Niektóre aktywności szczególnie obciążają wzrok. Praca w słabym oświetleniu, przy komputerze, godziny spędzone nad książkami z pewnością nie sprzyjają naszym oczom. Dowiedz się, jak dbać o wzrok!
Witaminy dla oczu
Zdrowe oczy to takie, którym nie brakuje witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Aby im to zapewnić, musisz zadbać, aby Twoja dieta była zdrowa i pełnowartościowa. Lepszy wzrok zapewni Ci witamina A, którą znajdziesz w nabiale, rybach, owocach i warzywach. Witamina E ma największe właściwości przeciwutleniające. Chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powodują obumieranie komórek tworzących tkanki gałki ocznej. Witamina E w dużej ilości występuje w olejach roślinnych, a także w migdałach, margarynie, jajach, marchwi, mleku, brukselce, orzechach, kiełkach pszenicy oraz w zielonych warzywach. Witamina C to kolejny przeciwutleniacz, który dostarczany regularnie potrafi zminimalizować ryzyko zachorowań na zaćmę nawet o 60%. Aby dostarczyć organizmowi witaminy C, należy jeść cytrusy, natkę pietruszki, brokuły, pomidory czy brukselkę.
Dieta dla oczu
Zadbaj o to, aby w Twoim menu zagościła luteina, czyli jeden z najbardziej popularnych naturalnych przeciwutleniaczy. Na nasze oczy działa podobnie jak filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najwięcej luteiny znajduje się w rybach, zielonych warzywach (zielona i włoska kapusta, brokuły), kiełkach zbóż, jajach kurzych, natce pietruszki, nektarynkach, czarnych porzeczkach i awokado.
Cynk to kolejny składnik diety, mający wpływ na dobry wzrok. Chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Pomaga wzmocnić oczy i ustrzec się przed krótkowzrocznością. Najwięcej cynku znajduje się w pestkach dyni i słonecznika, ostrygach, pełnoziarnistym pieczywie, jajach, rybach.
Zdrowe nawyki
Pogarszający się wzrok to m.in efekt złych nawyków: korzystanie z komputera z niewłaściwej odległości, czytanie książek w niedoświetlonym pomieszczeniu mogą bardzo szybko osłabić Twoje oczy. Aby cieszyć się zdrowym, wypoczętym wzrokiem, naucz się odpowiednio korzystać z ekranów i monitorów. Telewizję oglądaj z odległości nie bliższej niż metr, a korzystając z komputera, zachowaj minimum 60 cm odstępu od ekranu. Jeśli lubisz czytać książki wieczorami, zadbaj o dobre oświetlenie i pamiętaj o robieniu krótkich przerw co kilka stron.
Trening oka
Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić wzrok, nie zapominaj o stretchingu! Zwłaszcza, jeśli kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie spędzasz na wpatrywaniu się w ekran komputera. Wykonanie ćwiczenia zajmie Ci minutę, a w zamian będziesz cieszyć się zdrowym i wypoczętym wzrokiem! Stretching jest bardzo prosty: trzymając nieruchomo głowę, spójrz przez kilka sekund w górę, potem w prawo, w dół i w lewo. Następnie powtórz ćwiczenie w odwrotnym kierunku. I tak przez minutę.
Oczy pod kontrolą
Jeśli masz słaby wzrok, pamiętaj o regularnych badaniach. Osoby przed 40 rokiem życia przynajmniej raz na 2 – 3 lata powinny udać się na kontrolę do okulisty. Osoby starsze, nawet jeśli nie odczuwają żadnych dolegliwości ze strony narządu wzroku, raz na rok.
Bibliografia:
- Lawrenson J.G., Downie L.E. Nutrition and Eye Health. Nutrients. 2019 Sep 6; 11(9): 2123. doi: 10.3390/nu11092123. PMID: 31489894; PMCID: PMC6771137.
- https://www.webmd.com/eye-health/good-eyesight#1