W Polsce jest ponad 100 tys. niewidomych, a ponad pół miliona Polaków ma poważne problemy ze wzrokiem. Problemy z widzeniem i towarzyszące temu objawy mogą często utrudniać rozwój nie tylko zawodowy, ale też wykonywanie prostych, domowych czynności.
Najczęstsze problemy
Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm są uciążliwe dla wielu osób, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i wymagają wielu wyrzeczeń. Początkowo trudności sprowadzają się do niedowidzenia, które ujawnia się podczas prozaicznych czynnościach, takich jak oglądanie telewizji, korzystanie z komputera, zegarka czy czytania książek.
Z czasem postępująca wada wzroku sprawia, że towarzyszą nam zawroty głowy, bóle i ogólne rozdrażnienie. W takich sytuacjach niemożliwe do wykonania są proste czynności domowe, które wymagają pracy na wysokości, np. wieszanie firanek, usuwanie pajęczyn, montaż lamp itp., ponieważ duża wada wzroku może prowadzić do zaburzeń równowagi.
Osoba z astygmatyzmem nie zauważa różnic w kącie nachylenia przedmiotów, w związku z czym może mieć problem np. z wieszaniem obrazów na ścianach.
Wiele osób, aby poprawić komfort życia zamienia okulary na soczewki kontaktowe. Niestety ta metoda poprawy jakości widzenia w dłuższej perspektywie także jest uciążliwa. Przede wszystkim należy pamiętać, że zakładając soczewki, przed ich dotknięciem, konieczne jest dokładnie umycie i osuszenie dłoni. Natomiast po zdjęciu soczewek trzeba je przechowywać w specjalnym płynie, aby nie uległy zniszczeniu. Płyny do przechowywania soczewek mają też określony termin ważności, dlatego ich użytkownicy muszą więc co jakiś czas sprawdzać, czy termin ten nie minął. Sporo uwagi należy poświęcić również temu, aby soczewki były zawsze całkowicie zanurzone w płynie, ponieważ wysuszone nie nadają się już do użytku.
Niepokojące objawy
Pewne sygnały mogą świadczyć o problemach z oczami i nie można ich bagatelizować. Początkowo pojawiają się sporadycznie, ale z czasem ich częstotliwość zwiększa się i nasila. Jeśli musisz wytężać wzrok, by przeczytać, obejrzeć coś w większej odległości, trudności z ostrym widzeniem, zamazany obraz, to znak, że czas udać się do specjalisty. Ból oka, głowy, zawroty również wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza.
Leczenie
Trudno zapobiegać genetycznym chorobom oczu, ale dbając o wzrok w odpowiedni sposób możemy opóźnić ich rozwój. Prawidłowa higiena pozwala uniknąć wielu chorób związanych z narządem wzroku. Praca przy komputerze, niewystarczająca ilość snu, godziny spędzone przed telewizorem, wpływ promieni UV to czynniki, które nie sprzyjają naszym oczom, dlatego pamiętaj o regularnych przerwach w pracy przy komputerze, nawilżaniu oczu i noszeniu okularów z filtrem UV.
Wraz z rozwojem wrodzonej wady wzroku niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania wady wzroku jest laserowa korekcja wzroku. Jest nieinwazyjny, bezpieczny i trwa około 20 sekund, a o aktywności można wrócić już nawet po 1-2 dniach.
Laserowa korekcja wzroku jest doskonałym sposobem na pozbycie się dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz kombinacji tych wad.
Poznaj ceny laserowej korekcji wzroku w Warszawie i Krakowie