Trudności na zajęciach wf-u, dowcipy rówieśników, brak niezależności i wygody – to tylko niektóre z powodów, dla których odkładamy okulary w dzieciństwie. Niestety będąc po przejściach, nie sięgamy już po nie przez kolejne lata. W zależności od rodzaju i wielkości wady wzroku taki brak korekcji w różny sposób wpływa na widzenie i możliwą do uzyskania ostrość widzenia w przyszłości. Brak korekcji u dziecka z wysoką nadwzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem mogą skutkować niedowidzeniem. Oznacza, to, że w dorosłości pomimo skorygowania maksymalnej wady wzroku nie jesteśmy w stanie przyjąć całej korekcji oraz uzyskać pełnej ostrości widzenia. Czy laserowa korekcja pomoże i kiedy jest najlepszym rozwiązaniem? Przyjrzyjmy się kilku sytuacjom.
Nie noszę okularów, bo widzę dobrze
Często, nie wiedząc, że możemy widzieć lepiej uważamy, że naszemu widzeniu nic nie brakuje. Rozpoznajemy twarze, numery tramwajów, czasami tylko musimy podejść bliżej żeby dostrzec szczegóły – przecież każdy tak ma. A jeśli nie każdy? W trakcie badania wzroku w gabinecie przy skorygowaniu wady okazuje się nie raz, że widzenie może zostać poprawione o 4-6 rzędów i dopiero wtedy widzimy ostro, kontrastowo, a co więcej – bez wysiłku. Przecież wtedy codzienne czynności stają się prostsze i nie wymagają aż takiego skupienia uwagi. Co zrobić, jeśli okaże się, że wada wzroku jest obecna, a nie korygowaliśmy jej do tej pory? Możesz wtedy poddać się laserowej korekcie oczu. Niekiedy tylko będzie to wymagać zastosowania korekcji okularowej przez kilka tygodni przed zabiegiem. Wszystko po to, by układ nerwowy zaakceptował korekcję i można było w końcu cieszyć się perfekcyjnym widzeniem.
Nie nosiłem okularów od dziecka
Jeśli od dziecka nie stosowałeś korekcji, możesz mieć niedowidzenie. W zależności od wielkości i rodzaju wady wzroku sytuacja układu wzrokowego może wyglądać różnie. Jeśli we wczesnym dzieciństwie została wykryta wysoka wada wzroku z towarzyszącymi zaburzeniami widzenia obuocznego – np. zezem, potrzeba tu nie tylko skorygowania, ale i ćwiczeń wzrokowych w domu lub terapii. Laserowa korekcja wzroku w takim przypadkach jest często możliwa lub nawet wskazana, jednak po zabiegu uzyskać można maksymalną możliwą dla siebie ostrość widzenia. W niedowidzeniu nie będzie to pełna ostrość ze względu na osłabione przetwarzanie informacji wzrokowej przez mózg, który w dzieciństwie nie nauczył się dobrze widzieć.
Nie noszę okularów, bo ich nie lubię
Jeśli wiesz, że Twoje oczy wymagają korekcji, ale jej nie stosujesz, pomyśl o badaniach do operacji oczu laserem. Możesz, a czasami nawet powinieneś wykonać zabieg laserowy, bo wówczas widzenie będzie poprawione na stałe i nie będziesz musiał pamiętać o okularach, o których nie chcesz słyszeć. W zależności od tego, czy do tej pory stosowałeś jakieś metody korekcji i kiedy pojawiła się wada wzroku twoje widzenie może być różnym stanie. Jeśli wada pojawiła się w dorosłości i nie była korygowana tylko w tym krótkim czasie, zakwalifikowanie do laserowego zabiegu na oczy nie powinno być skomplikowane. Natomiast, gdy historia osłabionego widzenia jest dłuższa, a okulary nie były noszone przez wiele lat możliwe, że rozwiązanie sprawy i droga ku poprawie widzenia może okazać się kilkustopniowa. Często potrzeba przepisania soczewek kontaktowych na kilka miesięcy, zastosowania ćwiczeń okulomotorycznych i kilku wizyt kontrolnych.
Nie noszę okularów, od kilku lat…
Warto wspomnieć, że będąc krótkowidzem i nie stosując żadnej formy korekcji wady wzroku przyczyniasz się do tego, że wada postępuje. Okazuje się bowiem, że niedokorygowanie krótkowzroczności to bodziec do progresji wady wzroku. Tym bardziej nieskorygowanie w ogóle. Rozmazany obraz na siatkówce oka to bodziec dla mózgu do wydłużenia gałki ocznej, by ten ostry obraz złapać, a tym samym do progresji krótkowzroczności. Bardzo dużo mówi się obecnie o metodach kontroli krótkowzroczności I hamowaniu jej progresji. Istnieją całe protokoły postępowania. Jednym z nich jest stosowanie pełnej korekcji wady wzroku, by obraz na siatkówce był niezmienne ostry, a akomodacja nadmiernie nienapięta.
Niezależnie od tego jak długo i z jakiego powodu nie stosujesz okularów oraz jaka jest historia twojej wady wzroku, potrzebujesz aktualnego badania oczu. Podstawowe badanie okulistyczne oraz pomiarowe badania wykonywane standardowo przy kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku pozwolą określić stan widzenia oraz parametry oka. Następnie będzie można zaplanować postępowanie najbardziej wskazane dla problem wzrokowego, który cię dotyczy. Nie nosisz okularów i nie wiesz czy są niezbędne w twojej sytuacji? Nie nosisz, a wiesz, że powinieneś? Przyjdź i zaplanuj poprawę swojego widzenia. Zobacz więcej!