Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Refrakcyjna wymiana soczewek, czyli o tym, jak pozbyć się okularów na dobre!

kobieta po refrakcyjnej wymianie soczewek

Dożyliśmy czasów, w których wada wzroku nie musi wiązać się z koniecznością stosowania okularów. Dziś możesz wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, odzyskując ostre widzenie i trwale żegnając szkła korekcyjne. Jak to zrobić? Spróbuj refrakcyjnej wymiany soczewek!

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewek?

Jest to jedna z najczęściej wybieranych obecnie metod chirurgii refrakcyjnej u pacjentów powyżej 40 roku życia, pozwalającej na pozbycie się wad wzroku. Polega na wymianie naturalnej soczewki pacjenta na sztuczną, wykonaną z przyjaznych dla organizmu, biokompatybilnych materiałów. Taki implant umożliwia prawidłowe ogniskowanie się na siatkówce wpadających do oka wiązek światła, co jest kluczowe dla ostrego widzenia otaczającego nas świata. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewek możemy znów cieszyć się dobrym wzrokiem, a przy tym pożegnać okulary. Raz na zawsze!

Jak wygląda taki zabieg?

Refrakcyjna wymiana soczewek to prosty i bardzo bezpieczny zabieg, trwający tylko około 20 minut. Co więcej – całkowicie bezbolesny (wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym) i możliwy do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych. Dzięki temu pacjent ma zapewniony najwyższy komfort i dużą wygodę. Z leczeniem nie wiąże się żadna dłuższa hospitalizacja. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie (rzędu 1-2 milimetrów), przez które usuwa starą soczewkę, a następnie w jej miejsce wprowadza nową.

Wielofunkcyjne soczewki

Wszczepiane implanty różnią się od dobrze nam znanych, klasycznych twardych soczewek kontaktowych – są bowiem znacznie bardziej zaawansowane. Istnieje kilka ich rodzajów, a do najpopularniejszych zaliczamy jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne.

  • Soczewki jednoogniskowe korygują wzrok w jednym punkcie ogniskowania – do dali lub do bliży. Dlatego po zabiegu pacjent wciąż będzie potrzebował okularów do czytania lub chodzenia – w zależności od tego, który punkt ogniskowania wybierze. Soczewki te nie korygują astygmatyzmu.
  • Soczewki wieloogniskowe pozwalają na korekcję w wielu punktach ogniskowania. W praktyce oznacza to, że po zabiegu pacjent będzie mógł widzieć dobrze i do bliży i do dali, a okulary do czytania lub chodzenia nie będą mu potrzebne. Niestety, również te soczewki nie korygują astygmatyzmu.
  • Soczewki toryczne mogą być jedno- i wieloogniskowe. Posiadają zalety danej grupy, a oprócz tego umożliwiają korekcję astygmatyzmu i są dedykowane pacjentom, u których on występuje.

Przed poddaniem się zabiegowi wspólnie z lekarzem podejmujemy decyzję o tym, które soczewki będą dla nas najlepsze. Takie indywidualnie dobrane implanty możemy dodatkowo „wyposażyć” w filtr światła niebieskiego, który chroni oczy przed jego nadmiarem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania w przyszłości na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Dodatkowo możemy wybrać też zastosowanie w soczewkach struktury asferycznej – co pozwoli na lepsze widzenie w warunkach kiepskiego oświetlenia (np. podczas jazdy samochodem w nocy).

mężczyzna na skałach
Inne sposoby korekcji wad wzroku

Istnieją jeszcze inne, obok refrakcyjnej wymiany soczewek, sposoby korekcji astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności. Zaliczamy do nich laserową korekcję wzroku oraz zastosowanie specjalnych soczewek – fakijnych.

Laserowa korekcja wzroku jest jedną z najpopularniejszych metod chirurgii refrakcyjnej na świecie. Polega na laserowym wyprofilowaniu rogówki, dzięki czemu możliwe jest ogniskowanie wpadającego do oka światła dokładnie na siatkówce. To krótki zabieg, charakteryzujący się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa; do tego zupełnie bezbolesny (podobnie jak refrakcyjna wymiana soczewki wykonywany w znieczuleniu miejscowym). Laserowa korekcja wzroku pozwala na korektę od -12 dioptrii krótkowzroczności do +6 dioptrii i nadwzroczności oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu.

