Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Poznaj metody laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Choć cel w każdym przypadku jest taki sam (czyli usunięcie wady i przywrócenie ostrego widzenia), to jednak istnieją odmienne drogi do jego osiągnięcia. Czym różnią się poszczególne metody? Która dla kogo będzie najlepsza? Odpowiedzi na te – i inne – pytanie znajdziecie poniżej.

Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych rodzajów laserowej korekcji wzroku.

Metody powierzchowne

W ich przebiegu lekarz najpierw usuwa zewnętrzną warstwę rogówki (czyli nabłonek – ten jednak z czasem odrasta), dzięki czemu uzyskuje dostęp do jej wnętrza. Następnie dokonuje korekcji poprzez odpowiednie wyprofilowanie powierzchni rogówki laserem. Do metod powierzchownych zaliczmy m.in.: EBK, PRK, transPRK oraz PTK.

Po przeprowadzonym zabiegu na oko zakłada się specjalną soczewkę opatrunkową, która pomaga w szybkim gojeniu się rogówki. Jest ona ściągana podczas wizyty kontrolnej. Ze względu na to, że w trakcie zabiegu usuwa się nabłonek, bezpośrednio po zakończonej procedurze możliwe są lekkie odczucia bólowe, które jednak można opanować stosując odpowiednie krople do oczu lub środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Nie należy się obawiać, gdyż jest to zupełnie normalne. Warto w tym miejscu dodać, że każdy zabieg laserowej korekcji wzroku (bez względu na metodę) jest całkowicie bezbolesny – stosuje się bowiem miejscowe znieczulenie.

Ta metoda korekcji jest dziś bardzo często wybierana; najbardziej poleca się je osobom narażonym na urazy – przede wszystkim sportowcom, jak również uprawiającym zawody wiążące się z takim ryzykiem (np. policjanci, strażacy, ochroniarze). Prócz tego, często są zalecane również pacjentom, którzy posiadają cienką rogówkę.

Metody głębokie

Pewną alternatywę dla wyżej wymienionych zabiegów może stanowić laserowa korekcja wzroku wykonywana metodami głębokimi. W tym przypadku, aby uzyskać dostęp do wewnętrznej części rogówki nie usuwa się jej nabłonka, tylko odpreparowuje jego fragment, określany mianem płatka (stąd też druga nazwa tych metod – płatkowe). Z czasem, po zabiegu ulega on naturalnemu zrośnięciu – i oko jest w pełni zagojone. Do tej grupy zaliczamy m.in. metodę FemtoLasik vOptimum oraz FemtoLasik vDesign.

Metody głębokie charakteryzuje szybsza rekonwalescencja i mniejszy dyskomfort bezpośrednio po zabiegu. Pozwalają one na korekcję dużych wad wzroku zarówno krótkowzroczności jak i nadwzroczności – w przypadku metody FemtoLasik vDesign jest to od +6 do nawet -12 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. Prócz tego możliwe jest również leczenie wad u osób, które mają nietypowe warunki narządu wzroku, np. szeroką źrenicę lub niestandardowo ukształtowaną rogówkę.

Metoda Lentivu® (ReLEx™ SMILE)

Jednym z najnowszych rodzajów laserowej korekcji wzroku jest metoda trzeciej generacji – Lentivu® (ReLEx™ SMILE) . Jej nazwa jest skrótem od angielskiego „Small Incision Lenticule Extraction”, które całkiem dobrze opisuje istotę zabiegu. W trakcie procedury lekarz odpreparowuje fragment rogówki zwany soczewką (nie mylić z właściwą soczewką oka !), który następnie jest usuwany przez małe, kilkumilimetrowe nacięcie – jedyne, jakie wykonuje się podczas tego zabiegu. W ten sposób dochodzi do korekcji rogówki.

Metoda Lentivu® (SMILE) jest szczególnie polecana osobom z krótkowzrocznością, mogą z niej także korzystać astygmatycy. Nie stosuje się jej natomiast do korekcji nadwzroczności – w tym przypadku jest po prostu nieskuteczna. Zabieg charakteryzuje się najszybszą rekonwalescencją.

O czym trzeba pamiętać po zabiegu?

Zanim będziemy mogli w pełni cieszyć się efektami przeprowadzonej laserowej korekcji wzroku, przez pewien czas (kilkanaście dni do kilku tygodni) po zabiegu musimy przestrzegać paru zasad, m.in.:

  • unikać dużego wysiłku fizycznego;
  • unikać tarcia oczu;
  • chronić oczy przed zanieczyszczeniem, zabrudzeniem, kontaktem z substancjami drażniącymi (np. szampon w trakcie kąpieli, dym tytoniowy);
  • używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i unikać solarium;
  • unikać kontaktu z osobami przeziębionymi i posiadającymi choroby zakaźne (ochrona przed infekcjami);
  • stosować się do wszystkich zaleceń okulisty.

Szybko, wygodnie i bez bólu – czyli fenomen laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest obecna w naszym kraju od 1990 roku i w tym dość krótkim czasie zdążyła zrobić już naprawdę błyskawiczną karierę. Osoby z wadami wzroku wreszcie dostały możliwość odzyskania ostrego widzenia i – jednocześnie – pozbycia się okularów i soczewek kontaktowych. Co więcej, nie wiąże się z to z żadnym przewlekłym leczeniem, a zaledwie jednym około 20-minutowym zabiegiem, który można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest on całkowicie bezbolesny (podaje się miejscowe, kroplowe znieczulenie), a do tego bardzo bezpieczny – laserowa korekcja wzroku charakteryzuje się niezwykle małym odsetkiem ewentualnych powikłań (dotyczą one mniej niż 1% pacjentów i najczęściej są przemijające). Również w skali światowej metoda ta cieszy się ogromną – i stale rosnącą – popularnością. Pacjenci, którzy z niej skorzystali często powtarzają, że były to najlepiej wydane pieniądze w ich życiu. Nic dziwnego – w końcu czy można wycenić zdrowie i wolność od ograniczeń narzucanych przez wadę wzroku?

 

Bibliografia:

  1. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.
  2. Chow S.S.W., Chow L.L.W., Lee C.Z., Chan T.C.Y. Astigmatism Correction Using SMILE. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2019 Sep-Oct; 8(5): 391-396. doi: 10.1097/01.APO.0000580140.74826.f5. PMID: 31490198; PMCID: PMC6784860.
  3. Yang E., Roberts C.J. Mehta J.S. A Review of Corneal Biomechanics after LASIK and SMILE and the Current Methods of Corneal Biomechanical Analysis. J Clin Exp Ophthalmol 2015, 6:6.
  4. Pojda S.M. (red.). Okulistyka w kropelce czyli wiadomości z diagnostyki i udzielania pomocy lekarskiej w chorobach oczu dla lekarzy i studentów medycyny. Wydanie II poprawione. Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  5. https://www.aao.org/eye-health/treatments/lasik