Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Kto opiekuje się Twoim wzrokiem?

klinika okulistyczna

…na to z pozoru proste pytanie wielu z nas z pewnością zareagowałoby zdziwieniem, po czym bez chwili zawahania odpowiedziałoby „Okulista!”. Taka odpowiedź, choć oczywiście jak najbardziej prawidłowa, to nie jedyna możliwość. Okazuje się bowiem, że istnieją także inni specjaliści, do których możemy się zwrócić po pomoc czy poradę w kwestiach związanych ze wzrokiem. Słowa optometrysta czy ortoptysta brzmią obco, a wręcz tajemniczo? Czym dokładnie zajmują się te osoby i w czym mogą nam pomóc? Już wyjaśniamy!

Tym, co wyróżnia wspomnianego na początku okulistę spośród innych specjalistów w dziedzinie wzroku, jest fakt, że w przeciwieństwie do optometrysty czy ortoptysty jest on lekarzem. Oznacza to, że jego głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie wszelkich chorób narządu wzroku. Okulista jest też w stanie dogłębnie ocenić jakość widzenia. To on zajmuje się również wykonywaniem operacji i zabiegów okulistycznych, a także przepisuje pacjentom leki i wypisuje zaświadczenia lekarskie. Okulistę, który specjalizuje w diagnozowaniu i leczeniu zeza nazywamy strabologiem (nazwa pochodzi od słowa strabismus – zez).

Optometrysta jest natomiast absolwentem studiów wyższych o kierunku optometria. To wykwalifikowany specjalista, która zajmuję się wykonywaniem badań pod kątem ewentualnej obecności wady wzroku. W przypadku wykrycia wady, optometrysta dobierze odpowiednią metodę korekcji (okulary lub soczewki kontaktowe). Ten specjalista posiada również wiedzę i kwalifikacje pozwalające na wykonywanie badań pomiarowych, niezbędnych między innymi przed zabiegami okulistycznymi. Zajmuje się także przeprowadzaniem terapii widzenia oraz doborem pomocy dla osób słabowidzących. Optometrystę możemy również poprosić o wstępną ocenę zdrowia naszych oczu.

Ortoptysta to z kolei ktoś, kto specjalizuje się w diagnozowaniu i  rehabilitacji zaburzeń widzenia obuocznego, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Profesjonalistą, o którym również warto wspomnieć jest oczywiście dobrze wszystkim znany optyk. Do niego zwracamy się z receptą na okulary czy soczewki kontaktowe. Doradzi nam w kwestii doboru oprawek okularowych i soczewek, a także zajmie się wykonaniem, konserwacją i naprawą naszych okularów.