W zdrowym oku światło dostaje się do środka przez rogówkę, przechodzi przez naturalną soczewkę i jest skupiane na siatkówce, zapewniając ostry, wyraźny obraz. W przypadku zaćmy, wrodzonej lub rozwijającej się z wiekiem choroby oczu polegającej na zmętnieniu soczewki, przepływ światła jest zaburzony. Choroba ta polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów w przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia soczewki oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku.
Zaćma, podobnie jak jaskra, często nazywana jest cichym złodziejem wzroku. Choć bywa chorobą wrodzoną, w zdecydowanej większości przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu. Charakterystyczne dla zaćmy związanej z wiekiem jest to, że rozwija się ona podstępnie – bardzo powoli i bezboleśnie. Osoba cierpiąca na tę chorobę może nie zdawać sobie sprawy z pogarszającego się wzroku do momentu, aż zajdzie konieczność wizyty u okulisty, powodowana na przykład potrzebą zmiany okularów. Co szczególnie niepokojące, jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Dlatego właśnie tak istotne jest regularne poddawanie się kompleksowemu badaniu okulistycznemu, bo tylko ono pozwala na ewentualne wykrycie choroby w jej wczesnym stadium.
Należy zdawać sobie sprawę, że jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczny zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.
Dobrą wiadomością dla osób dotkniętych zaćmą niewątpliwie jest jednak fakt, że dzięki obecnemu poziomowi zaawansowania technik chirurgicznych oraz postępowi technologicznemu, możliwe jest uzyskanie po zabiegu usunięcia zaćmy jakości widzenia niejednokrotnie lepszej niż przed zmętnieniem soczewki.
W większości przypadków zabieg usunięcia zaćmy nie jest skomplikowany. Zwykle trwa 20-30 minut lub krócej. Wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na jego bezbolesny przebieg. Większość pacjentów powraca do zwykłej aktywności w ciągu kilku dni.
Bibliografia:
- Gupta V.B., Rajagopala M., Ravishankar B. Etiopathogenesis of cataract: an appraisal. Indian J Ophthalmol. 2014 Feb; 62(2): 103-10. doi: 10.4103/0301-4738.121141. PMID: 24618482; PMCID: PMC4005220.
- Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.