Wykonywanie makijażu, w tym także makijażu oczu, jest dla wielu z nas codzienną, rutynową czynnością. Często zdarza się jednak, że używając kosmetyków popełniamy wiele, z pozoru błahych i nieistotnych błędów, które w rzeczywistości mogą być szkodliwe dla oczu. O czym więc należy pamiętać, aby nie narazić się na uciążliwe infekcje czy podrażnienia? Zebraliśmy kilka przydatnych porad.
Sprawdzaj datę przydatności do użytku!
To czynność o której część z nas zapomina lub, co gorsze, nie zdaje sobie sprawy, jakie to istotne. Używanie przeterminowanych kosmetyków może wywołać infekcje, a także podrażnić oczy czy powieki. Przeterminowanych produktów nie należy też za wszelką cenę „ratować” – zapomnijmy więc choćby o rozcieńczaniu zaschniętego tuszu do rzęs, które może skutkować dostaniem się do niego bakterii czy rozcieńczeniem istotnych substancji konserwujących produkt. Ważne jest również przechowywanie kosmetyków zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeśli kosmetyk powoduje podrażnienia – przestań go używać!
Jeżeli pomimo zaprzestania stosowania produktu podrażnienie nie ustępuje, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Diagnostyka okulistyczna jest bowiem kluczowa, aby zidentyfikować źródło problemu i skutecznie go wyleczyć. Należy również pamiętać, aby nie używać kosmetyków w czasie trwania infekcji lub gdy oczy są podrażnione.
Pamiętaj o higienie!
Przy wykonywaniu makijażu jest ona niezwykle istotna. Nie powinniśmy więc zapominać o dokładnym umyciu rąk przed aplikacją kosmetyków. Ta sama zasada dotyczy również wszelkich narzędzi do ich nakładania, przede wszystkim pędzli, czy gąbek, a nawet zalotek do podkręcania rzęs, które łatwo mogą stać się siedliskiem groźnych bakterii.
Nie dziel i nie zamieniaj się kosmetykami!
Chyba trudno wyobrazić sobie dzielenie się z kimś, nawet bliskim, choćby szczoteczką do zębów. Warto zdać sobie sprawę, że dzielenie czy wymienianie się kosmetykami czy aplikatorami do makijażu jest niemal tak samo niehigieniczne.
Bądź ostrożny przy aplikacji!
Wykonywanie makijażu na przykład podczas jazdy samochodem czy autobusem może skończyć się źle. Każdy gwałtowny ruch wiąże się z ryzykiem podrażnienia, a nawet naruszenia struktury rogówki.