Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Soczewki fakijne – wady i zalety ich wszczepienia. Czy to dobra alternatywa dla soczewek kontaktowych i okularów?

Soczewki fakijne umożliwiają korekcję wady wzroku u Pacjentów od 21 roku życia. Zabieg ten jest rekomendowany osobom, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się laserowej korekcji wzroku i chcą uwolnić się od noszenia okularów, soczewek kontaktowych. Soczewki wewnątrzgałkowe wszczepiamy zwykle krótkowidzom i dalekowidzom, podnosząc w ten sposób komfort ich codziennego funkcjonowania. Zastanawiasz się, czy wszczepić do gałki ocznej soczewki fakijne? Wady i zalety tego zabiegu poznasz w dalszej części wpisu.

Czym są soczewki fakijne? Metoda korekcji wzroku

Na początku musimy wyjaśnić, czym tak właściwie są soczewki fakijne. To sztuczne, cienkie i elastyczne soczewki wewnątrzgałkowe, które lekarz wszczepia pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę Pacjenta. Są produkowane z biokompatybilnego surowca i mają filtr UV. Wiedz, że są umieszczane w oku na stałe (nie musisz ich wkładać i ściągać tak jak w przypadku standardowych soczewek kontaktowych). Natomiast jeśli będzie taka konieczność, można łatwo usunąć z gałki ocznej soczewki fakijne. Wady i zalety ich poznasz w dalszej części artykułu. 

Soczewki fakijne – zalety. Informacje dla Pacjenta

Jak podkreślają lekarze okuliści, soczewki fakijne mają wiele zalet – bardzo dobrze współpracują z gałką oczną Pacjenta i są przez nią znakomicie tolerowane (po wszczepieniu soczewka fakijna nie wpływa na grubość ani kształt rogówki). Produkuje się je z kolameru, który jest zaawansowanym technologicznie i biokompatybilnym materiałem  (zawiera kolagen i filtr ultrafioletu).

Implantacja soczewki fakijnej jest bezpieczną metodą chirurgicznej korekcji wad wzroku. Na czym polega ta powszechnie przeprowadzana procedura? Lekarz najpierw znieczula miejscowo Pacjenta, a następnie wprowadza do wnętrza oka soczewkę fakijną, pozostawiając również naturalną soczewkę własną Pacjenta (dzięki temu oko zachowuje zdolność akomodacji). 

Jakie są inne zalety tej metody korekcji wzroku? Soczewka wewnątrzgałkowa pozwala uniezależnić się od okularów i soczewek kontaktowych. Zapewnia szybką poprawę ostrości widzenia. Procedura jest bezpieczna i odwracalna, a przy tym trwa tylko około 20 minut i nie wymaga pobytu w szpitalu. Do korzyści wszczepienia soczewek fakijnych możemy zaliczyć też stosunkowo krótki okres rekonwalescencji.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie artykułu, implantacja soczewek węwnątrzgałkowych to popularna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku i dobre rozwiązanie dla Pacjentów niekwalifikujących się do LKW. Implantację soczewki fakijnej przeprowadza się u osób w wieku 21-60 lat. Warto wspomnieć także o niskim ryzyku powikłań pozabiegowych.

Soczewki fakijne – wady. Co musisz wiedzieć?

Oczywiście soczewki fakijne mają też pewne wady. Przykładowo nie nadają się do korygowania starczowzroczności. Jeśli np. na skutek niewystarczających umiejętności lekarza zostaną zaimplantowane zbyt blisko naturalnej soczewki Pacjenta, może pojawić się wiele różnych powikłań pozabiegowych, jak np.: ostry atak jaskry lub zaćma.

Inne niedogodności, których może doświadczyć Pacjent po zabiegu to:

  • zespół suchego oka,
  • obrzęk rogówki oka,
  • problemy z widzeniem po zmroku,
  • tzw. efekt halo.

Jeśli zastanawiasz się nad wszczepieniem soczewek fakijnych, lekarz powinien poinformować Cię o potencjalnych powikłaniach, które tak naprawdę mogą zawsze się pojawić. 

Jakie wady wzroku można usunąć dzięki soczewkom fakijnym?

