Piękno należy wydobywać, nie zakrywać, dlatego jesteśmy zwolennikami naturalnego makijażu. Odpowiednio wykonany i dobrany do naszej urody może ją tylko dodatkowo podkreślić. Musisz jednak pamiętać, że czasem nawet perfekcyjnie wykonany make-up może zaszkodzić nie tylko Twojej urodzie, ale i zdrowiu! Sprawdź, czy Twój codzienny makijaż jest bezpieczny dla Twoich oczu!
Zadbaj o higienę
Kiedy ostatnio czyściłaś swoje pędzle do makijażu? Jeśli nie robisz tego przynajmniej raz w tygodniu, to mocno zagrażasz nie tylko zdrowiu skóry, ale i oczu. W akcesoriach do makijażu oczu gromadzi się wiele zanieczyszczeń i bakterii, które mogą wywołać łzawienie oczu, bolesne podrażnienia i infekcje.
Zwróć uwagę, aby oczyszczając przybory do makijażu, stosować delikatne detergenty, np. szampon do włosów dla dzieci. Pamiętaj też o starannym spłukaniu środka myjącego i osuszeniu pędzelków.
Jeśli korzystasz z kredek do oczu, temperuj je regularnie, czystą ostrzałką. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń, które znajdują się na kosmetyku.
Kosmetyki dla alergików
Jeśli mimo utrzymywania higieny, Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią, to być może jesteś uczulona, na któryś ze składników zawartych w Twoich kosmetykach. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z make-upu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów hipoalergicznych do makijażu oczu i twarzy.
Głównym zadaniem kosmetyków antyalergicznych jest nie podrażniać. Ale nie tylko! Tego typu produkty dodatkowo łagodzą cerę oraz stopniowo odbudowują warstwę ochronną skóry.
Zrezygnuj też z używania aplikatora często dołączonego do cieni do powiek. Co prawda jest wygodny i poręczny, ale szorstka gąbka może mocno podrażnić skórę wokół oczu i wywołać zaczerwienienia. Zamiast tego wybierz miękki pędzelek, gąbeczkę lub rozcieraj cień czystymi palcami.
Postaw na mat
Przy oczach skłonnych do podrażnień i alergii powinnaś wystrzegać się kosmetyków o sypkiej konsystencji, zwłaszcza z drobinkami, ponieważ z łatwością dostają się one do oczu i mogą powodować podrażnienia mechaniczne. Dlatego unikaj kosmetyków, które zawierają masę perłową. Najczęściej można ją spotkać w błyszczących cieniach do powiek. Zamiast tego, sięgaj po kosmetyki o matowym wykończeniu, które nie osypują się.
Mniej znaczy lepiej
Zbyt mocny makijaż nie jest ani atrakcyjny, ani – tym bardziej – zdrowy dla Twoich oczu, zwłaszcza jeśli masz tendencję do podrażnień. Dzieje się tak w przypadku, gdy podkreślamy tzw. linię wodną oka. Aby zminimalizować zagrożenie zakażenia, najlepiej jest zrezygnować z tej formy makijażu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, zaleca się temperowanie kredki za każdym razem przed jej użyciem, ponieważ to właśnie na jej końcówce znajduje się najwięcej drobnoustrojów. Noszenia sztucznych rzęs również zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ gromadzą się na nich bakterie oraz zanieczyszczenia. Staraj się wykonywać delikatny makijaż, który omija oczy. Nie tuszuj zbyt mocno rzęs, nie używaj kredki w kąciku oka. W ten sposób możesz uniknąć przykrych reakcji alergicznych i podrażnienia czy zapalenia spojówek. Zobaczysz, naturalność wyjdzie Ci na zdrowie.
Dowiedz się więcej o makijażu w kontekście przygotowania się do laserowej korekcji wzroku
Wyrzuć przeterminowane kosmetyki
Ile razy zdarzyło Ci się stosować tusz do rzęs, mimo że już był niezdatny do użytku? Zapewne nie raz! Ale musisz wiedzieć, że dla dobra swojego wzroku powinnaś rozstać się ze wszystkimi przeterminowanymi produktami. Stary tusz do rzęs, cienie czy kredka mogą zawierać bakterie, które powodują infekcje i podrażnienia.
Odpowiedni demakijaż
W przypadku demakijażu oczu wrażliwych należy wybierać kosmetyki hypoalergiczne, bez barwników i konserwantów, o pH łez. Powinny zawierać składniki łagodzące podrażnienia, nawilżające, odbudowujące warstwę ochronną skóry. Unikaj preparatów z kwasami owocowymi, tłuszczami, alkoholem oraz retinolem. Niewskazane jest także mycie wodą i zwykłym mydłem.
Sztuka wykonywania demakijażu, jest równie ważna, co produkty, jakimi go wykonujesz. Technika jest tutaj niezwykle istotna. Nigdy nie pocieraj oczu. Rób to delikatnie, jedynie dociskając wacik. Czynność powtarzaj do momentu całkowitego usunięcia makijażu.