Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Wpływ smogu na wzrok

badanie okulistyczne

Sezon grzewczy zaczął się na dobre, a to oznacza jedno: SMOG. Większość z nas, wie jak bardzo ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednią maskę, ale czy wiecie, że powinniśmy dbać nie tylko o nasze drogi oddechowe? W niebezpieczeństwie są też nasze oczy!

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Smog to nic innego, jak duża ilość szkodliwych pyłów. Zawierają one między innymi siarkę, metale ciężkie dioksyny oraz alergeny, a ich wysokie stężenie może wywołać liczne choroby, także okulistyczne, np. zespół suchego oka, zapalenie spojówek i inne dające poważne konsekwencje zdrowotne.

Jak smog wpływa na nasze oczy?

Oczy są bezpośrednio narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza, które bardzo je wysusza. Jeśli nie produkują one wystarczającej ilości łez, dochodzi wówczas do wystąpienia suchości, która prowadzi do zespołu suchego oka i stanu zapalnego zewnętrznych warstw oczu.

Do tego ciągłe zmęczenie, podrażnienie oczu, pieczenie, uczucie „piasku” pod powiekami, nadwrażliwość na światło, falujący i rozmyty obraz… Wiele osób cierpi też na nadwrażliwość na związki chemiczne zawarte w pyłach, która powoduje z kolei zapalenie spojówek.

Czy smog może prowadzić do utraty wzroku?

Bagatelizowanie uciążliwych objawy, zwłaszcza tych występujących przy zapaleniu spojówek czy zespole suchego oka może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ciągłe infekcje, światłowstręt czy nadmierne wysuszenie rogówki mogą – w sytuacjach skrajnych – wywołać poważne powikłania zagrażające utratą widzenia.

Objawy starczowzroczności

Jak chronić oczy przed smogiem?

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed smogiem jest po prostu unikanie go. Niestety najczęściej jest to niemożliwe. Tryb życia i obowiązki zmuszają nas do wychodzenia na zewnątrz i do kontaktu ze smogiem. Jak sobie zatem z nim radzić?

  • Okulary

Jeśli nie stosujemy okularów korekcyjnych, warto stosować okulary przeciwsłoneczne, które mogą chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, a jednocześnie przynajmniej częściowo zabezpieczyć oczy przed pyłem i kurzem.

  • Krople do oczu

Krople chronią oczy i pomagają usunąć zanieczyszczenia z powierzchni oczu oraz poprawiają nawilżenie ich powierzchni.

  • Nawadnianie

Pamiętaj o prawidłowym nawodnienie organizmu. Picie wody nie tylko korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, ale też na prawidłową produkcję łez, a co za tym idzie, nawilżenie oczu. Nie zapominaj też o zachowaniu prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywasz

  • Oczyszczacz powietrza

Niestety, nawet w domu, również jest smog. Zamknięte okna chronią nas przed nim w około 70%. Jedynym skutecznym sposobem na usunięcie go jest oczyszczanie powietrza specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu urządzeniami.

 

Bibliografia:

  1. Jung S.J., Mehta J.S., Tong L. Effects of environment pollution on the ocular surface. Ocul Surf. 2018 Apr; 16(2): 198-205. doi: 10.1016/j.jtos.2018.03.001. Epub 2018 Mar 3. PMID: 29510225.
  2. Czajkowski J., Grabowski R. Ochrona przed niekorzystnym działaniem smogu na oczy. OpthaTherapy. 2019; 6(1): 5-8. doi: 10.24292/01.OT.300319.01.