powiek. Jeśli trudno Wam się przekonać do picia samej wody, możecie wzbogacić jej smak choćby owocami czy ziołami. Wasze oczy na pewno na tym skorzystają!

Nawilżanie

Klimatyzowane powietrze, z którym wielu z nas ma kontakt na co dzień, choćby pracując w biurach, nie wypływa najlepiej na kondycję naszych oczu. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości krople nawilżające bez konserwantów, które złagodzą uczucie suchości i podrażnienia.

Okłady

Dobrym sposobem na relaks dla oczu są choćby okłady z plasterków ogórka. Warzywo zawiera dużo wody, dlatego po schłodzeniu dobrze sprawdza się w tej roli. Takie okłady podziałają kojąco i orzeźwią zmęczone oczy. Można też wypróbować kompresy z ziołowych naparów – rumianku, werbeny czy świetlika lekarskiego.

Relaks

Pamiętajcie również o choćby chwili relaksu. Przebywanie na świeżym powietrzu i  zapewnienie sobie odpowiedniej ilość snu jest niezwykle ważne. Wasze oczy Wam za to podziękują!