Jednym z głównych wskazań do wszczepienia soczewek fakijnych jest duża wada wzroku, taka jak np.: krótkowzroczność, nadwzroczność i / lub astygmatyzm – oczywiście w sytuacji, gdy Pacjent nie został zakwalifikowany do laserowej korekcji wzroku.

Implantację soczewek fakijnych poprzedza wizyta kwalifikująca. Podczas spotkania w gabinecie lekarz informuje Pacjenta o podstawowych wskazaniach, przeciwwskazaniach do zabiegu, wyjaśnia, czym są soczewki fakijne, wady i zalety procedury, ocenia stan zdrowia i wykonuje niezbędne badania diagnostyczne. Pamiętaj, że aby móc skorzystać z zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej, musisz mieć ustabilizowaną wadę wzroku od przynajmniej roku. 

Wiedz, że po powrocie do domu musisz ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i pojawiać się na wyznaczonych wizytach kontrolnych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko ewentualnych powikłań.

Korekcja wzroku. Na czym polega zabieg wszczepienia soczewki fakijnej?

Zabieg implantacji soczewki wewnątrzgałkowej poprzedza wizyta kwalifikacyjna, która trwa maksymalne 3 godziny – obejmuje wywiad medyczny i różne badania, takie jak np.:

  • badanie w lampie szczelinowej,
  • badanie OCT,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie kształtu, grubości i krzywizny rogówki,
  • pomiar gęstości komórek śródbłonka,
  • ocena szerokości kąta przesączania,
  • pomiar szerokości źrenic,
  • biometria optyczna.

Przed implantacją lekarz aplikuje Pacjentowi specjalne krople do oczu o miejscowym działaniu znieczulającym. W następnym kroku wykonuje małe nacięcie w rogówce i wszczepia soczewkę fakijną pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką oka. 

Jakie są przeciwwskazania do implantacji soczewek fakijnych?

Implantacja soczewki fakijnej jak każda inna procedura medyczna wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Zabieg nie może być przeprowadzony u Pacjentów ze zdiagnozowaną jaskrą, zaćmą i odwarstwieniem siatkówki. Innymi czynnikami uniemożliwiającymi poprawę wzroku tą metodą są:

  • cukrzyca,
  • wąska źrenica,
  • choroby tkanki łącznej,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • zbyt młody wiek,
  • dystrofia rogówki.

Podsumowując, jeżeli nie kwalifikujesz się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, porozmawiaj z lekarzem, czy odpowiednią alternatywą będą soczewki fakijne. Wady i zalety tej procedury skonsultowane ze specjalistą pozwolą Ci dokonać właściwą decyzję i poprawić komfort życia. Wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej zapewnia poprawę ostrości widzenia i pozwala pozbyć się dyskomfortu związanego z korekcją okularową. 

FAQ

Czy wszczepienie soczewki fakijnej jest bezpieczne?

Tak, wiedz, że do produkcji soczewek fakijnych używany jest certyfikowany i bezpieczny materiał, który jest dobrze tolerowany przez oko człowieka. Bardzo rzadko dochodzi do powikłań pozabiegowych, szczególnie jeśli oddasz się pod opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty z zakresu chirurgii refrakcyjnej. Pamiętaj, że wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej poprzedzają liczne badania diagnostyczne i wywiad medyczny. Rozważasz poddanie się temu zabiegowi i usunąć wadę wzroku? Zapraszamy do wizyty w naszej klinice w celu ustalenia szczegółów.

Ile kosztuje wszczepienie soczewki fakijnej?

Chcesz dowiedzieć się, jaki jest orientacyjny koszt wszczepienia soczewki fakijnej? Cena zabiegu waha się od 8500 do 11500 złotych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Pacjentów, umożliwiamy płatności w ratach. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zabiegu, zarezerwuj termin konsultacji.

Czy soczewki fakijne są refundowane?

Niestety soczewki fakijne nie są obecnie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast możesz rozłożyć płatność za zabieg na dogodne raty, co sprawia, że procedura jest dostępna również dla Pacjentów o mniejszych możliwościach finansowych.

Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/36067,wszczepy-fakijne-w-swietle-zabiegowych-procedur-korygujacych-wady-wzroku-wskazania-i-korzysci [dostęp: 16.02.2024 r.].