Jeszcze innym sposobem walki z wadami wzroku może być zastosowanie tzw. soczewek fakijnych. Są one wszczepiane do oka w przestrzeń pomiędzy tęczówką, a naturalną soczewką pacjenta (która nie jest usuwana!). Dzięki temu działają trochę jak „wewnętrzne okulary” i umożliwiają ostre widzenie mimo istniejącej wady wzroku. Zabieg daje trwały efekt, a przy tym jest odwracalny – w razie pogłębienia się problemów ze wzrokiem, soczewkę fakijną można wymienić na mocniejszą.

Największe zalety refrakcyjnej wymiany soczewek

Współczesna medycyna daje nam wiele możliwości, jeśli chodzi o korekcję wad widzenia. Wybór dla nas najlepszej będzie zależny od wielu czynników. Warto skonsultować się w tej sprawie z okulistą, który po wykonaniu szeregu badań podpowie, która metoda będzie dla nas najbezpieczniejsza i najbardziej korzystna. Oto największe zalety refrakcyjnej wymiany soczewek:

  • jest możliwa do wykonania u osób, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku z powodu zbyt dużej wady lub zbyt cienkiej rogówki; 
  • to zabieg krótki i bezbolesny;
  • charakteryzuje się bardzo dużym bezpieczeństwem i znikomym ryzykiem powikłań;
  • refrakcyjna wymiana soczewek może rozwiązać problem konieczności stosowania okularów do czytania;
  • zabieg chroni przed wystąpieniem w przyszłości zaćmy – schorzenie to bowiem nie pojawia się w sztucznych soczewkach;
  • wszczepione soczewki mogą być wyposażone w filtr światła niebieskiego i chronić przed wystąpieniem AMD;
  • posiada właściwie tylko jedno przeciwwskazanie – ciężki stan ogólny pacjenta,  a dodatkowo nie wykonujemy tego zabiegu u pacjentów poniżej 40/45 roku życia.

okulary, kawa, długopis i notatnik położone na stoleRekonwalescencja po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewek

Choć refrakcyjna wymiana soczewek charakteryzuje się minimalną inwazyjnością i bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, w pierwszych tygodniach po zabiegu musimy pamiętać o stosowaniu się do kilku zasad – dzięki temu szybciej będziemy mogli cieszyć się pełnymi efektami korekcji. Pamiętać trzeba m.in. o tym, że:

  • przez pierwsze 4 tygodnie powinniśmy unikać wysiłku fizycznego (np. noszenia ciężkich przedmiotów), a także schylania się, pochylana głowy i wykonywania nią nagłych ruchów;
  • w okresie pierwszych 2 4 tygodni po zabiegu chronimy oczy przed dostaniem się do nich wody (warto więc zrezygnować z samodzielnego mycia głowy oraz kąpieli w basenie);
  • używamy okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, aby chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem (nie korzystamy też z solarium);
  • staramy się nie zaciskać mocno powiek i unikamy tarcia oczu;
  • stosujemy się do zaleceń okulisty i przyjmujemy przepisane leki.

Bezpośrednio po zabiegu u niektórych pacjentów może pojawić się lekki dyskomfort okolicy oczu – jest to jednak zupełnie normalne i szybko mija. Z czasem, gdy wszystko w pełni się zagoi, będziemy mogli już na stałe cieszyć się efektami refrakcyjnej wymiany soczewek!

Bibliografia:

  1. Alió J.L., Grzybowski A., Romaniuk D. Refractive lens exchange in modern practice: when and when not to do it? Eye Vis (Lond). 2014 Dec 10; 1: 10. doi: 10.1186/s40662-014-0010-2. PMID: 26605356; PMCID: PMC4655463.
  2. Srinivasan B., Leung H.Y., Cao H., Liu S., Chen L., Fan A.H. Modern Phacoemulsification and Intraocular Lens Implantation (Refractive Lens Exchange) Is Safe and Effective in Treating High Myopia. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2016 Nov/Dec; 5(6): 438-444. doi: 10.1097/APO.0000000000000241. PMID: 27898449.
  3. Hasan S., Tripathy K. Phakic Intraocular Lens Myopia. 2020 Aug 10. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan–. PMID: 32809598.
  4. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/refractive-lens-exchange.htm